Biblioteka na Skarpie Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury "Ogrody na Skarpie" - jedna z koncepcji studialnych, zaprezentowanych w ramach warsztatów przez architektów z pracowni JEMS

Biblioteka na Skarpie – sukces eksperckich warsztatów

2016-02-22 14:16

W ubiegły piątek zakończyły się trzydniowe warsztaty poświęcone bibliotece na Skarpie Warszawskiej. Ich uczestnicy, szerokie grono specjalistów, zgodnie uznali je za modelowy sposób tworzenia miasta.

Pod koniec 2014 roku prasę obiegła wiadomość o planach rozbudowy położonego na Skarpie Warszawskiej kompleksu budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Na terenie przyklasztornych ogrodów miała powstać siedmiokondygnacyjna biblioteka o wysokości 32 m, wraz z halą sportową i przestrzeniami komercyjnymi. Zaprezentowany przez Archidiecezję Warszawską projekt natychmiast wzbudził sprzeciw architektów, społeczników i profesjonalnych organizacji, w tym Oddziału Warszawskiego SARP, TUP i Oddziału Warszawskiego TOnZ.

Obiektem krytyki stała się przede wszystkim wysokość planowanego budynku, który w zbyt silnie ingerował w otoczenie. Skarpa Warszawska uznawana jest za jeden z najcenniejszych elementów naturalnego ukształtowania terenu miasta, a budowa obiektu o proponowanych gabarytach oznaczałaby zaburzenie historycznej panoramy Warszawy. Choć prace nad projektem były już zaawansowane, ze względu na duży opór społeczny, Kuria Warszawska podjęła decyzję o zarzuceniu dotychczasowych planów i organizacji trzydniowych warsztatów, w których udział wzięło szereg architektów, urbanistów i dziennikarzy.

Pierwszego dnia Maciej Miłobędzki i Marek Moskal, architekci z pracowni JEMS, zaprezentowali trzy alternatywne, studialne koncepcje budynku. Pierwotnie planowany wypiętrzony obiekt zastąpiły niższe, częściowo zagłębione w Skarpie. Zaproszeni eksperci analizowali je, biorąc pod uwagę aspekty krajobrazowe, architektoniczne, urbanistyczne i konserwatorskie.

Spośród przedstawionych propozycji, z największym uznaniem spotkał się projekt, w którym nową zabudowę ukształtowano na wzór tradycyjnych, tarasowych ogrodów. W Polsce niewiele mamy przykładów architektury krajobrazowej, dlatego ten wariant jest mi najbliższy. Realizacje renomowanej pracowni JEMS charakteryzują się potrzebną w tym miejscu skromnością, nie tylko wydobywają najlepsze walory miejsca, lecz także tworzą wartość dodaną – mówiła podczas dyskusji na temat zaprezentowanych koncepcji redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.

Nowy budynek pomieści cenny, rozwijany od około 300 lat księgozbiór Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Planowany obiekt będzie po części pełnił funkcje publiczne, a dzięki swojemu położeniu, w niedalekiej odległości od BUW-u, Wydziału Neofilologii UW oraz innych obiektów uczelnianych, stanie się częścią powstającej dzielnicy uniwersyteckiej.

Warsztaty okazały się dużym sukcesem zarówno pod względem przygotowania, wysokiej wartości merytorycznej, jak wyników, a obrany przez organizatorów sposób postępowania, przez większość zebranych został uznany za modelowy sposób tworzenia miasta.

Biblioteka na Skarpie Warszawskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Cztery warianty budowy biblioteki na Skarpie. W lewym górnym rogu koncepcja, która wzbudziła silny sprzeciw mieszkańców, aktywistów i organizacji profesjonalnych. Pozostałe trzy to nowe propozycje, w kórych zabudowa została mocniej zintegrowana z otoczeniem.