Architektura MuratorWydarzeniaBiennale Architektury w Wenecji – pełna lista prezentacji w pawilonach narodowych. ZDJĘCIA

Biennale Architektury w Wenecji – pełna lista prezentacji w pawilonach narodowych. ZDJĘCIA

Na stronie Biennale Architektury w Wenecji ukazała się pełna lista uczestników tegorocznej wystawy, której kuratorem jest Rem Koolhaas, jeden z najbardziej znanych architektów współczesnych, współzałożyciel pracowni OMA

Biennale Architektury w Wenecji to jedna z najważniejszych wystaw współczesnej architektury na świecie. Tegoroczne Biennale  odbędzie się pod tytułem "Fundamentals" i w zamierzeniu kuratora wystawy Rema Koolhaasa dotyczyć ma kwestii podstawowych w pracy każdego architekta. Wystawa składać się będzie z części "Absorbowanie nowoczesności 1914-2014" w pawilonach narodowych, "Fundamenty" w Pawilonie Centralnym oraz "Monditalia" w Arsenale.

Na stronie internetowej Międzynarodowego Biennale Architektury zamieszczona została lista pawilonów narodowych wraz z tytułami wystaw oraz nazwiskami architektów i kuratorów. Znalazło się na niej 65 krajów, w tym 11, które w Wenecji pokażą się po raz pierwszy (Azerbejdżan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kostaryka, Republika Dominikany, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Kenia, Maroko, Mozambik, Nowa Zelandia oraz Turcja). Polska reprezentowana będzie wystawą "Figury niemożliwe" przygotowaną przez Jakuba Woynarowskiego oraz Instytut Architektury.

Poniżej zamieszczamy pełną listę uczestników wystawy pochodzącą z oficjalnej strony Biennale Architektury w Wenecji (w wersji angielskiej).

ALBANIA
Potential Monuments of Unrealised Futures
Edi Hila, Adrian Paci
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Beyond Entropy (Jonida Turani, Stefano Rabolli Pansera).

ARGENTINA
Ideal / Real – Ideale / Reale – Ideal / Real
Commissioner: Magdalena Faillace.
Curators: Emilio Rivoira, Juan Fontana.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

ARMENIA
The Capital of Desires
Grigor Aghababyan, Arsen Aharonyan, Razmik Alaverdyan, Ashot Alexanyan, Nikoghayos Buniatyan, Levon Cherkezyan, Feniks Darbinyan,Telman Gevorgyan, Mark Grigoryan, Sargis Gurzadyan, Hovhannes Hakobyan, Feliks Hakobyan, Koryun Hakobyan, Karo Halabyan, Ruben Hasratyan,Margarita Hayrapetyan, Vartan Husyan, Rafael Israelyan, Sashur Kalashyan,Van Khachatour, Spartak Khachikyan, Spartak Kntekhtsyan, Gevorg Kochar, Stepan Kyurkchyan, Hovhannes Margaryan, Mikael Mazmanyan, Zhanna Mesheryakova,Mkrtich Minasyan, Gurgen Musheghyan, Hrachik Poghosyan, Samvel Safaryan,Alexander Tamanyan, Artur Tarkhanyan, Jim Torosyan, Armen Zaryan
Commissioner: Ministry of Culture.
Curators: Ruben Arevshatyan, Georg Schöllhammer.
Collegio Armeno Moorat Raphael, Ca’ Zenobio, Dorsoduro 2596

AUSTRALIA
Augmented Australia 1914 – 2014
felix._Giles_Anderson+Goad
Commissioner: Janet Holmes a Court AC.
Curators: felix._Giles_Anderson+Goad.
Giardini Pavilion

AUSTRIA
Plenum. Places of Power
Auböck/Kárász, Coop Himmelb(l)au, Kollektiv/Rauschen, University of Technology Vienna
Commissioner: Christian Kühn.
Curators: Christian Kühn, Harald Trapp.
Giardini Pavilion

AZERBAIJAN
Metamorphosis
Commissioner: Heydar Aliyev Foundation.
Palazzo Lezze, Campo S. Stefano, San Marco 2949

BAHRAIN
Fundamentalists and Other Arab Modernisms
Commissioner: Ministry of Culture – Sh.
Mai Al Khalifa.
Commissioner Aggiunto: Noura Al Sayeh.
Curators: George Arbid, Bernard Khoury – Arab Center for Architecture.
Arsenale Pavilion

BELGIUM
Intérieurs, notes et figures
Commissari: Sébastien Martinez Bart, Bernard Dubois, Sarah Levy, Judith Wielander. 
Giardini Pavilion

BRAZIL
Brazil: Modernity as tradition
Commissioner: Luis Terepins.
Curator: André Corrêa Do Lago.
Giardini Pavilion

CANADA
Arctic Adaptations: Nunavut at 15
Jamesie Alivaktuk, Joshua Armstrong, Neil Aspinall, Michèle Aubé, Alain Barriault, Laakkuluk Williamson Bathory, Caitlin Biggar, Tim Brown, Geoff Cox, Abraham Eetak, Alain Fournier, Jakob Gearheard, Igah Hainnu, Gwen Healey, Lauren Holmes, Caroline Inglis, Luke Irkok, Jaco Ishulutaq, Jupa Ishulutaq, Tyler Jones, Lucian Kabvitok, Jack Kobayashi, Anamarija Korolj, Billy Kuksuk, Leon Lai, Christine Lamothe, Sandy Maniapik, Greg Morgan, Leo Mukyungnik, Willie Mukyungnik, David Nibgoarsi, Thomas Nibgoarsi, Arnaud Paquin, Anders Peacock, Lew Philip, Gino Pin, Malaya Pitsiulak, Fatima Rehman, David Sewoee, Lola Sheppard, Matthew Spremulli, Simon Taylor, Anugakuluk Tikivik, Mason White, Antonio Zedda
Commissioner: Barry Johns (Royal Architectural Institute of Canada).
Additional Commissioner: Sascha Hastings (Royal Architectural Institute of Canada).
Curators: Lateral Office (Lola Sheppard, Matthew Spremulli, Mason White).
Additional Curators: Lateral Office (Miles Gertler, Suzy Harris-Brandts, Julia Smachylo).
Giardini Pavilion

CZECH REPUBLIC
2×100 mill.m2 : Collective Dream
Kolmo.eu (CZ), The Faculty of Art and Architecture Technical University of Liberec (FUA TUL, CZ), Department of Architectural Design at Academy of Fine Arts and Design (VSVU, SK), D+G+G (CZ), Department of Theory and History of Art at Academy of Arts, Architecture and Design in Prague (VSUP, CZ)
Commissioner: Jakub Potucek.
Curator: Martin Hejl.
Giardini Pavilion

CHILE
Monolith Controversies
Commissioner: Cristóbal Molina (National Council of Culture and the Arts of Chile).
Curators: Pedro Alonso, Hugo Palmarola.
Arsenale Pavilion

CHINA
Mountains beyond Mountains
Urbanus (Meng Yan, Wang Hui, Liu Xiaodu), Duoxiang Studio (Lu Xiang, Jia Lianna, Chen Long, Hu Xian), Open Architecture (Li Hu, Huang Wenjing), To Meet You (Liu Zhizhi, Guang Yu), Research Team (Stanislaus Fung + Dai Chun + Gao Yan), Zhang Jian
Commissioner: China Arts & Entertainment Group (CAEG).
Additional Commissioner: Zhang Yu.
Curator: Jiang Jun.
Arsenale Pavilion

COTE D’IVOIRE
Commissioners: Mamidou Zoumana Coulibaly-Diakite, Francis Sossah

COSTA RICA
GAM(ISMO): The vicious circle of Social Segregation and Spatial Fragmentation in Costa Rica’s Greater Metropolitan Area (GAM) 1914-2014
Commissioner: Oliver Schütte.
Curators: Oliver Schütte, Klaus Steinmetz, Annelise Scholl, Marije van Lidth de Jeude, Florencia Quesada.

