Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura w Wozowni. Wykład Jacek Krenz - Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem

Architektura w Wozowni. Wykład Jacek Krenz - Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem

W jaki sposób koncepcje architektoniczne mogą być wyrażane i komunikowane za pomocą znaków graficznych – ideogramów. Wiedza na ten temat jest niezwykle pomocna w procesie projektowania architektury, ma też zasadniczy wpływ na postrzeganie formy architektonicznej

19 grudnia (poniedziałek) 2011,  godz. 17.00
Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń, ul. Ducha Św. 6

Wykład połączony z promocją książki.
wstęp wolny

Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem

Tytuł wykładu, to także tytuł najnowszej książki prof. Jacka Krenza, którą autor przy tej okazji zamierza zaprezentować. Celem publikacji było ukazanie, w jaki sposób koncepcje architektoniczne mogą być wyrażane i komunikowane za pomocą znaków graficznych – ideogramów. Wiedza na ten temat jest niezwykle pomocna w procesie projektowania architektury, ma też zasadniczy wpływ na postrzeganie formy architektonicznej przez jej użytkownika.

„Człowiek współczesny staje wobec całkowicie nowych zaskakujących przestrzeni egzystencjalnych. Ich percepcja wymaga ustanowienia nowego alfabetu znaków. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie może być IDEOGRAM – skrótowy symbol graficzny, odwołujący się do naszego wspólnego dziedzictwa duchowego i kulturowego, prosty i precyzyjny drogowskaz interpretacyjny tak dla architekta, jak dla przyszłego mieszkańca i użytkownika.”
(JacekKrenz)

Jacek Krenz (ur. 1948), architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Universidade da Beira Interior w Portugalii. Prowadzi badania na temat warstwy znaczeniowej współczesnej architektury. Projektował między innymi ART HOTEL w Sopocie, Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku (wspólnie z H. Klementowską), kościół w Wąglikowicach (wspólnie z P. Lochem). Jest autorem dwóch książek o architekturze: Architektura znaczeń (1997) oraz Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem (2010). 

autorka projektu: Teresa Dudzińska

Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Stan Berbeć – polski architekt zagranicą W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności