Architektura MuratorWydarzeniaDesign Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

W dniach 22-23 kwietnia 2022 odbędzie się druga edycja Multikonferencji Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022,  organizowanej przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022

Multikonferencja Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022 to międzynarodowe wydarzenie o interdyscyplinarnym charakterze, poświęcone różnym aspektom przestrzennym i rozwiązaniom dla miast, dzielnic i budynków. Nie zabraknie w nim tematyki dotyczącej narzędzi i nowoczesnych technologii cyfrowych pozwalających na ochronę dziedzictwa przeszłości jak i symulacje architektury przyszłości, odniesień do zjawisk w architekturze i urbanistyce wywołanych obecną sytuacją zagrożenia pandemicznego czy tematyki dotyczącej projektowania uniwersalnego w wymiarze projektowym i edukacyjnym.

W ramach Multikonferencji, która zorganizowana będzie w formie hybrydowej (stacjonarnie i on-line) jest możliwy udział w sześciu panelach konferencyjnych. Wyzwaniom zdrowia publicznego i jakości życia wobec sytuacji pandemicznej poświęcona jest konferencja Architektura, Technika i Zdrowie, zwłaszcza w odniesieniu do przestrzeni publicznych, obiektów opieki zdrowotnej i nowoczesnych technologii. Problem pandemii i postpandemicznych skutków dla obiektów architektonicznych i przestrzeni publicznych będzie także jednym z tematów konferencji Natura – Architektura – Kultura. Drugim wątkiem tej konferencji jest cyfrowe dziedzictwo – wykorzystanie technik i narzędzi cyfrowych oraz digitalizacja obiektów dziedzictwa kulturowego. Tematyka badawcza z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i metod badawczych zawarta jest w nowej odsłonie konferencji Badania Interdyscyplinarne w Architekturze BIWA – Smart Architecture, między innymi w odniesieniu do ergonomii, zmian klimatycznych, badań potrzeb w środowisku zamkniętym (w tym w habitatach kosmicznych) i miasta inteligentnego.

Współczesne projekty artystyczne w przestrzeni architektonicznej, zwłaszcza działania projektowe i artystyczne związane z ekologicznym podejściem wykorzystującym częściowo zużyte i nieprzydatne już elementy środowiska zbudowanego będą przedmiotem debat w ramach konferencji design+art+science. Nie zabraknie również problematyki miejskiej – w ramach konferencji Region – Miasto – Wieś dyskusja dotyczyć będzie zmiany paradygmatu, w ramach którego funkcjonują i rozwijają się miasta, w wymiarze przestrzeni zamieszkania, pracy, przestrzeni publicznych oraz współczesnych koncepcji rozwoju miast. Inspiracją do refleksji nad zjawiskiem i skutkami kryzysu będzie konferencja Nowoczesność w Architekturze. Konferencji Nowoczesność w Architekturze towarzyszyć będzie wystawa poświęcona kilku pokoleniom rodziny Majerskich, twórców architektury i sztuki. Otwarcie wystawy uświetnią swoimi wykładami autorzy opracowań na temat Ferdynanda Majerskiego (1832-1921), Stanisława Majerskiego (1872-1926) i Zygmunta Majerskiego (1909-1979).

Multikonferencja jest adresowana do środowiska naukowego z różnych dyscyplin, projektantów, ale także do studentów. W ramach wydarzenia zapraszamy studentów do udziału w III Festiwalu Filmowym Studentów Architektury. Kolejna edycja tego wydarzenia nosi tytuł „Miłość do (architektury) w czasach zarazy”.

Patronat nad Multikonferencją objęli do tej pory: Rektor Politechniki Śląskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Śląska Okręgowa Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. „Architektura-murator” jest jednym z patronów medialnych Design Research Education in Architecture DREAM Silesia 2022. Udział w Multikonferencji jest płatny, szczegóły dotyczące tematyki, rejestracji i opłat dostępne są na stronie www.dream-silesia.polsl.pl.

Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem
Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem Żeby powstał park, trzeba czekać 20 lat i jest to inwestycja bardzo kosztowna. Tymczasem to mieszkańcy nauczyli nas, że lepiej zachować i chronić istniejące lasy i skwery. Z połowy metra kwadratowego terenów zielonych na osobę, doszliśmy obecnie do 52 metrów. Liczba ludności potroiła się, a tereny zielone zwiększyły trzystukrotnie – mówił „A-m” w 2003 roku Jaime Lerner, wybitny architekt i urbanista, uznawany za jednego z pionierów zrównoważonego rozwoju miast. Jaime Lerner zmarł 27 maja 2021 roku.

Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.