ośrodek pomocy bezdomnym

i

Autor: Archiwum Architektury Katarzyna Świderska, projektu ośrodka pomocy osobom bezdomnym. Praca powstała w ramach zajęć na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem arch. Jakuba Wacławka i arch. Grzegorza Stiasnego

Architektura Warszawy przyszłości. Głosowanie internautów w ramach 3. edycji konkursu FUTUWAWA

2014-08-13 14:08

Pustelnia pod Warszawą, ścieżka rowerowa wzdłuż Mostu Poniatowskiego, bioniczny wysokościowiec i wodospad wiślany. To tylko niektóre z koncepcji nadesłanych na trzecią edycję konkursu FUTUWAWA, w którym wybierany jest najlepszy projekt architektury Warszawy przyszłości. Głosowanie internautów trwa do 31 sierpnia 2014

ośrodek pomocy bezdomnym

i

Autor: Archiwum Architektury Katarzyna Świderska, projektu ośrodka pomocy osobom bezdomnym. Praca powstała w ramach zajęć na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem arch. Jakuba Wacławka i arch. Grzegorza Stiasnego

Trwa głosowanie internautów na najciekawszy projekt nadesłany na tegoroczną edycję konkursu FUTUWAWA, w którym wyłaniane są najciekawsze koncepcje architektury Warszawy. Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się zarówno pragmatyczne rozwiązania codziennych problemów mieszkańców miasta, jak i propozycje o charakterze eksperymentalnym.

Do tych pierwszych należy projekt ścieżki rowerowej wzdłuż Mostu Poniatowskiego przygotowany przez Mikołaja Molendę i Kamę Wybieralską. Autorzy zaproponowali wykorzystanie istniejącej struktury nośnej mostu i podwieszenie poniżej niego kładki rowerowej o szerokości 3 metrów za pomocą lekkiej struktury stalowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedna z najbardziej uczęszczanych przez rowerzystów tras stała by się bezpieczna i komfortowa dla wszystkich użytkowników mostu.

W grupie projektów o charakterze eksperymentalnym i futurystycznym znalazł się m.in. bioniczny wieżowiec u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, zaprojektowany przez Marcina Gromczewskiego. Koncepcja zakłada wzniesienie wielofunkcyjnego wieżowca, który poza przestrzeniami o charakterze biurowym hotelowo-mieszkalnym, usługowym oferowałby regenerację biologiczną. Jak mówi autor „odpowiedni dobór mikrobiomu i kontrola nad nim umożliwi poprawę jakości flory mikrobakteryjnej człowieka, wzmocnienie układu odpornościowego, a co za tym idzie, ogólnego stanu zdrowia.”

Obie te koncepcje przeznaczone są do użytku miejskiego. A jak mogłaby wyglądać architektura przyszłości pod Warszawą? Katarzyna Sosińska zaproponowała podmiejski azyl w Puszczy Kampinowskiej. Projekt powstał pod kierunkiem Romualda Loeglera na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Proponowana forma schronienia-samotni nawiązuje do starych chat, nierzadko spotykanych w zapomnianych okolicach leśnych Mazowsza. Uwzględniając kontekst, autorka zaprojektowała bryłę o współczesnym charakterze.

Głosowanie internautów na najciekawszy projekt architektury Warszawy przyszłości trwa do 31 sierpnia. Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na stronie FUTUWAWA.