Architektura MuratorWydarzeniaDominik Merlini - architekt „stylu Stanisława Augusta”

Dominik Merlini - architekt „stylu Stanisława Augusta”

Na czym polegał sukces Dominika Merliniego? W jaki sposób korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Czy rzeczywiście był wybitnym architektem, a może tylko uzdolnionym dekoratorem? Odpowiedzi na pytania dotyczące królewskiego architekta poznamy w podczas wykładu, który odbędzie się w najbliższą środę w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie, rys. Dominik Merlini

Merlini to jedno z najsłynniejszych nazwisk w sztuce polskiej drugiej połowy XVIII wieku. Nadworny budowniczy dwóch ostatnich polskich monarchów i jednocześnie postać, która zamyka panowanie architektów z pogranicza włosko-szwajcarskiego na terenie ziem dawnej Rzeczypospolitej. Często nazywany był „architektem stylu Stanisława Augusta”.

Najbliższy wykład będzie próbą ukazania wielowymiarowości postaci Merliniego i przewartościowania jego związku z tak zwanym „stylem Stanisławowskim”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Barbara Arciszewska, absolwentka Courtauld Institute of Art w Londynie i University of Toronto na stałe związana z Zakładem Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl Oświeceniowa republika marzeń jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Tadeuszem Cegielskim i z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie serii rozważań, z wielu perspektyw ukazywane jest polskie Oświecenie oraz losy i dokonania głośnych postaci XVIII i XIX wieku, związanych z Łazienkami Królewskimi.

Wykład odbędzie się 13 kwietnia 2016 o godzinie 18.00 w Pałacu na Wyspie i będzie transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum.

Wyniki konkursu KOŁO na projekt toalety w Łazienkach Królewskich Rozstrzygnięto 22. edycję konkursu KOŁO. Tym razem zadaniem uczestników było zaprojektowanie toalety publicznej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jak zapowiada Kamila Pereta, główna konserwator muzeum, placówka będzie się starała zrealizować zwycięską koncepcję.
Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt zadaszenia historycznego amfiteatru na terenie parku. Jury postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Drugą zdobyła pracownia DiM’84 Czesława Bieleckiego.
Zadaszenie amfiteatru w Łazienkach Królewskich – konkurs studialny Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt zadaszenia historycznego amfiteatru na terenie parku.
Rezydencja Łazienki Park w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego apartamentowca w pobliżu Łazienek Królewskich. Budynek zwieńczony efektowną, zieloną pergolą zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich Stara Oranżeria i Teatr Królewski to najcenniejsze zabytki europejskiego klasycyzmu. Po modernizacji i renowacji przywrócono im kształt z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – pisze Jerzy S. Majewski.
Nowa herbaciarnia w Łazienkach Dobudowując do XIX-wiecznej ceglanej fasady lekki pawilon inspirowany dawną architekturą Japonii, autorzy udowodnili, z jak wielką twórczą swobodą można zestawiać pozornie sprzeczne tradycje – pisze Grzegorz Stiasny.