Architektura MuratorWydarzeniaBiuro XXI wieku - modułowość, akustyka i home office design

Biuro XXI wieku - modułowość, akustyka i home office design

Modułowość, produkty akustyczne i home office design to najważniejsze tendencje zaprezentowane w ramach ORGATEC 2016, największych targów poświęconych wyposażeniu przestrzeni biurowych. W ramach tegorocznej edycji nie zabrakło wystawców z Polski.

Biuro XXI wieku - modułowość, akustyka i home office design
Fot. materiały prasowe

Na największych targach wyposażenia przestrzeni biurowych ORGATEC 2016, które odbyły się w Kolonii w dniach 25–29 października, można było zobaczyć najciekawsze rozwiązania meblowe z całego świata. Pośród setek wystawców znalazły się także meble z Polski. Na stoisku mierzącym 1200 m² Nowy Styl Group zaprezentowała rozwiązania przeznaczone do każdej strefy w biurze, które nadążają za zmieniającym się stylem i środowiskiem pracy.

Bardzo szybko rozwijająca się technologia urządzeń mobilnych oraz sprzętu komputerowego, dając coraz to nowe możliwości, wpływa na nasz sposób pracy i codzienne funkcjonowanie. Co za tym idzie, zmienia się zapotrzebowanie na rodzaj mebli, ich wymiary, kształty oraz funkcjonalność – mówi Przemysław Mac Stopa, którego projekty zaprezentowano na stoisku Nowy Styl Group. Oprócz systemu sof modułowych Tapa, znalazły się tu kolekcja krzeseł i stolików Tauko, których wzornictwo nawiązuje do mebli domowych. Nieprzypadkowo, gdyż nowoczesne biura coraz częściej przypominają wnętrza mieszkalne, a tendencja ta określana jest nazwą home office design.

Istnieje pewna sztuczna granica pomiędzy produktami biurowymi i domowymi. Niektóre z nich z powodzeniem sprawdzają się w obu przestrzeniach i powinny być dobierane do użytkownika, a nie do wnętrza. Ponadto zastosowanie materiałów i wykończeń, które zwykle kojarzymy z meblami domowymi, sprawia, że biuro staje się miejscem cieplejszym i bardziej przyjaznym – mówią Jan Wertel i Gernot Oberfell, projektanci systemu mebli biurowych Levitate.

Z kolei Hilary Birkbeck zauważył potrzebę tworzenia mebli modułowych, z których można tworzyć pojedyncze miejsca do pracy w skupieniu, przestrzeń do spontanicznych spotkań czy strefy wypoczynku i oczekiwania, np. przy recepcji. Coraz więcej korporacji prowadzi tryb koczowniczy, co znaczy, że często przenosi się do nowych lokalizacji lub rearanżuje przestrzeń, która ma sprostać nowym warunkom. Dlatego meble znajdujące się w biurze powinny być konfigurowalne – uważa Hilary Birkbeck, który dla Grupy Nowy Styl zaprojektował system sof Tepee ze ściankami o właściwościach akustycznych, odpowiadający na tę potrzebę.

Na targach w strefie pracy wspólnej zaprezentowano m.in. stanowiska workbench na drewnianych nogach z serii Levitate, nowe elementy systemu Play&Work, czyli stanowiska workbench do integracji z szafami, a także linię Xio. Do stref pracy indywidualnej proponuje m.in. krzesła umożliwiające dynamiczne siedzenie, biurka z regulacją wysokości, a także miejsca pracy tymczasowej Tepee-Work. Klienci mają także okazję poznać szerokie portfolio rozwiązań dedykowanych do miejsc spotkań – od innowacyjnych puf Tapa, poprzez systemy modułowe, aż do nawiązujących do klasyki designu krzeseł i stolików Tauko.

ORGATEC to największe targi wyposażenia przestrzeni biurowych odbywające się co dwa lata w Kolonii, w tym roku trwają od 25 do 29 października. Wystawcy, zgodnie z hasłem „Creativity works”, pokazują najciekawsze rozwiązania meblowe z całego świata, które nadążają za zmieniającym się stylem i środowiskiem pracy. Podczas poprzedniej edycji na targach gościło 51 000 osób ze 123 krajów. Powierzchnia wystawiennicza obejmowała 105 000 m². W tym roku zwiększyła się o kolejne 20%, z czego aż 1200 m² zajęła Grupa Nowy Styl.

Tagi:
Warsaw Home 2019 – program Czwarta edycja targów wnętrz Warsaw Home stratuje 3 października. Publikujemy szczegółowy program tego czterodniowego święta designu. Co zobaczyć podczas Warsaw Home 2019?
Bazarch w Poznaniu Pierwsza poznańska edycja targów książki architektonicznej już 10 marca. Kiermaszowi będzie towarzyszyć szereg wydarzeń, w tym prezentacja projektu nowej kamienicy Rynek Wildecki 3.
Wydarzenia dla architektów w ramach Arena Design 6 8 marca w Poznaniu rusza kolejna edycja targów Arena Design. Wykłady wygłoszą Yan Roche z francuskiej pracowni LAN Architecture, Lukas Kos z FOUR O NINE oraz Robert Konieczny, założyciel pracowni KWK Promes. W ramach cyklu "Otwarte pracownie" do swoich biur zaproszą NMS architekci oraz Mili Młodzi Ludzie.
Targi Mondial du Bâtiment w Paryżu Od 2 do 6 listopada 2015 w Centrum Wystawowym Paris Nord Villepinte odbędą się międzynarodowe targi Mondial du Bâtiment 2015, skierowane do profesjonalistów z sektora budownictwa i architektury. Organizatorzy zapewniają wejściówki dla czytelników "Architektury-murator" (obowiązuje rejestracja).
Targi IFA 2015 w Berlinie W dniach 4-9 września w Berlinie odbędzie się 55 edycja największych na świecie targów elektroniki użytkowej i sprzętu AGD - IFA 2015
Forum wentylacja 2015 W dniach 3-5 marca w Warszawie odbędą się międzynarodowe targi techniki wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej. To specjalistyczna wystawa połączona z dwudniowym cyklem merytorycznych seminariów, przeznaczona m.in. dla producentów, projektantów, instalatorów i użytkowników instalacji.