CROATIA
Fitting Abstraction
Zrinka Barišic Marenic, Melita Cavlovic, Igor Ekštajn, Nataša Jakšic, Mojca Smode Cvitanovic, Marina Smokvina, Karin Šerman, Andrej Uchytil
Commissioner/Curator: Karin Serman.
Commissioner: Sanja Cvjetko Jerkovic.
Curator: Igor Ekštajn.
Arsenale Pavilion

CYPRUS
Anatomy of the Wall_Paper
Michael Hadjistyllis, Stefanos Roimpas
Commissioner: Petros Dymiotis – Cultural Services of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Cyprus.
Curator: Michael Hadjistyllis, Stefanos Roimpas.
Palazzo Malipiero

DENMARK
Empowerment of Aesthetics
SLA
Commissioner: Kent Martinussen (CEO of the Danish Architecture Centre).
Curator: Stig L. Andersson (SLA).
Giardini Pavilion

DOMINICAN REPUBLIC
Fair Concrete/La Feria Concreta
Juan Castillo, Christy Cheng, Rubén Hernández, Sachi Hoshikawa, Juan Mubarak, Emil Rodríguez Garabot, Shohei Shigematsu
Commissioner: Sachi Hoshikawa.
Commissioner Aggiunto: Christy Cheng.
Curator: Laboratorio de Arquitectura Dominicana (LAD).
Arsenale Pavilion

EGYPT
Amnesia
Ahmed Gamal, Ahmed Hussein, Emma Benany, Mohamed Taher, Emad Elbessy, Mustafa Mohamed, Mohamed Magdy
Commissioner: Ahmed Abdelaziz Mohamed.
Curator: Ministry of Culture – Cairo.
Giardini Pavilion

ESTONIA
Interspace
Johanna Jõekalda, Johan Tali, Siim Tuksam (vaba ruum), Reinis Adovics (kroko / WARP)
Commissioner: Ülar Mark.
Curators: Joanna Jõekalda, Johan Tali, Siim Tuksam.
Arsenale Pavilion

FINLAND 
Re-Creation
Anssi Lassila, Lassila Hirvilammi Architects
Commissioner/Curator: Juulia Kauste.
Giardini Pavilion

FRANCE
Modernity: promise or menace?
Eugène Beaudouin, Vladimir Bodiansky, Maurice Cammas, Robert Camelot, Raymond Camus, Maurice Crevel, Jacques Lagrange, Marcel Lods, Jean de Mailly, Eugène Mopin, Jean Prouvé, Charles Ricome, Jacques Tati, Louis-Bernard Zehrfuss
Commissioner: Institut Français, Ministère des Affaires étrangères, Ministère de la Culture et de la Communication – Direction Générale des Patrimoines, in collaboration with the Cité de l’architecture et du patrimoine.
Curator:
Jean Louis Cohen
Giardini Pavilion

GERMANY
Bungalow Germania
Commissioners: Alex Lehnerer, Savvas Ciriacidis (CIRIACIDISLEHNERER Architekten).
Giardini Pavilion

JAPAN
In the real world
Commissioner: Kayoko Ota.
Commissioners: Keiko Tasaki, Manako Kawata, Yoko Oyamada.
Curator: Norihito Nakatani.
Additional Curators: Hiroo Yamagata, Keigo Kobayashi, Jin Motohashi.
Giardini Pavilion

GREAT BRITAIN
A Clockwork Jerusalem
FAT Architecture and Crimson Architectural Historians
Commissioner: Vicky Richardson.
Curators: FAT Architecture and Crimson Architectural Historians.
Giardini Pavilion

