Architektura MuratorWydarzeniaArka – najlepszy dom świata

Arka – najlepszy dom świata

Wallpaper Design Award, nagroda przyznawana przez znany lifestylowy magazyn, honoruje wyróżniające się w danym roku postaci, miejsca i obiekty. Tym razem czasopismo przeprowadzało konkurs w 11 kategoriach, a w jury zasiedli: Ronan i Erwan Bouroullecowie, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami i Amanda Levete. Dom własny architekta Roberta Koniecznego w Brennej uznano najlepszym domem roku 2017.

Arka w Brennej, proj. KWK Promes, Robert Konieczny, 2011-2015
Arka w Brennej, proj. KWK Promes, Robert Konieczny, 2011-2015 (prezentacja „A-m” 12/2015); fot. Olo Studio/dzięki uprzejmości KWK Promes

Arka, dom własny architekta Roberta Koniecznego w Brennej, jest według znanego lifestylowego magazynu „Wallpaper” najlepszym domem roku 2017. Wallpaper Design Award honoruje wyróżniające się w danym roku postaci, miejsca i obiekty. Tym razem czasopismo przeprowadzało konkurs w 11 kategoriach, a w jury zasiedli: Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami i Amanda Levete.

W sumie jurorzy wytypowali 62 finalistów. Arka Koniecznego rywalizowała w kategorii Best new private house z zaprojektowanym przez Rona Arada D House w Tokio, podziemnym domem w Gotlandii autorstwa Skälsö Arkitekter, Michelis House – domem własnym architekta Alexa Michaelisa w Londynie oraz Sun Path House w Miami projektu Studio Christian Wassmann.

W zamieszczonym na stronie magazynu opisie polskiej realizacji podkreślono sposób, w jaki betonowy obiekt został wkomponowany w krajobraz, tworząc ponad ziemią rodzaj mostu, pod którym nie czyniąc żadnych szkód przepływać może woda deszczowa i szlam.

W dziedzinie architektury przyznano również nagrody za najlepszy budynek publiczny (Naoshima Hall, wyspa Naoshima, Japonia, proj. Hiroshi Sambuichi), najlepszy hotel (Amanera, Cabrera, Dominikana, proj. John Heah) oraz najlepsze miasto (Lizbona).

Wallpaper Design Award dla Roberta Koniecznego to pierwsze takie wyróżnienie dla architekta z Polski, potwierdzające równocześnie ostatnie międzynarodowe sukcesy twórcy biura KWK Promes (nagrody Najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy 2016 oraz Najlepszy Budynek Świata World Architecture Festival 2016 za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie).

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Tagi:
Galeria PLATO w Ostrawie Elementy stare dopełniają się z nowymi, nie rywalizując z nimi. Te dodane we wnętrzu sprawiają wrażenie eksponatów. Schody i antresole meandrują w zabytkowej przestrzeni jak współczesne rzeźby – o realizacji pracowni KWK Promes Robert Konieczny pisze Justyna Swoszowska.
Szyb Miedzianka Wieża zdaje się być czymś więcej niż tylko budynkiem. Jest znakiem w krajobrazie, miejscem niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale też symbolem upamiętniającym dramatyczną historię miasteczka o górniczej przeszłości – o nowej realizacji pracowni Robert Konieczny KWK PROMES pisze Jerzy S. Majewski.
O budowie galerii PLATO w Ostrawie Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello, jest jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!
Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.