Architektura MuratorWydarzeniaBalkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018

Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018

Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym Pritzkerem i jego 45 laureatem. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.

Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018
Life Insurance Corporation Housing, Ahmadabad, 1973; fot. dzięki uprzejmości VSF/serwis prasowy

W tym roku „architektoniczny Nobel” powędrował do indyjskiego architekta, który w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos zawartej w swoich projektach odpowiedzialności społecznej. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.

Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018
Balkrishna Doshi; fot. dzięki uprzejmości VSF/ Serwis prasowy

Jego projekty czerpią z dziedzictwa indyjskiej architektury, a zastosowane w nich niecodzienne rozwiązania dobrze sprawdzają się w warunkach klimatycznych tego kraju. Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym prestiżową nagrodą i jej 45 laureatem. Jury uhonorowało go za projekty wrażliwe na kontekst oraz urzeczywistniające idee zrównoważonego rozwoju. Doceniono fakt, że Doshi nie ulega przelotnym modom. Kieruje się w swojej pracy poczuciem odpowiedzialności społecznej i chęcią poprawy warunków życia we własnym kraju. Sam laureat opisuje swój dorobek jako historię swojego życia i ciąg nieustannych poszukiwań, będących próbą uchwycenia ducha architektury.

Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018
Budynek podziemnej galerii Amdavad ni Gufa, Ahmadabad, 1994; fot. Dzięki uprzejmości vsf/ Serwis prasowy
Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Nie tylko Manggha – 10 znaczących realizacji laureata Pritzker Prize 2019 Tegoroczną Pritzker Prize zdobył Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, działający zawodowo już od ponad 60 lat. Prezentujemy 10 najbardziej znaczących budynków Isozakiego, które na przestrzeni tego czasu zrealizował w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.
Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016 Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.
Nagroda Pritzkera dla Freia Otto Myślę, że Frei Otto był architektem, który nie przestawał pytać „powietrza”, czym chciałoby się stać. Nie przestawał myśleć o tym, jak opakować „powietrze” lub „przestrzeń” za pomocą minimum materiału i siły – mówił podczas ceremonii wręczenia Pritzkera Shigeru Ban, który wspólnie z Otto projektował słynny pawilon Japonii na Expo 2000 w Hanowerze, a zarazem laureat nagrody z ubiegłego roku.