GREECE
Tourism Landscapes: Remaking Greece
Commissioner: Yannis Aesopos.
Curator: Yannis Aesopos.
Giardini Pavilion

HUNGARY
Építés (Costruzione/Construction)
MANK (“Associazione degli Artisti Ungheresi”)
Commissioner: Gabor Gulyas.
Curators: Csaba Jakab, Attila László Márton.
Giardini Pavilion

INDONESIA
Craftmanship: Material Consciousness
Commissari: Endy Subijono, I Putu W. Thomas Brunner, Danny Wicaksono, Daliana Suryawinata, Elitua Simarmata, Zoraida Ibrahim, Bambang Cahyo Murdoko.
Curators: Avianti Armand, Achmad Tardiyana, David Hutama, Robin Hartanto, Setiadi Sopandi.
Arsenale Pavilion

IRELAND
Infra-Éireann: Making Ireland Modern
Office of Public Works Architects, Electricity Supply Board, Norman White Architect; Department of Health, Michael Scott Architect, Ronald Tallon; Scott Tallon Walker Architects, Peter and Mary Doyle Architects, Noel Dowley Architect, Grafton Architects
Commissari/Curators: Gary A. Boyd, John McLaughlin.
Arsenale Pavilion

ISRAEL
Urburb
Ori Scialom, Roy Brand, Keren Yeala Golan
Commissioner: Michal Gov, Arad Turgeman.
Curators: Ori Scialom, Roy Brand, Keren Yeala Golan.
Additional Curator: Edith Kofsky.
Giardini Pavilion

ITALY
Ministero per i Beni e le Attività Culturali
PaBAAC – Direzione Generale Paesaggio, Belle Arti, Architettura e Arte Contemporanee
Commissioner: Direttore Generale della PaBAAC.
Curator: Cino Zucchi.
Italian Pavilion

KENYA
Ritorno alle Stelle_ Back to the Stars
Armando Tanzini, Renato Mambor
Commissioner: Paola Poponi.
Curator: Paola Poponi.
Isola di San Servolo

KOREA
Crow’s Eye View: The Korean Peninsula
Sekwon Ahn, Alessandro Belgiojoso, Nick Bonner (featuring Mansudae Art Studio and anonymous artists and architects of North Korea), Marc Brossa, Onejoon Che, Charlie Crane, Maxime Delvaux, Min Cho Jun, Ik-Joong Kang, Karolis Kazlauskas & PLT Planning and Architecture Ltd., Dongsei Kim, Hanyong Kim, Kichan Kim, Seok Chul Kim & Franco Mancuso, Kim Swoo Geun, Young June Lee, Chris Marker, Philipp Meuser, Hoon Moon, MOTOElastico, Osamu Murai, Peter Noever (featuring the North Korean architects exhibited in Flowers for Kim Il Sung, MAK, 2010), Kyong Park (featuring Nam June Paik and the artists of the Project DMZ, Storefront for Art and Architecture, 1988), James Powderly, Kyungsub Shin, Hyun-Suk Seo (featuring Kim Jong Hui et al.), Yehre Suh, Yi Sang, Dongwoo Yim
Commissioner/Curator: Minsuk Cho.
Curators: Hyungmin Pai, Changmo Ahn.
Additional Curator: Jihoi Lee
Giardini Pavilion

KOSOVO
Commissioner: Ministry of Culture, Youth and Sports.
Curator: Gezim Pacarizi.
Arsenale Pavilion

