Architektura MuratorWydarzeniaDwanaście projektów z Polski zgłoszonych do konkursu European Prize for Urban Public Space 2016

Dwanaście projektów z Polski zgłoszonych do konkursu European Prize for Urban Public Space 2016

Celem nagrody European Prize for Urban Public Space jest propagowanie najlepszych wzorców przestrzeni publicznych w miastach europejskich. Do tegorocznej edycji zgłoszono 12 projektów z Polski. Obrady jury odbędą się w dniach 28-29 kwietnia w Barcelonie.

Dwanaście projektów z Polski zgłoszonych do konkursu European Prize for Urban Public Space 2016

Nagroda European Prize for Urban Public Space przyznawana jest co dwa lata od 2000 roku zarówno projektantom, jak i inwestorom. Obejmuje wszystkie rodzaje działań urbanistycznych mających na celu tworzenie, ochronę czy uzdrowienie przestrzeni publicznej w miastach w imię jej demokratycznych wartości.

Nabór zgłoszeń w tegorocznej edycji zakończył się 22 lutego 2016 roku. Pośród wszystkich nadesłanych realizacji znalazło się 12 projektów z Polski. Najwięcej, bo aż 64 zgłoszonia pochodzą z Hiszpanii. Kolejne kraje z dużą liczbą zgłoszeń to Włochy (28), Bułgaria (15), Portugalia (14) i Francja (13). Łącznie do konkursu nadesłano 276 zgłoszeń z 33 krajów.

Lista realizacji z Polski:

- Przestrzeń publiczna w Górze Puławskiej, 2014

- Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, 2015

- Całoroczne centrum sportu i rekreacji nad jeziorem Ukiel, Olsztyn, 2015

- Stacja Kultura, rewitalizacja stacji kolejowej w Rumii,  2014

- Sopoteka - multimedialna biblioteka w Sopocie, 2015

- Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, 2015

- Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, 2015

- Zagospodarowanie nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach, 2014

- Pokoje z kuchnią, centrum aktywności lokalnych, Warszawa, 2014

- Rewitalizacja kwartału miejskiego Kurkowa 14, Wrocław, 2015

- Przestrzeń publiczna i rynek w Siechnicach, 2015

- Marina na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie, etap 1, 2015

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublany, Wiednia, paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation.

Obrady jury odbędą się w dniach 28-29 kwietnia w Barcelonie. W tegorocznej edycji do składu sędziowskiego nagrody powołana została redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska. Będzie ona pierwszym przedstawicielem Polski w jury tego prestiżowego konkursu. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Centrum Kultury Współczesnej CCCB w lipcu 2016 roku.

Pełna lista zgłoszonych realizacji znajduje się na oficjalnej stronie internetowej nagrody.

Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.