Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury 2020: nowy termin

Biennale Architektury 2020: nowy termin

Z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa termin otwarcia 17. Biennale Architektury w Wenecji został przesunięty. „Świat stawia przed architekturą nowe wyzwania. Liczę, że architekci borący udział w wydarzeniu pokażą, jak możemy im sprostać” – mówi Hashim Sarkis, główny kurator biennale.

Hashim Sarkis ogłasza temat Biennale Architektury 2020
Hashim Sarkis; fot. Bryce Vickmark

Otwarcie 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zostało przesunięte. Odbędzie się nie jak planowano 23 maja, ale 27 sierpnia i potrwa do 29 listopada 2020 roku. Głównym kuratorem wystawy jest libański architekt Hashim Sarkis, dziekan Wydziału Architektury i Planowania w Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadzący Hashim Sarkis Studios (HSS), które swoje siedziby ma w Bostonie i Bejrucie. 16 lipca ogłosił temat przyszłorocznej wystawy. Biennale w 2020 roku odbędzie się pod hasłem W jaki sposób będziemy żyć razem? (How will we live together?).

Czytaj też: Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski |

Hashim Sarkis: przesłanie kuratora 17. Biennale Architektury w Wenecji

Potrzebujemy nowej umowy przestrzennej. W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności społecznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy razem żyć dostatnio: razem jako istoty ludzkie, które pomimo naszej rosnącej indywidualności, pragną połączyć się ze sobą i z innymi gatunkami w cyfrowym i prawdziwym świecie; razem jako nowe gospodarstwa domowe poszukujące bardziej zróżnicowanych i godnych miejsc do zamieszkania; razem jako nowe społeczności, które domagają się sprawiedliwości, integracji i równości przestrzennej (...) i razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów, które wymagają globalnych działań, abyśmy w ogóle dalej żyli, wyjaśnia ideę Hashim Sarkis.


Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.
Biennale Architektury w Wenecji 2018: Złoty Lew dla Kennetha Framptona Brytyjskiemu architektowi, historykowi i krytykowi architektury, znanemu jako twórcy pojęcia krytycznego regionalizmu, przyznano prestiżową nagrodę za całokształt twórczości.
Pawilon Watykanu na biennale w Wenecji – znamy projekty kaplic Fostera, Radica, Fujimoriego, Souto de Moury i innych! W ramach swojej wystawy na biennale w Wenecji Stolica Apostolska zbuduje na wyspie San Giorgio Maggiore 10 kaplic projektu architektów z całego świata. Wiemy, jak będą wyglądały!