KUWAIT
Acquiring Modernity
Aisha Al Sager, Hassan Hayat, Sara Soares, Dana Al Jouder, Nesef Al Nesef, Noora Al Musallam, Abdullah Al Harmi, Samer Mohammed, Gráinne Hebler, Liane Al Ghusain, Nima Algooneh, Adel Al Qattan, Maysaa Al Mumin, Ghazi Al Mulaifi, Fatema Al Qabandi, Ala Al Awadhi, Cherihan Nasr, Dalal Al Sane, Amara Abdal Figueroa, Noura Al Sager, Wafa AlFaraheen, Shakir Abal, Abdullah Al Awadhi, Dexter Sinister, Oscar Boyson.
Commissioner: National Council of Culture, Arts and Letters.
Commissioner: Zahra Ali Baba.
Curator: Alia Farid.
Arsenale Pavilion

LATVIA
Unwritten
architectural office NRJA (Uldis Lukševics, Linda Leitane – Šmidberga, Zigmars Jauja, Ivars Veinbergs, Martinš Rusinš)
Commissioner: Juris Poga.
Commissioner Aggiunto: Andris Brinkmanis.
Curator: architectural office NRJA (Uldis Lukševics, Linda Leitane – Šmidberga, Zigmars Jauja, Ivars Veinbergs, Martinš Rusinš).
Arsenale Pavilion

LUXEMBOURG
Modernity – loved, hated or ignored?
Stéphanie Laruade, Bohumil Kostohryz, Sophie Langevin, Nuno Lucas Da Costa
Commissioner: Fondation de l’Architecture et de l’Ingénierie au Luxembourg.
Curators: Stéphanie Laruade, Bohumil Kostohryz, Sophie Langevin, Nuno Lucas Da Costa.
Ca’ del Duca, Corte del Duca Sforza, San Marco 3052

MACEDONIA
Commissioner: Zlatko Stevkovski
Curator: Jovan Ivanovski

MALAYSIA
Sufficiency
Marisa Diyana binti Shahrir/Ong & Ong Sdn Bhd, Mr. Mohd Suhaimi bin Mohd Fadzir/Discourse Team Sdn Bhd, Ahmad Najib bin Ariffin/Rensselaer Polytechnic Institute + Design Nexus Architect, Khairiah binti Haji Noordin/Arkitek Karya Budi Sdn Bhd,Ng Khuen Keat / kkng Architect, Che Wan Ahmad Faizal bin Che Wan Putra/Chewan Architecture Sdn Bhd, Norzaini bin Mufti @ Ahmat/Z&SR Architectural Ventures Sdn Bhd, Dayang Aimi Husna binti Awang Damit/MDP Studio Sdn Bhd, Lillian Tay Wai Fun/Veritas Architects Sdn Bhd, Saidal Khadri bin Abu Kassim/Universiti Putra Malaysia, Mohd Aqrabeen bin Izani/Arkitek Daya Seni Sdn Bhd, Sarly Adre bin Sarkum/BDA Architect Sdn Bhd, Koh Seng Siew, John/Arkitek Maju Bina Sdn Bhd, Quake Huay Tin/Quake Architect, Lee Chor Wah/Lee Chor Wah Architect, Embong bin Mohamad / Arkitek Embong, Chew Ann Fey, Elphine/Pentas Reka Sdn Bhd, Ng Foong Peng, Veronica/Taylor’s University + DrTan LM Architect, Tan Loke Mun/ Archicentre Sdn Bhd, Lim Teng Ngiom/Ngiom Partnership, Mohamad Pital bin Maarof/Arkitek Pital, Boon Che Wee/Gerak Reka Akitek Sdn Bhd
Commissioner: Datuk Wong Lai Sum (Chief Executive Officer of Matrade).
Arsenale Pavilion

MOROCCO
Fundamentalisms
Tarik Oualalou & Linna Choi, Omar Benchekroun + Ultra Architettura, Groupe 3 architectes, B.O.M. architectes, Mikou design studio, Fernando Menis arquitectos, Stefano Boeri architetti, X-TU architectes
Commissioner: Hassan Abouyoub (Ambasciatore del Marocco, Roma).
Curator: Tarik Oualalou (President de la Fondation FADA’,Fondation pour l’Art, le Design et l’Architecture).
Arsenale Pavilion

