Architektura MuratorWydarzeniaCiałowicz. Projektant z Wrocławia

Ciałowicz. Projektant z Wrocławia

To nieprawda, że w PRL-owskich sklepach nic nie było. Był Ciałowicz. Muzeum Architektury we Wrocławiu otwiera wystawę poświęconą znanemu wrocławskiemu projektantowi plakatów, neonów i wnętrz.

Ciałowicz. Projektant z Wrocławia
Tadeusz Ciałowicz maluje wnętrze sali konferencyjnej w elektrowni Czechnica

Wystawa przygotowana przez Fundację 102 to subiektywna selekcja prac z archiwum Tadeusza Ciałowicza, pioniera projektowania w powojennym Wrocławiu. Jego talent rozwijał się wraz z podnoszącym się z ruin miastem - pisze dizajner Łukasz Kliś. Ciałowicz projektował liczne neony, dekoracje okolicznościowe, znaki graficzne, malował wnętrza sklepów. Niektóre wrocławskie instytucje do dziś używają jego znaków. Najbardziej konsekwentnie robi to Muzeum Architektury we Wrocławiu, którego logo Ciałowicz zaprojektował w 1965 roku. Jego twórczość była bardzo mocno powiązana z miastem, które do dziś można zwiedzać śladami projektów Ciałowicza. W ramach wystawy w Archiboxie zaprezentowny zostanie wybór kilkudziesięciu prac projektanta.

Wernisaż: piątek 22 lipca 2016 o godzinie 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna od 22 lipca do 4 września 2016 roku.

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Osiedla Werkbundu ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego Choć jest ich zaledwie sześć, zmieniły sposób myślenia o architekturze mieszkaniowej XX wieku. Osiedla Werkbundu z Polski, Niemiec, Czech i Austrii otrzymały właśnie prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku Wysiłek architektów i plastyków złożył się na trwającą sto dni ekspozycję, którą odwiedziło 1,5 miliona ludzi. Od 12 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę.
Sergei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta - wystawa Od miejskich wizji po dekoracje sceniczne - Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprezentuje prace na papierze rosyjskiego architekta, rysownika i scenografa.
Lwów modernistyczny – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.