Centrum Dialogu Przełomy

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Dialogu Przełomy to pierwszy nowoczesny obiekt wystawowy w Szczecinie, zlokalizowany w przeważającej części pod placem Solidarności; po prawej pomnik Anioła Wolności autorstwa Czesława Dźwigaja, wykonany ze spiżowego brązu, upamiętniający wydarzenia Grudnia ̕70; w głębi XV-wieczny kościół pw. św. Piotra i św. Pawła. Fot. Juliusz Sokołowski

Centrum Dialogu Przełomy wśród finalistów European Prize for Urban Public Space 2016!

2016-05-05 23:36

W dniach 28-29 kwietnia w Barcelonie odbyły się obrady jury European Prize for Urban Public Space 2016. W gronie 25 finalistów znalazła się jedna realizacja z Polski - Centrum Dialogu Przełomy na Placu Solidarności w Szczecinie projektu KWK Promes. Zwycięzcę konkursu poznamy 4 lipca 2016 roku.

Celem nagrody European Prize for Urban Public Space propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Nagroda przyznawana jest od 2000 roku co dwa lata zarówno projektantom, jak i inwestorom. Obejmuje wszystkie rodzaje działań urbanistycznych mających na celu tworzenie, ochronę czy uzdrowienie przestrzeni publicznej w miastach w imię jej demokratycznych wartości.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 276 zgłoszeń z 33 krajów, w tym dwanaście projektów z Polski. Jedyną rodzimą realizacją zakwalifikowaną do finału jest Centrum Dialogu Przełomy na Placu Solidarności w Szczecinie, nadesłana przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Pełna lista finalistów dostępna jest na stronie internetowej konkursu. Wszystkie prace zakwalifikowane do finału będą prezentowane w ramach wystawy "Shared Cities" w różnych miastach Europy i świata oraz w internetowym archiwum nagrody, obejmującym najlepsze projekty w historii konkursu.

To wielka satysfakcja obserwować, jak rozwija się idea przestrzeni publicznej w Europie i jak wiele pozytywnych przykładów nadesłano w tym roku z Europy Środkowo-Wschodniej. To czas rozkwitu przestrzeni publicznych, kształtowanych na wiele sposobów, w wielu skalach i przez różne podmioty - od władz lokalnych po grupy aktywistów, od architektów po zaangażowanych użytkowników - powiedziała Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator", która jest pierwszym przedstawicielem Polski w jury tego prestiżowego konkursu.

W składzie sędziowskim nagrody zasiedli w tym roku także Enric Batlle - przewodniczący, Peter Cachola Schmal, Matevž Čelik, Hans Ibelings, Juulia Kauste, Francis Rambert, Dietmar Steiner i Elis Woodman.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublany, Wiednia, paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Centrum Kultury Współczesnej CCCB 4 lipca 2016 roku. Do tego czasu informacja o zwycięzcy pozostanie utajniona.