MEXICO
…condenados a ser modernos
Commissioner: Maria Margarita Segarra Lagunes.
Curators: Julio Gaeta, Luby Springall.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

MONTENEGRO
Yugo-Ruins are Potentials
DVARP, HHF architrkten gmbh eth bsa sia, Sadar+Vuga, Ruby Press.  
Commissari: Nebojsa Adzic, Dijana Vucinic, Simon Hartmann, Bostjan Vuga, Andreas Ruby, Ilka Ruby.
Palazzo Malipiero, San Marco 3079 

MOZAMBIQUE
Architecture between Two Worlds
Commissioner: Joel Matias Libombo.
Commissioner Aggiunto: Gilberto Paulino Cossa.
Curator: José Forjaz.
Curator Aggiunto: Vicente Joaquim.
Arsenale Pavilion

NEW ZEALAND
Last, Loneliest, Loveliest
Mike Austin, Frances Cooper, Rau Hoskins, Chia-Lin Sara Lee, Julian Mitchell, Claire Natusch, Rick Pearson, Ginny Pedlow, Julie Stout
Commissioner: Tony van Raat.
Curator: David Mitchell.
Palazzo Pisani Santa Marina, Calle delle Erbe, Cannaregio 6104

THE NETHERLANDS
A Bakema Celebration
Commissioner: Het Nieuwe Instituut.
Curators: Guus Beumer, Dirk van den Heuvel.
Giardini Pavilion

NORDIC COUNTRIES (FINLAND, NORWAY, SWEDEN)
Forms of Freedom. African Independence and Nordic Models
Several Nordic architects and planners 1960-80

Commissioner: The National Museum of Art, Architecture and Design, Norway.
Commissioner: Museum of Finnish Architecture and The Swedish Centre for Architecture and Design
Curator: Nina Berre.
Curator: Gro Bonesmo.
Giardini Pavilion

PARAGUAY
Aqua Alta (Acqua Alta/Agua Alta/Ybate)
Colectivo Aqua Alta /AO (Javier Corvalan coordinatore, Lukas Fuster, Andrea Castellani, Carlos Iriguitia, Fernando Szmuc, Marco Ballarin, Laura Ferres, Katja Kostrencic, Joaquin Corvalan, Paula Stella, Panchi Tomboly, Nicola Bedin, Nicolas Berger, Sebastian Blanco, Simone Cadamuro, Sonia Carisimo, Oliviero Comincini
Commissioner: Giacomo Favilli.
Commissari Aggiunti: Oscar Centurion, Maria Gloria Gutierrez.
Curators: Sergio Ruggeri, Javier Rodriguez Alcala.
Liceo Artistico Statale Michelangelo Guggenheim, Dorsoduro 2613

PERU
Urban Encounters for the next 100
Commissioner: José Orrego Herrera.
Curator: Sharif S. Kahatt.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

POLAND
Impossible Objects
Institute of Architecture (Dorota Jedruch, Marta Karpinska, Dorota Lesniak-Rychlak, Michal Wisniewski), Jakub Woynarowski
Commissioner: Hanna Wróblewska.
Curator: Institute of Architecture (Dorota Jedruch, Marta Karpinska, Dorota Lesniak-Rychlak, Michal Wisniewski), Jakub Woynarowski
Giardini Pavilion

PORTUGAL
Homeland. News from Portugal
Adoc Architects, André Tavares, Artéria, Ateliermob, Like Architects, Mariana Pestana, Miguel Eufrásia, Miguel Marcelino, Paulo Moreira, Pedro Clarke, Sami Arquitectos, Susana Ventura
Commissioner/Curator: Pedro Campos Costa.
Arsenale Pavilion

