Architektura MuratorWydarzeniaBudowa Astorii na ukończeniu

Budowa Astorii na ukończeniu

Prace nad realizacją biurowca Astoria zbliżają się ku końcowi. Rusztowania zostały zdjęte, ukazując fasadę z charakterystycznym, zaokrąglonym narożnikiem. Projekt budynku opracowała firma Epstein.

Budowa Astorii na ukończeniu
Fasada Astorii z charakterystycznym zaokrąglonym narożnikiem. Fot. M. Kuszela © Strabag Real Estate

Dziesięciopiętrowy budynek biurowo-handlowy Astoria powstaje w ścisłym centrum Warszawy, w miejscu rozebranego w 2013 roku dawnego pawilonu meblowego przy ulicy Przeskok (proj. Henryk Borowy, Andrzej Kocięcki, 1962). W bezpośrednim sąsiedztwie Astorii znajdują się takie obiekty jak gmach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Dom pod Orłami, Filharmonia Narodowa. Blisko stąd także do Pałacu Kultury i Nauki.

Projekt budynku opracowała firma Epstein. Do wykonania odsłoniętej właśnie fasady wykorzystano szkło, kamień i metal. Oprócz charakterystycznych poziomych podziałów wyróżniają ją podwyższone właściwości termiczne, m.in. dzięki zastosowaniu sterowanych automatycznie, wewnętrznych i zewnętrznych żaluzji. Dzięki temu i innym rozwiązaniom proekologicznym projekt uzyskał precertyfikat LEED na poziomie Gold.

Astoria zaoferuje blisko 17 600 m2 powierzchni biurowej na wynajem i 1400 m2 powierzchni handlowej oraz dwupoziomowy parking podziemny. Za realizację inwestycji odpowiada warszawskie biuro STRABAG Real Estate GmbH – międzynarodowego dewelopera z siedzibą w Niemczech. Zakończenie prac i oddanie obiektu do użytku zaplanowano na początek lata 2016 roku.

Tagi:
Warszawa z nowymi zasadami współpracy z deweloperami Od teraz deweloperzy budujący osiedla, biurowce czy sklepy w Warszawie będą partycypować finansowo w przebudowie układu drogowego wokół swojej inwestycji adekwatnie to tego, jaki wpływ będzie ona miała na funkcjonowanie miasta. Nowe reguły przestaną też promować dojazdy do centrum samochodem.
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.