Architektura MuratorWydarzeniaBrutalistyczny plac zabaw

Brutalistyczny plac zabaw

Wystawa w Architecture Gallery Royal Institute of Architects odtwarza w przestrzeni galeryjnej elementy brutalistycznych placów zabaw - nieodłącznej części wielkich założeń osiedlowych w Londynie.

Osiedle Churchill Gardens
Osiedle Churchill Gardens, zdjęcie archiwalne. Fot. John Donat - RIBA Library Photographs Collection

Brutalizm to jeden z nurtów w architekturze powojennego modernizmu. Jego oceny są niezwykle skrajne. Architektura brutalistyczna często cieszy się uznaniem architektów i badaczy, a spotyka z niechęcią ze strony mieszkańców miast. W Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy zachodniej można znaleźć wiele jej przykładów, przede wszystkim osiedli mieszkaniowych i instytucji publicznych.

Wystawa "The Brutalist Playground" w Architecture Gallery Royal Institute of Architects odtwarza w przestrzeni galeryjnej elementy brutalistycznych placów zabaw - nieodłącznej części wielkich założeń osiedlowych w Londynie. Ekspozycję przygotował nominowany do Nagrody Turnera kolektyw Assemble wraz z artystą Simonem Terrillem. Przed opracowaniem projektu wystawy, autorzy zapoznali się z archiwami RIBA. Inspirowali się rzeczywistymi, w większości już nieistniejącymi placami zabaw. Poszczególne elementy zostały zaczerpnięte z takich osiedli jak Churchill Gardens, Pimlico, Brunel Estate, Paddington oraz Brownfield Estate w Poplar. Instalacja zajmuje całą przestrzeń galeryjną i ma charakter interaktywny. Podczas gdy rzeźbiarskie bryły umieszczane na podwórkach wykonane były najczęściej z betonu, elementy wystawy wykonano z miękkiego, kolorowego tworzywa.

Wystawa jest częścią Londyńskiego Festiwalu Architektury. Więcej na stronie Architecture Gallery RIBA.

The Brutalist Playground
RIBA Architecture Gallery
10 czerwca – 16 sierpnia 2015
66 Portland Place, Londyn

Tagi:
Na ratunek brutalistycznym wiatom Młodzi szczecińscy architekci walczą o zachowanie brutalistycznego przekrycia stacji PKP Szczecin Pogodno. W związku z przywróceniem funkcjonowania szybkiej kolei miejskiej obiekt może zostać rozebrany.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Delikatny brutal ze Wschodu Siedem budynków z lat 60., 70. i 80. XX wieku, należących do nurtu architektury brutalistycznej, składa się na kolejny zeszyt wycinanek wydany przez projektantów ze studia Zupagrafika. Są wśród nich nigdy niedokończony Dom Sowietów w centrum Kaliningradu, wieżowiec Romanita z Kiszyniowa czy Wschodnia Brama Belgradu. Polską architekturę reprezentuje „Manhattan” we Wrocławiu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Każdy z obiektów opatrzony został krótką metryczką z lokalizacją, czasem budowy i nazwiskami projektantów – pisze Krzysztof Zięba.
„Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem Zupagrafika zaprojektowała serię architektonicznych wycinanek do samodzielnego składania. Składają się na nią brutalistyczne budynki z sześciu krajów. Polskę reprezentuje wrocławskie osiedle „Manhattan” projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.
Współczesna architektura Turcji – nowa siedziba urzędu gminy w Diyarbakir Uznana turecka pracownia Uygur Architects zaprojektowała siedzibę władz miasta Diyarbakir. Architekci odwołali się do brutalizmu, postmodernizmu i lokalnych tradycji budowlanych sięgających starożytności.
Galeria sztuki w brutalistycznym kościele Wzniesiony w latach 60-tych kościół św. Agnieszki w Berlinie od maja 2015 roku mieści siedzibę znanej galerii sztuki. Za projekt dostosowania obiektu do nowych funkcji odpowiada pracownia Brandlhuber+ Emde, Schneider.