ROMANIA
Site Under Construction
Mihai Sima, Andreea Iancu, Raluca Sabau, Stejara Timis, Anca Trestian
Commissioner: Monica Morariu.
Commissioners: Bogdan Tofan, Sandro Damian.
Curator: Mihai Sima.
Giardini Pavilion
Exploring Identity_the nomadic archives of Romanian Modernity
Emil Ivanescu, Carmen Tanase, Olivia Zahalca, Laura Iosub, Loredana Mihali, Marius Danciu
Commissioner: Monica Morariu.
Commisioners: Bogdan Tofan, Sandro Damian.
Curator: Emil Ivanescu.
Nuova Galleria dell’Istituto Romeno di Venezia Palazzo Correr, Campo Santa Fosca, Cannaregio 2214

RUSSIA
Fair Enough
Anton Kalgaev, Brendan McGetrick, Daria Paramonova
Commissioner: Grigory Revzin.
Curators: Strelka Institute for Media, Architecture and Design, Anton Kalgaev, Brendan McGetrick, Daria Paramonova.
Giardini Pavilion

SERBIA
14-14
Aleksandar Hrib, Zlatko Nikolic, Jelena Radonjic, Marko Salapura, Igor Sladoljev
Commissioner: Ivan Raskovic.
Scientific Committee: Radivoje Dinulovic, Milan Ðuric, Igor Maric, Vladimir Milenkovic, Ljiljana Miletic-Abramovic, Borislav Petrovic, Miroslava Petrovic-Balubdžic.  
Giardini Pavilion

SLOVENIA
The Problem of Space Travel – Supre: Architecture
KSEVT
Commissioner: Miha Turšic.
Curator: Jurij Krpan.
Arsenale Pavilion

SPAIN
Interior
20 social dwellings + 3 shops in Madrid. Solid arquitectura / Sotomaroto architects; Casa Mediterráneo Headquarters in Alicante, Manuel Ocaña Architecture and Thought Production Office; Cinema Center in Matadero Madrid, Churtichaga+Quadra-Salcedo Arquitectos; Classroom and Department Block for Pablo de Olavide University, Seville, MGM (Morales de Giles Architects) + Miguel Hernández Valencia; Fundación Francisco Giner de los Ríos, Madrid, Amid.cero9; High Speed Train Station and Urban Park in Logroño, la Rioja, Ábalos+Sentkiewicz arquitectos; The New Rijksmuseum, Amsterdam (The Netherlands), Cruz y Ortiz arquitectos; “L’Atlàntida”, Cultural Center in Vic, Barcelona, Josep Llinàs i Carmona; Luceros Station, Alicante, Javier García-Solera Vera, Marquee for Les Cols restaurant, Olot, Girona, RCR Aranda, Pigem, Vilalta Arquitectes; OostCampus, Oostkamp (Belgium). Carlos Arroyo Architects; Red Bull Music Academy. Nave de la Música Matadero Madrid. Langarita-Navarro Arquitectos
Commissioners: Government of Spain, Ministry of Public Works; AC/E, Acción Cultural Española;  AECID, Spanish Agency for International Development Cooperation and The Caja de Arquitectos Foundation.
Curator: Iñaki Ábalos.
Additional Curators: Enrique Encabo, Inmaculada E. Maluenda, Lluís Ortega.
Giardini Pavilion

SOUTH AFRICA
Commissioner: Saul Molobi.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

SWITZERLAND
Lucius Burckhardt and Cedric Price. A stroll through a fun palace
Herzog & de Meuron, Atelier Bow-Wow, Lorenza Baroncelli, Stefano Boeri, Eleanor Bron, Liam Gillick, Dominique Gonzalez-Foerster, Dan Graham, Dorothea von Hantelmann, Samantha Hardingham, Koo Jeong-a, Philippe Parreno, Asad Raza, Tino Sehgal, Mirko Zardini
Commissari: Pro Helvetia – Sandi Paucic, Marianne Burki.
Curator: Hans Ulrich Obrist.
Giardini Pavilion

