Architektura MuratorWydarzeniaTu było, tu stało 3. - spacery architektoniczne po Warszawie

Tu było, tu stało 3. - spacery architektoniczne po Warszawie

Cykl spacerów architektonicznych poprzedza główne wydarzenie projektu „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” – premierę drukowanej mapy, która odbędzie się 1 grudnia 2015 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Bar Wenecja
Bar Wenecja, fot. Teodor Hermańczyk, zbiory IS PAN

Harmonogram spacerów:

8 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Dworce Linii Średnicowej, OCH-ŚRÓ-PRA

prowadzenie: Hubert Trammer
zbiórka: przed pawilonem kasowym dworca Warszawa Ochota
Ze względu na przejazdy pociągami konieczne jest posiadanie dobowego lub dłużej obowiązującego biletu ZTM – tylko takie bilety są honorowane we wszystkich pociągach poruszających się na trasie wycieczki.

14 listopada 2015 (sobota) godz. 13
Bar Wenecja, PDT Wola, WOL
prowadzenie: Patrycja Jastrzębska
zbiórka: pod d. PDT Wola, ul. Młynarska 8/12

Dawny Bar Wenecja – perła funkcjonalizmu w architekturze Woli. Powszechny Dom Towary (PDT Wola) – modernizm i socrealizm zgrabnie ujęte w jednym budynku. Co nam zostało po tych założeniach? Co się stało z powojenną ideą centrum kulturalno-handlowego Woli? Gdzie się podziało kino W-Z? Jak funkcjonuje obecnie przestrzeń, która miała być reprezentatywna dla tej dzielnicy? Na spacerze będzie można przyjrzeć się modelowej rewitalizacji jakiej została poddana d. Elektrownia Tramwajowa czyli obecne Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą się także na ulicę Chłodną i zobaczą jak funkcjonuje obecne centrum (?) Woli po częściowym remoncie i modernizacji ulicy. Zobaczą też realizacje artystyczne usytuowane w pobliżu Chłodnej i będą mogli zastanowić się co mówią nam one o tożsamości dzielnicy.

15 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Ściana Wschodnia, ŚRÓ
prowadzenie: Tomasz Sitko
zbiórka: przed kinem Atlantic

Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru uczestnicy poznają koncepcje projektowe i historię jednego z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. Zapoznają się z założeniami i będą mogli porównać je z tym co powstało. Dowiedzą się także jaki wpływ na dzisiejszy wygląd tej przestrzeni miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.

22 listopada 2015 (niedziela) godz. 13
Koneser – Warszawska Fabryka Wódek, PRA
prowadzenie: Małgorzata Pastewka
zbiórka: przed wejściem głównym, ul. Ząbkowska 27/31

Organizatorzy:
Tu było, tu stało
Masław Stowarzyszenie

Partner:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Tagi:
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul.  przy Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.