Architektura MuratorWydarzeniaDesign Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

W dniach 22-23 kwietnia 2022 odbędzie się druga edycja Multikonferencji Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022,  organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

Multikonferencja Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022 to międzynarodowe wydarzenie o interdyscyplinarnym charakterze, poświęcone różnym aspektom przestrzennym i rozwiązaniom dla miast, dzielnic i budynków. Nie zabraknie w nim tematyki dotyczącej narzędzi i nowoczesnych technologii cyfrowych pozwalających na ochronę dziedzictwa przeszłości jak i symulacje architektury przyszłości, odniesień do zjawisk w architekturze i urbanistyce wywołanych obecną sytuacją zagrożenia pandemicznego czy tematyki dotyczącej projektowania uniwersalnego w wymiarze projektowym i edukacyjnym.

W ramach Multikonferencji, która zorganizowana będzie w formie hybrydowej (stacjonarnie i on-line) jest możliwy udział w sześciu panelach konferencyjnych. Wyzwaniom zdrowia publicznego i jakości życia wobec sytuacji pandemicznej poświęcona jest konferencja Architektura, Technika i Zdrowie, zwłaszcza w odniesieniu do przestrzeni publicznych, obiektów opieki zdrowotnej i nowoczesnych technologii. Problem pandemii i postpandemicznych skutków dla obiektów architektonicznych i przestrzeni publicznych będzie także jednym z tematów konferencji Natura – Architektura – Kultura. Drugim wątkiem tej konferencji jest cyfrowe dziedzictwo – wykorzystanie technik i narzędzi cyfrowych oraz digitalizacja obiektów dziedzictwa kulturowego. Tematyka badawcza z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i metod badawczych zawarta jest w nowej odsłonie konferencji Badania Interdyscyplinarne w Architekturze BIWA – Smart Architecture, między innymi w odniesieniu do ergonomii, zmian klimatycznych, badań potrzeb w środowisku zamkniętym (w tym w habitatach kosmicznych) i miasta inteligentnego.

Współczesne projekty artystyczne w przestrzeni architektonicznej, zwłaszcza działania projektowe i artystyczne związane z ekologicznym podejściem wykorzystującym częściowo zużyte i nieprzydatne już elementy środowiska zbudowanego będą przedmiotem debat w ramach konferencji design+art+science. Nie zabraknie również problematyki miejskiej – w ramach konferencji Region – Miasto – Wieś dyskusja dotyczyć będzie zmiany paradygmatu, w ramach którego funkcjonują i rozwijają się miasta, w wymiarze przestrzeni zamieszkania, pracy, przestrzeni publicznych oraz współczesnych koncepcji rozwoju miast. Inspiracją do refleksji nad zjawiskiem i skutkami kryzysu będzie konferencja Nowoczesność w Architekturze. Konferencji Nowoczesność w Architekturze towarzyszyć będzie wystawa poświęcona kilku pokoleniom rodziny Majerskich, twórców architektury i sztuki. Otwarcie wystawy uświetnią swoimi wykładami autorzy opracowań na temat Ferdynanda Majerskiego (1832-1921), Stanisława Majerskiego (1872-1926) i Zygmunta Majerskiego (1909-1979).

Multikonferencja jest adresowana do środowiska naukowego z różnych dyscyplin, projektantów, ale także do studentów. W ramach wydarzenia zapraszamy studentów do udziału w III Festiwalu Filmowym Studentów Architektury. Kolejna edycja tego wydarzenia nosi tytuł „Miłość do (architektury) w czasach zarazy”.

Patronat nad Multikonferencją objęli do tej pory: Rektor Politechniki Śląskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Śląska Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. „Architektura-murator” jest jednym z patronów medialnych Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022. Udział w Multikonferencji jest płatny, szczegóły dotyczące tematyki, rejestracji i opłat dostępne są na stronie www.dream-silesia.polsl.pl.

Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem
Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem Żeby powstał park, trzeba czekać 20 lat i jest to inwestycja bardzo kosztowna. Tymczasem to mieszkańcy nauczyli nas, że lepiej zachować i chronić istniejące lasy i skwery. Z połowy metra kwadratowego terenów zielonych na osobę, doszliśmy obecnie do 52 metrów. Liczba ludności potroiła się, a tereny zielone zwiększyły trzystukrotnie – mówił „A-m” w 2003 roku Jaime Lerner, wybitny architekt i urbanista, uznawany za jednego z pionierów zrównoważonego rozwoju miast. Jaime Lerner zmarł 27 maja 2021 roku.

Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.
Czasoprzestrzeń Zbioru: nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją  części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury.
Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021 Specjalna edycja Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 wystartuje już 16 września. W programie znajdzie aż 20 wystaw! Wszystkie będzie można zwiedzić bezpłatnie!
Mistrzowie Architektury w Pradze Mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki SARP od 2004 roku. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach z udziałem m.in. Małgorzaty Pilinkiewicz, Tomasza Studniarka i Olega Hamana, prezesa Stowarzyszenia Czeskich Architektów.
Warsaw Home & Contract 2021: piąta edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych targów wnętrz Tegoroczne targi Warsaw Home & Contract odbędą się w standardowej formule w dniach 27-30 października. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to największe targi meblowe i wnętrzarskie w Europie w 2021 roku. Do tej pory swój udział potwierdziło blisko 500 wystawców.