THAILAND
Spirituality – freedom and creativity, a fundamental in Thai Architecture
Lek Mathar Bunnag, Bunnag Architect International Consultants: Louisa Ka Fung Bunnag,Nook Tawee Khamkiti, Aon Pandari Klinchampa, Korn Narakorn Thanakhun, That Suthat Polpuak, Sri Boonsri Kamjan,Ike Aiyarin Jantankaew, Pun Punika Chaiyawat,Arm Yotsaret Banchakorn, Semone Bunnag,Bom Phakaphol Chinburi
Commissioner: Association of Siamese Architects under Royal Patronage (Smith Obayawat), Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture (Khemchat Thepchai).
Curator: Lek Mathar Bunnag.
Arsenale Pavilion

TURKEY
Places of Memory
Alper Derinbogaz, Metehan Özcan, Candas Sisman, Ali Taptik, Serkan Taycan
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts.
Curator: Murat Tabanlioglu.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

UKRAINE
…the face of my square
Author’s Group NCA
Commissioner: Nikita Mazayev
Curator: Olilga Milentiy

UNITED ARAB EMIRATES
Lest We Forget: Structures of Memory in the United Arab Emirates
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curator: Michele Bambling.
Sale d’Armi Nord, Arsenale

UNITED STATES OF AMERICA
OfficeUS
OfficeUS documents 1000 projects from the last 100 years, designed by US offices working abroad. OfficeUS resident design fellows will engage these projects by remaking them over the course of the Venice Biennale
Commissioner: Storefront for Art and Architecture.
Commissioner: Praxis.
Curators: Eva Franch i Gilabert, Ana Miljacki, Ashley Schafer.
Curator: Michael Kubo.
Giardini Pavilion

URUGUAY
La Aldea Feliz. Episodios de la modernización en el Uruguay / Episodes of modernization in Uruguay
Martín Craciun, Jorge Gambini, Santiago Medero, Mary Méndez, Emilio Nisivoccia, Jorge Nudelman
Commissioner: Daniela Freiberg.
Curator: Emilio Nisivoccia.
Additional Curators: Martín Craciun, Jorge Gambini, Santiago Medero, Mary Méndez.
Giardini Pavilion

Czemu służą wystawy architektoniczne? Aaron Betsky, David Basulto, Ole Bouman i Juulia Kauste „Architektura-murator” zaprasza na spotkanie wokół przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Gośćmi Ewy P. Porębskiej i Marcina Szczeliny będą krytycy Aaron Betsky i Ole Bouman,  założyciel ArchDaily David Basulto i Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była wieloletnia dyrektorka Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach.
Biennale Architektury w Wenecji odwołane! Z powodu pandemii koronawirusa 17. Biennale Architektury w Wenecji zostało w tym roku odwołane. „Decyzja została podyktowana faktem, że w wyznaczonych terminach nie możemy podjąć się organizacji tak złożonego przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie wszystkie obostrzenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa gościom”- tłumaczy kurator Hashim Sarkis.
Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski Na Biennale Architektury 2020 w Wenecji pokażemy wystawę o polskiej wiejskości. Projekt ekspozycji przygotował kolektyw Prolog +1. Publikujemy założenia wystawy „Trouble in Paradise”.
Biennale Architektury 2020 – konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 17. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 9 września.
Tu nic się nie stało – 16. Biennale Architektury w Wenecji Mocne wypowiedzi są na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór ma jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, są znaczące i stanowią ważny głos mistrzów architektury – weneckie biennale relacjonuje Ewa P. Porębska.
Young Talent Architecture Award 2018 - najlepsze prace dyplomowe w Europie Fundacja im. Miesa van der Rohe już po raz drugi przyznała Young Talent Architecture Award (YTAA). Najlepsze prace dyplomowe można zobaczyć na wystawie towarzyszącej tegorocznemu Biennale Architektury w Wenecji.