Architektura MuratorWydarzeniaDrewno na dużych wysokościach. Wystawa [WIDEO]

Drewno na dużych wysokościach. Wystawa [WIDEO]

Timber Rising to wystawa o pnących się wysoko w górę drewnianych budynkach - jednym z ciekawszych architektonicznych zjawisk, który możemy ostatnio zaobserwować w zachodnioeuropejskich metropoliach.

Drewno na dużych wysokościach. Wystawa
Treet - 14-piętrowy drewniany modułowy budynek mieszkalny w Bergen, autorzy: ARTEC AS. Został ukończony w 2015 roku i mierzy 49 metrów; fot. David Valldeby/serwis prasowy

Jak twierdzą organizatorzy wystawy, architektoniczną rewolucję już czuć w powietrzu. Wysokościowce z drewna to trend, który pojawił się w ostatniej dekadzie między innymi za sprawą rozwijającej się technologii drewna klejonego warstwowo (CLT). Fenomen ten ma także swój wymiar ekologiczny, bo rezygnacja z produkcji dużych ilości betonu powinna przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Samo drewno miałoby być pozyskiwane tylko ze specjalnie zarządzanych lasów. Lżejsze i generujące mniejsze zużycie energii w procesie realizacji oraz nadające się do prefabrykacji poza placem budowy, podsuwa nowe i ekscytujące możliwości dotyczące przyszłych konstrukcji oraz szybko wznoszonej, zrównoważonej architektury mieszkaniowej, której tak bardzo potrzebujemy. Jednak, jak zauważa kanadyjski architekt Michael Green, najcięższe zadanie to wcale nie rozwiązanie kwestii inżynierskich stojących za drewnianym budownictwem, ale zmiana społecznego postrzegania tego, co jest możliwe w tej dziedzinie. Stąd też tak duże znaczenie takich przedsięwzięć, jak londyńska wystawa.
Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Jej kuratorki - Clare Farrow i Eva Woode - zwracają uwagę na historyczny kontekst drewnianej architektury oraz związane z nią aspekty zdrowotne i dotyczące samopoczucia. Bo - jak przekonuje jeden z londyńskich architektów zajmujących się tego typu konstrukcjami Andrew Waugh: Budynek w technologii drewna klejonego warstwowo to piękne miejsce do życia. Jest w nieuchwytny sposób inny. Spokojniejszy, wyciszający i śpi się w nim lepiej.
Na wystawie zobaczymy m.in. projekt jednego z najwyższych realizowanych w tej chwili drewnianych budynków - 24-piętrowej wiedeńskiej wielofunkcyjnej wieży HoHo Wien autorstwa RLP Rüdiger Lainer + Partner, a także zbudowany już największy obiekt wykonany w całości w technologii CLT - 10-piętrowy londyński Dalston Lane ze 121 mieszkaniami biura Waugh Thistleton Architects. Zaprezentowano też prowadzone obecnie studia badawcze, w tym opracowania dotyczące lekkich konstrukcji, które mogłyby powstawać na istniejących już budynkach (PLP Architecture).
Timber Rising: Vertical visions for the cities of tomorrow
Do 19 maja
Roca London Gallery
www.rocalondongallery.com

Zobacz wideo: Drewniane drapacze chmur

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.