Architektura MuratorWydarzenia"Dotknąć muzyki". Monografia NOSPR w Katowicach

"Dotknąć muzyki". Monografia NOSPR w Katowicach

"Dotknąć muzyki" to książka o powstawaniu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Monografia o nowym gmachu NOSPR, to wielowątkowa opowieść o niezwykłym budynku, ale i jego mieszkańcach. Rozciągnięta w czasie i przestrzeni – od pustego placu drzewnego po dawnej kopalni Katowice, aż po gotową salę czekającą na pierwszy koncert. Emocjonująca historia o ludziach, którzy wymarzyli sobie idealny dom dla muzyki w sercu Górnego Śląska, a potem konsekwentnie zrealizowali tę ambitną wizję.

Na książkę składają się teksty najwybitniejszych krytyków architektury, jak również obrazy – sugestywne fotografie Bartka Barczyka. Przewodnikiem tłumaczącym proces projektowy oraz oprowadzającym po budowie gmachu NOSPR jest główny projektant budynku – architekt Tomasz Konior.

Wśród autorów:

Ewa P. Porębska, Joseph Rykwert, Aaron Betsky – krytycy architektury

Aleksander Liebreich – dyrektor artystyczny NOSPR

Szczepan Twardoch – pisarz

Mieczysław Juda – Prezes Towarzystwa Przyjaciół NOSPR

Ewa Niewiadomska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice

Redaktorzy książki : Tomasz Malkowski, Marcin Szczelina

Projekt graficzny: profesor Marian Oslislo, Katarzyna Wolny

Mecenasem książki jest Miasto Katowice

Spotkanie promujące książkę "Dotknąć muzyki" odbędzie się w piątek, 22 maja o godzinie 17:00 w sali kameralnej NOSPR przy Placu Wojciecha Kilara 1 w Katowicach. Premiera książki dla zaproszonych gości.

Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Nowa filharmonia w Ostrawie według Konior Studio Do udziału w konkursie na projekt nowej siedziby filharmonii władze Ostrawy zaprosiły trzy pracownie: Steven Holl Architects, Konior Studio i Henning Larsen Architects. Polski zespół zaproponował obiekt w formie przeskalowanej oranżerii wkomponowanej w istniejący park.
Nowa filharmonia w Brnie Wiemy, jak będzie wyglądała nowa sala koncertowa w Brnie według projektu Konior Studio. Na spotkaniu z władzami tego czeskiego miasta autorzy przedstawili właśnie pierwsze wizualizacje budynku.
Centrum edukacji w Czechowicach-Dziedzicach W Czechowicach-Dziedzicach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej według konkursowego projektu Konior Studio.
Zespół Szkół Muzycznych w Warszawie Budynek dawnego Domu Sierot przy ul. Rakowieckiej zostanie zaadaptowany do potrzeb Zespołu Szkół Muzycznych według projektu Konior Studio.
Konior Studio projektuje szkołę muzyczną w Warszawie Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie powstanie przy ulicy Rakowieckiej, tuż obok zabytkowego zespołu budynków z przełomu XIX i XX wieku. Sercem obiektu będzie sala koncertowa dla trzystu osób. Projekt powstał w pracowni Konior Studio.