Biennale w Rotterdamie – nowe pomysły dla miast

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt „Hackable City Plot”, AMS, fot. Stadslab Buiksloterham, materiały prasowe IABR 2016

Biennale w Rotterdamie – nowe pomysły dla miast

2016-03-18 17:50

Międzynarodowe Biennale Architektury w Rotterdamie po raz kolejny poświęcone jest przyszłości miast. Tegoroczna edycja skupi się jednak przede wszystkim na badaniu relacji między przestrzenią a gospodarką. Organizatorzy zaprosili do dyskusji nie tylko architektów i przedstawicieli administracji publicznej, ale też ekonomistów, naukowców i właścicieli prywatnych firm.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Biennale Architektury w Rotterdamie odbywa się pod hasłem Kolej na gospodarkę, a dotyczy między innymi ekonomicznych konsekwencji, jakie w niedalekiej przyszłości będą musiały ponieść nasze miasta. Nikt nie może przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale jedno jest pewne: nie można stosować ciągle tych samych rozwiązań. Wyzwania, takie jak zmiany klimatu, postępująca urbanizacja, migracja i rosnące nierówności społeczne wymagają od nas nowych odpowiedzi – piszą kuratorzy, którym przewodzi w tym roku Maarten Hajer, politolog i urbanista.

Wystawa w magazynach Fenixloods II

W ramach wydarzenia część dawnego magazynu Fenixloods II w dzielnicy Katendrecht zostanie przekształcona w przestrzeń warsztatową, gdzie odbywać się będą wystawy, warsztaty i dyskusje. Jak zapowiadają organizatorzy, do czynnego udziału w spotkaniach zaproszeni są wszyscy, bo w temacie miast każdy jest tak samo kompetentny. Na powierzchni 2600 m² zaprezentowanych zostanie ponadto m.in. ponad 60 projektów ukazujących różne możliwe scenariusze przyszłości. Ich autorzy skupili się na nowych formach spędzania czasu wolnego, opieki zdrowotnej i pracy, a także ekologicznych systemach energetycznych i nowych modelach rozwoju regionalnego. W każdy piątek od 29 kwietnia do 17 czerwca kurator Maarten Hajer prowadzić będzie dyskusje związane z jednym z wątków podejmowanych na wystawie.

Przestrzeń dla wszystkich

Zdaniem kuratorów temat tegorocznej edycji wymaga nowych metod pracy, w których kluczową rolę odgrywa debata publiczna, program biennale rozszerzony będzie więc o działania prowadzone przez różne podmioty i instytucje. Zaproszeni do współpracy partnerzy będą aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat przyszłości miast, organizując swoje własne debaty, warsztaty i prezentacje. Przestrzeń magazynu Fenixloods II zostanie im udostępniona od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:00.

Afryka: co dalej?

Kuratorzy tegorocznego Biennale Architektury w Rotterdamie szczególną uwagę chcą zwrócić na problem postępującej urbanizacji w Afryce. Przewiduje się, że do 2050 roku populacja kontynentu wzrośnie z obecnych 400 milionów mieszkańców do ponad jednego miliarda, co wiązać się będzie z ogromnymi wyzwaniami w sferze społecznej i gospodarczej. Maarten Hajer zaprosił do współpracy Edgara Pieterse’a i Taua Tavengwe z Centtum Miast Afrykańskich Uniwersytetu Kapsztadzkiego oraz Marka Swillinga z Ośrodka Kompleksowych Rozwiązań dla Państw w Okresie Transformacji przy Uniwersytecie w Stellenbosch. Na przygotowanej przez nich wystawie Afryka: co dalej? zobaczymy 16 projektów zrealizowanych na Czarnym Kontynencie w ostatnich latach, wśród nich m.in. wielkoskalowe inwestycje jak szybki tramwaj w Addis Abebie, którego budowę według europejskich wzorców sfinansowały chińskie firmy i niewielkie inicjatywy jak kenijska firma telekomunikacyjna, która pozwala klientom wykorzystywać swoje telefony do bankowości elektronicznej.

Międzynarodowego Biennale Architektury w Rotterdamie

Czas: 23 kwietnia – 10 lipca 2016 roku

Temat główny: Kolej na gospodarkę

Miejsce: Fenixloods II, Paul Nijghkade 19, 1e etage, Rotterdam

Główny kurator: Maarten Hajer, (Urban Futures Studio, Uniwersytet w Utrechcie)

Zespół kuratorski: Joachim Declerck (Architecture Workroom Brussels), Jandirk Hoekstra (H+N+S Landschapsarchitecten), Michiel van Iersel (Non-­fiction / Failed Architecture), Freek Persyn (51N4E), Daan Zandbelt (De Zwarte Hond)