Architektura MuratorWydarzenia„Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem

„Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem

Zupagrafika zaprojektowała serię architektonicznych wycinanek do samodzielnego składania. Składają się na nią brutalistyczne budynki z sześciu krajów. Polskę reprezentuje wrocławskie osiedle „Manhattan” projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.

„Brutal East” - brutalistyczna wycinanka od Zupagrafika
Wschodnia Brama Belgradu, fot. Zupagrafika

Jedni go nienawidzą, inni uwielbiają - charakterystyczna architektura brutalizmu zawsze budziła skrajne emocje. Monumentalne bryły wzniesione z surowego betonu często spotykają się z ciepłym przyjęciem architektów i historyków sztuki. "Brutalnemu" urokowi betonowych konstrukcji wznoszonych po wojnie w Europie i na całym świecie uległa pracownia Zupagrafika. Jej założyciele - mieszkający w Poznaniu Hiszpan David Navarro i Polka Martyna Sobecka - już od kilku lat projektują i wydają serie architektonicznych wycinanek poświęconych powojennej architekturze. Pierwsza z nich, „Blokografia”, ukazała się w 2012 roku, potem pojawiły się kolejne: „Blok Wschodni” (2014), „Brutal London" (2015), „Blokoshka” (2016) i „Paris Brut” (2016). Najnowsza seria „Brutal East” (2017) liczy 7 wycinanek przedstawiających budowle wzniesione za żelazną kurtyną od wczesnych lat sześćdziesiątych do późnych lat osiemdziesiątych. Są wśród nich takie obiekty jak Wschodnia Brama Belgradu (Serbia), Dom Sowietów z Kaliningradu (Rosja), wieżowiec „Romanița” z Kiszyniowa (Mołdawia), bloki Novosmolenskaya z Petersburga (Rosja), osiedle Jižní Město z Pragi (Czechy), halę Sporto Rūmai z Wilna (Litwa) oraz osiedle „Manhattan” z Wrocławia (Polska). Publikacja zawiera informacje techniczne na temat wszystkich budynków (rok budowy, architekci, dokładna lokalizacja). Została wydrukowana na papierze i tekturze z recyklingu.

Tagi:
Na ratunek brutalistycznym wiatom Młodzi szczecińscy architekci walczą o zachowanie brutalistycznego przekrycia stacji PKP Szczecin Pogodno. W związku z przywróceniem funkcjonowania szybkiej kolei miejskiej obiekt może zostać rozebrany.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Delikatny brutal ze Wschodu Siedem budynków z lat 60., 70. i 80. XX wieku, należących do nurtu architektury brutalistycznej, składa się na kolejny zeszyt wycinanek wydany przez projektantów ze studia Zupagrafika. Są wśród nich nigdy niedokończony Dom Sowietów w centrum Kaliningradu, wieżowiec Romanita z Kiszyniowa czy Wschodnia Brama Belgradu. Polską architekturę reprezentuje „Manhattan” we Wrocławiu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Każdy z obiektów opatrzony został krótką metryczką z lokalizacją, czasem budowy i nazwiskami projektantów – pisze Krzysztof Zięba.
Współczesna architektura Turcji – nowa siedziba urzędu gminy w Diyarbakir Uznana turecka pracownia Uygur Architects zaprojektowała siedzibę władz miasta Diyarbakir. Architekci odwołali się do brutalizmu, postmodernizmu i lokalnych tradycji budowlanych sięgających starożytności.
Galeria sztuki w brutalistycznym kościele Wzniesiony w latach 60-tych kościół św. Agnieszki w Berlinie od maja 2015 roku mieści siedzibę znanej galerii sztuki. Za projekt dostosowania obiektu do nowych funkcji odpowiada pracownia Brandlhuber+ Emde, Schneider.
Brutalizmowi na ratunek Ruszyła kampania na rzecz ocalenia cennych przykładów architektury brutalistycznej na świecie. Tworzona przez internautów baza zawiera już około 700 realizacji. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w katalogu oraz zaprezentowane na wystawie w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie w 2017 roku.