Architektura MuratorWydarzeniaBiblioteka na Skarpie – sukces eksperckich warsztatów

Biblioteka na Skarpie – sukces eksperckich warsztatów

W ubiegły piątek zakończyły się trzydniowe warsztaty poświęcone bibliotece na Skarpie Warszawskiej. Ich uczestnicy, szerokie grono specjalistów, zgodnie uznali je za modelowy sposób tworzenia miasta.

Biblioteka na Skarpie Warszawskiej
"Ogrody na Skarpie" - jedna z koncepcji studialnych, zaprezentowanych w ramach warsztatów przez architektów z pracowni JEMS

Pod koniec 2014 roku prasę obiegła wiadomość o planach rozbudowy położonego na Skarpie Warszawskiej kompleksu budynków Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Na terenie przyklasztornych ogrodów miała powstać siedmiokondygnacyjna biblioteka o wysokości 32 m, wraz z halą sportową i przestrzeniami komercyjnymi. Zaprezentowany przez Archidiecezję Warszawską projekt natychmiast wzbudził sprzeciw architektów, społeczników i profesjonalnych organizacji, w tym Oddziału Warszawskiego SARP, TUP i Oddziału Warszawskiego TOnZ.

Obiektem krytyki stała się przede wszystkim wysokość planowanego budynku, który w zbyt silnie ingerował w otoczenie. Skarpa Warszawska uznawana jest za jeden z najcenniejszych elementów naturalnego ukształtowania terenu miasta, a budowa obiektu o proponowanych gabarytach oznaczałaby zaburzenie historycznej panoramy Warszawy. Choć prace nad projektem były już zaawansowane, ze względu na duży opór społeczny, Kuria Warszawska podjęła decyzję o zarzuceniu dotychczasowych planów i organizacji trzydniowych warsztatów, w których udział wzięło szereg architektów, urbanistów i dziennikarzy.

Pierwszego dnia Maciej Miłobędzki i Marek Moskal, architekci z pracowni JEMS, zaprezentowali trzy alternatywne, studialne koncepcje budynku. Pierwotnie planowany wypiętrzony obiekt zastąpiły niższe, częściowo zagłębione w Skarpie. Zaproszeni eksperci analizowali je, biorąc pod uwagę aspekty krajobrazowe, architektoniczne, urbanistyczne i konserwatorskie.

Spośród przedstawionych propozycji, z największym uznaniem spotkał się projekt, w którym nową zabudowę ukształtowano na wzór tradycyjnych, tarasowych ogrodów. W Polsce niewiele mamy przykładów architektury krajobrazowej, dlatego ten wariant jest mi najbliższy. Realizacje renomowanej pracowni JEMS charakteryzują się potrzebną w tym miejscu skromnością, nie tylko wydobywają najlepsze walory miejsca, lecz także tworzą wartość dodaną – mówiła podczas dyskusji na temat zaprezentowanych koncepcji redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska.

Nowy budynek pomieści cenny, rozwijany od około 300 lat księgozbiór Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Planowany obiekt będzie po części pełnił funkcje publiczne, a dzięki swojemu położeniu, w niedalekiej odległości od BUW-u, Wydziału Neofilologii UW oraz innych obiektów uczelnianych, stanie się częścią powstającej dzielnicy uniwersyteckiej.

Warsztaty okazały się dużym sukcesem zarówno pod względem przygotowania, wysokiej wartości merytorycznej, jak wyników, a obrany przez organizatorów sposób postępowania, przez większość zebranych został uznany za modelowy sposób tworzenia miasta.

Biblioteka na Skarpie Warszawskiej
Cztery warianty budowy biblioteki na Skarpie. W lewym górnym rogu koncepcja, która wzbudziła silny sprzeciw mieszkańców, aktywistów i organizacji profesjonalnych. Pozostałe trzy to nowe propozycje, w kórych zabudowa została mocniej zintegrowana z otoczeniem.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci Zakończyła się budowa kompleksu Generation Park na warszawskiej Woli według projektu pracowni JEMS Architekci. Zwieńczeniem inwestycji jest oddana właśnie do użytku 140-metrowa dominanta: Generation Park Y.
Jerzy Szczepanik-Dzikowski o MCK w Katowicach [FILM] Budynki żyją i są adaptowane do potrzeb. Projektując Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nie wyobrażaliśmy sobie, że będzie taka sytuacja jak pandemia i duże imprezy nie będą mogły się odbywać, ale w zasadzie każdą strukturę budowlaną można dostosować do bieżących potrzeb. Bardzo trudno powiedzieć, co by można urządzić w Spodku, ale bardzo łatwo można powiedzieć, co można urządzić w MCK, a nadto nie ma żadnego problemu, żeby w to pudło wstawić jakąś inną konstrukcję. O realizacji Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci.
Apartamenty przy Bramie projektu JEMS Architekci Zakończyła się budowa Apartamentów przy Bramie: nowego zespołu mieszkaniowego projektu JEMS Architekci na terenie Browarów Warszawskich. Wszystkie dostępne tu lokale przeznaczone są na długoterminowy wynajem.
Kompleks Rajska 8 / Gdańsk Logika, czystość i modularność to od zawsze znaki rozpoznawcze JEMS. Widoczne są także w budynkach nowej inwestycji w Gdańsku – pisze Monika Arczyńska.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.