Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Warszawy przyszłości. Głosowanie internautów w ramach 3. edycji konkursu FUTUWAWA

Architektura Warszawy przyszłości. Głosowanie internautów w ramach 3. edycji konkursu FUTUWAWA

Pustelnia pod Warszawą, ścieżka rowerowa wzdłuż Mostu Poniatowskiego, bioniczny wysokościowiec i wodospad wiślany. To tylko niektóre z koncepcji nadesłanych na trzecią edycję konkursu FUTUWAWA, w którym wybierany jest najlepszy projekt architektury Warszawy przyszłości. Głosowanie internautów trwa do 31 sierpnia 2014

ośrodek pomocy bezdomnym
Katarzyna Świderska, projektu ośrodka pomocy osobom bezdomnym. Praca powstała w ramach zajęć na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem arch. Jakuba Wacławka i arch. Grzegorza Stiasnego

Trwa głosowanie internautów na najciekawszy projekt nadesłany na tegoroczną edycję konkursu FUTUWAWA, w którym wyłaniane są najciekawsze koncepcje architektury Warszawy. Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się zarówno pragmatyczne rozwiązania codziennych problemów mieszkańców miasta, jak i propozycje o charakterze eksperymentalnym.

Do tych pierwszych należy projekt ścieżki rowerowej wzdłuż Mostu Poniatowskiego przygotowany przez Mikołaja Molendę i Kamę Wybieralską. Autorzy zaproponowali wykorzystanie istniejącej struktury nośnej mostu i podwieszenie poniżej niego kładki rowerowej o szerokości 3 metrów za pomocą lekkiej struktury stalowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedna z najbardziej uczęszczanych przez rowerzystów tras stała by się bezpieczna i komfortowa dla wszystkich użytkowników mostu.

W grupie projektów o charakterze eksperymentalnym i futurystycznym znalazł się m.in. bioniczny wieżowiec u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, zaprojektowany przez Marcina Gromczewskiego. Koncepcja zakłada wzniesienie wielofunkcyjnego wieżowca, który poza przestrzeniami o charakterze biurowym hotelowo-mieszkalnym, usługowym oferowałby regenerację biologiczną. Jak mówi autor „odpowiedni dobór mikrobiomu i kontrola nad nim umożliwi poprawę jakości flory mikrobakteryjnej człowieka, wzmocnienie układu odpornościowego, a co za tym idzie, ogólnego stanu zdrowia.”

Obie te koncepcje przeznaczone są do użytku miejskiego. A jak mogłaby wyglądać architektura przyszłości pod Warszawą? Katarzyna Sosińska zaproponowała podmiejski azyl w Puszczy Kampinowskiej. Projekt powstał pod kierunkiem Romualda Loeglera na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Proponowana forma schronienia-samotni nawiązuje do starych chat, nierzadko spotykanych w zapomnianych okolicach leśnych Mazowsza. Uwzględniając kontekst, autorka zaprojektowała bryłę o współczesnym charakterze.

Głosowanie internautów na najciekawszy projekt architektury Warszawy przyszłości trwa do 31 sierpnia. Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na stronie FUTUWAWA.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.