Architektura MuratorWydarzeniaDariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze na przewodniczącego wybrało architekta Dariusza Hermana.

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze
Jury IX edycji Życia w Architekturze i sekretarz konkursu podczas spotkania on-line

16 kwietnia w jawnym głosowaniu podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze większością głosów na przewodniczącego sądu wybrało Dariusza Hermana, współzałożyciela pracowni HS99, od 2016 roku współprowadzącego biuro HMS Architektura.  Dariusz Herman jest m.in. współautorem podziemnej zakrystii koszalińskiej katedry, siedziby „Głosu Pomorza” czy budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze.

W czasach zarazy nazwa konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nabiera namacalnej trafności i doświadczana jest z niezwykłą intensywnością. Długotrwałe przebywanie w sztucznym środowisku uwypukla jego wady i zalety. Możemy być skazani na wytwory architektury, ale również mogą być one azylem. Czy obecna sytuacja zmieni postrzeganie naszej dziedziny? Sprawdźmy to. Nadarza się doskonała okazja – IX edycja ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne. Nadesłane obiekty złożą się na panoramę polskiej architektury czasów beztroski – mówi Dariusz Herman.

W jury konkursu zasiadają także: Justyna Biernacka, absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, partner w firmie doradczej MATERIALITY, Bohdan (Biś) Lisowski, prezes SARP, Aabsolwent WA PK, członek: SHS, PTI, od 1999 roku zaangażowany w działalność na rzecz SARP, w tym trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie,  Krzysztof Ingarden, laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor m.in. Centrum Kongresowego ICE i Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, pawilonu Polski na EXPO 2005 w Aichi czy ambasady RP w Tokio oraz Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku). Sekretarzem konkursu jest Weronika Konior, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w miesięczniku „Architektura-murator”.

belka ZWA
Startuje IX edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym po raz IX wyłonione zostaną najlepsze polskie realizacje. Pracownie, zespoły autorskie, architekci i inwestorzy mogą zgłaszać do udziału w konkursie budynki lub przestrzenie oddane do użytku w latach 2015-2019.
Życie w Architekturze 2020 Termin przyjmowania zgłoszeń przedłużamy do 10 czerwca! Weź udział w konkursie i stwórz z nami Archiwum Polskiej Architektury on-line.
Aureliusz Kowalczyk o Domu w Józefowie [FILM] Prezentację Domu w Józefowie otwiera slajd przedstawiający pracę Rachel Whiteread, pt. "House" - betonowy odlew wiktoriańskiego domu postawiony w jego pierwotnej lokalizacji. Podobnie jak u brytyjskiej artystki, styk tego co wewnątrz i na zewnątrz jest istotnym tematem realizacji pracowni Hayakawa/Kowalczyk. Dom z dwuspadzistym dachem wzniesiono na planie szcześciokąta, na gęsto zalesionym terenie. Elewacja z szarej cagły, uzupełniona dębową stolarką, jest stale animowana cieniami rzucanymi przez drzewa. Rozmieszczone w pozornie przypadkowych miejscach otwory okienne, kadrują widoki na otaczający las. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Marta Dyrda i Radek Fikus o Domu w Lublińcu 2 [FILM] Z zewnątrz czarny, pozbawiony detalu i monolityczny, w środku jasny i przestronny - Dom w Lublińcu 2 różni się znacznie od budynków stojących przy gęsto zabudowanej ulicy niewielkiego miasta na Śląsku. Marta Dyrda i Radek Fikus prezentują swoją realizację w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Prezentacje architektów nominowanych do nagród w konkursie Życie w Architekturze [FOTO] 11 i 12 marca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyły się prezentacje architektów w ramach otwartych obrad jury konkursu Życie w Architekturze.