Architektura MuratorWydarzeniaBudowa Astorii na ukończeniu

Budowa Astorii na ukończeniu

Prace nad realizacją biurowca Astoria zbliżają się ku końcowi. Rusztowania zostały zdjęte, ukazując fasadę z charakterystycznym, zaokrąglonym narożnikiem. Projekt budynku opracowała firma Epstein.

Budowa Astorii na ukończeniu
Fasada Astorii z charakterystycznym zaokrąglonym narożnikiem. Fot. M. Kuszela © Strabag Real Estate

Dziesięciopiętrowy budynek biurowo-handlowy Astoria powstaje w ścisłym centrum Warszawy, w miejscu rozebranego w 2013 roku dawnego pawilonu meblowego przy ulicy Przeskok (proj. Henryk Borowy, Andrzej Kocięcki, 1962). W bezpośrednim sąsiedztwie Astorii znajdują się takie obiekty jak gmach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Dom pod Orłami, Filharmonia Narodowa. Blisko stąd także do Pałacu Kultury i Nauki.

Projekt budynku opracowała firma Epstein. Do wykonania odsłoniętej właśnie fasady wykorzystano szkło, kamień i metal. Oprócz charakterystycznych poziomych podziałów wyróżniają ją podwyższone właściwości termiczne, m.in. dzięki zastosowaniu sterowanych automatycznie, wewnętrznych i zewnętrznych żaluzji. Dzięki temu i innym rozwiązaniom proekologicznym projekt uzyskał precertyfikat LEED na poziomie Gold.

Astoria zaoferuje blisko 17 600 m2 powierzchni biurowej na wynajem i 1400 m2 powierzchni handlowej oraz dwupoziomowy parking podziemny. Za realizację inwestycji odpowiada warszawskie biuro STRABAG Real Estate GmbH – międzynarodowego dewelopera z siedzibą w Niemczech. Zakończenie prac i oddanie obiektu do użytku zaplanowano na początek lata 2016 roku.

Tagi:
Targowisko Bakalarska w Warszawie Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – o nowej realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.
Modernizacja bazaru Różyckiego Działania miasta miały na celu faktyczną rewitalizację bazaru Różyckiego. Była z pewnością na to szansa, gdyby zastosowano bardziej strategiczne i uważne podejście do procesu zmiany – o nowej realizacji OCA Architekci pisze Maciej Czeredys.
Przeciw odbudowie Pałacu Saskiego: list otwarty Z inicjatywy m.in. profesor Marty Leśniakowskiej, Andrzeja Pałysa i Grzegorza Piątka powstał list otwarty w sprawie rezygnacji z odbudowy Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. W ciągu kilku dni pod apelem do Kancelarii Prezydenta RP podpisało się blisko 70 osób, w tym Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka i Małgorzata Omilanowska.
Odbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji Prezydent Andrzej Duda przekazał marszałek Sejmu projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zrekonstruowanych budynkach ma się znaleźć m.in. nowa siedziba Senatu.
Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Na modernizację i rozbudowę stadionu Polonii władze Warszawy zarezerwowały ponad 100 mln złotych. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział właśnie realizację konkursowego projektu biura JSK Architekci z 2019 roku.
Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie Przy ulicy Papirusów na Młocinach już za trzy lata powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wkomponowany w niewielkie wzniesienie budynek zostanie zrealizowany w oparciu o prefabrykowaną technologię CLT według projektu pracowni Kwadratura.