Architektura MuratorWydarzeniaArka – najlepszy dom świata

Arka – najlepszy dom świata

Wallpaper Design Award, nagroda przyznawana przez znany lifestylowy magazyn, honoruje wyróżniające się w danym roku postaci, miejsca i obiekty. Tym razem czasopismo przeprowadzało konkurs w 11 kategoriach, a w jury zasiedli: Ronan i Erwan Bouroullecowie, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami i Amanda Levete. Dom własny architekta Roberta Koniecznego w Brennej uznano najlepszym domem roku 2017.

Arka w Brennej, proj. KWK Promes, Robert Konieczny, 2011-2015
Arka w Brennej, proj. KWK Promes, Robert Konieczny, 2011-2015 (prezentacja „A-m” 12/2015); fot. Olo Studio/dzięki uprzejmości KWK Promes

Arka, dom własny architekta Roberta Koniecznego w Brennej, jest według znanego lifestylowego magazynu „Wallpaper” najlepszym domem roku 2017. Wallpaper Design Award honoruje wyróżniające się w danym roku postaci, miejsca i obiekty. Tym razem czasopismo przeprowadzało konkurs w 11 kategoriach, a w jury zasiedli: Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami i Amanda Levete.

W sumie jurorzy wytypowali 62 finalistów. Arka Koniecznego rywalizowała w kategorii Best new private house z zaprojektowanym przez Rona Arada D House w Tokio, podziemnym domem w Gotlandii autorstwa Skälsö Arkitekter, Michelis House – domem własnym architekta Alexa Michaelisa w Londynie oraz Sun Path House w Miami projektu Studio Christian Wassmann.

W zamieszczonym na stronie magazynu opisie polskiej realizacji podkreślono sposób, w jaki betonowy obiekt został wkomponowany w krajobraz, tworząc ponad ziemią rodzaj mostu, pod którym nie czyniąc żadnych szkód przepływać może woda deszczowa i szlam.

W dziedzinie architektury przyznano również nagrody za najlepszy budynek publiczny (Naoshima Hall, wyspa Naoshima, Japonia, proj. Hiroshi Sambuichi), najlepszy hotel (Amanera, Cabrera, Dominikana, proj. John Heah) oraz najlepsze miasto (Lizbona).

Wallpaper Design Award dla Roberta Koniecznego to pierwsze takie wyróżnienie dla architekta z Polski, potwierdzające równocześnie ostatnie międzynarodowe sukcesy twórcy biura KWK Promes (nagrody Najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy 2016 oraz Najlepszy Budynek Świata World Architecture Festival 2016 za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie).

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Tagi:
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Robert Konieczny w Krakowie Robert Konieczny będzie bohaterem nowej wystawy w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Zobaczymy prezentacje znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę.
Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury 12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.
Robert Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury Robert Konieczny wkrótce dołączy do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury. Ceremonia przyznania członkostwa odbędzie się 12 września w Paryżu.
Dom Optymalny KWK Promes w pakiecie z samochodem elektrycznym Projekt pierwszego energooszczędnego domu katalogowego autorstwa Roberta Koniecznego oferowany jest teraz w pakiecie z samochodem elektrycznym. W razie potrzeby auto zasili budynek w energię zgromadzoną w akumulatorach – czytamy w informacji prasowej.
Architizer A+ Popular Choice Award dla Domu Kwadrantowego KWK Promes Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes Roberta Koniecznego zwyciężył w konkursie amerykańskiego portalu architektonicznego Architizer.com w kategorii domów jednorodzinnych XL.