Tu było, tu stało 3. - spacery architektoniczne po Warszawie
Cykl spacerów architektonicznych poprzedza główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” – premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Harmonogram spacerów:
8 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA
prowadzenie: Hubert Trammer
zbiórka: przed pawilonem kasowym dworca Warszawa Ochota
Ze względu na przejazdy pociągami konieczne jest posiadanie dobowego lub dłużej obowiązującego biletu ZTM – tylko takie bilety są honorowane we wszystkich pociągach poruszających się na trasie wycieczki.
14 listopada 2015 (sobota) godz. 13
Bar Wenecja, PDT Wola, WOL
prowadzenie: Patrycja Jastrzębska
zbiórka: pod d. PDT Wola, ul. Młynarska 8/12
Dawny Bar Wenecja – perła funkcjonalizmu w architekturze Woli. Powszechny Dom Towary (PDT Wola) – modernizm i socrealizm zgrabnie ujęte w jednym budynku. Co nam zostało po tych założeniach? Co się stało z powojenną ideą centrum kulturalno-handlowego Woli? Gdzie się podziało kino W-Z? Jak funkcjonuje obecnie przestrzeń, która miała być reprezentatywna dla tej dzielnicy? Na spacerze będzie można przyjrzeć się modelowej rewitalizacji jakiej została poddana d. Elektrownia Tramwajowa czyli obecne Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą się także na ulicę Chłodną i zobaczą jak funkcjonuje obecne centrum (?) Woli po częściowym remoncie i modernizacji ulicy. Zobaczą też realizacje artystyczne usytuowane w pobliżu Chłodnej i będą mogli zastanowić się co mówią nam one o tożsamości dzielnicy.
15 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Ściana Wschodnia, ŚRÓ
prowadzenie: Tomasz Sitko
zbiórka: przed kinem Atlantic
Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru uczestnicy poznają koncepcje projektowe i historię jednego z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. Zapoznają się z założeniami i będą mogli porównać je z tym co powstało. Dowiedzą się także jaki wpływ na dzisiejszy wygląd tej przestrzeni miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.
22 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Koneser – Warszawska Fabryka Wódek, PRA
prowadzenie: Małgorzata Pastewka
zbiórka: przed wejściem głównym, ul. Ząbkowska 27/31
Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie
Partner:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej