Architektura MuratorWydarzeniaTu było, tu stało 3. - spacery architektoniczne po Warszawie

Tu było, tu stało 3. - spacery architektoniczne po Warszawie

Cykl spacerów architektonicznych poprzedza główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” – premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Bar Wenecja
Bar Wenecja, fot. Teodor Hermańczyk, zbiory IS PAN

Harmonogram spacerów:

8 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA

prowadzenie: Hubert Trammer
zbiórka: przed pawilonem kasowym dworca Warszawa Ochota
Ze względu na przejazdy pociągami konieczne jest posiadanie dobowego lub dłużej obowiązującego biletu ZTM – tylko takie bilety są honorowane we wszystkich pociągach poruszających się na trasie wycieczki.

14 listopada 2015 (sobota) godz. 13
Bar Wenecja, PDT Wola, WOL
prowadzenie: Patrycja Jastrzębska
zbiórka: pod d. PDT Wola, ul. Młynarska 8/12

Dawny Bar Wenecja – perła funkcjonalizmu w architekturze Woli. Powszechny Dom Towary (PDT Wola) – modernizm i socrealizm zgrabnie ujęte w jednym budynku. Co nam zostało po tych założeniach? Co się stało z powojenną ideą centrum kulturalno-handlowego Woli? Gdzie się podziało kino W-Z? Jak funkcjonuje obecnie przestrzeń, która miała być reprezentatywna dla tej dzielnicy? Na spacerze będzie można przyjrzeć się modelowej rewitalizacji jakiej została poddana d. Elektrownia Tramwajowa czyli obecne Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą się także na ulicę Chłodną i zobaczą jak funkcjonuje obecne centrum (?) Woli po częściowym remoncie i modernizacji ulicy. Zobaczą też realizacje artystyczne usytuowane w pobliżu Chłodnej i będą mogli zastanowić się co mówią nam one o tożsamości dzielnicy.

15 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Ściana Wschodnia, ŚRÓ
prowadzenie: Tomasz Sitko
zbiórka: przed kinem Atlantic

Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru uczestnicy poznają koncepcje projektowe i historię jednego z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. Zapoznają się z założeniami i będą mogli porównać je z tym co powstało. Dowiedzą się także jaki wpływ na dzisiejszy wygląd tej przestrzeni miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.

22 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Koneser – Warszawska Fabryka Wódek, PRA
prowadzenie: Małgorzata Pastewka
zbiórka: przed wejściem głównym, ul. Ząbkowska 27/31

Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Partner:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.