Architektura MuratorWydarzeniaDworzec kolejowy w Katowicach. Brutal - retrospekcja

Dworzec kolejowy w Katowicach. Brutal - retrospekcja

Wystawa prezentowana w gliwickiej Czytelni Sztuki przypomina "Brutala" - wyburzony w 2011 roku dworzec kolejowy w Katowicach. Zaprojektowany przez grupę Tygrysów dworzec uznawany był za najważniejszy w polskiej architekturze przykład brutalizmu

Dworzec PKP w Katowicach. Fot. Michał Łuczak, materiały prasowe Czytelni Sztuki, www.czytelniasztuki.pl
Dworzec PKP w Katowicach. Fot. Michał Łuczak, materiały prasowe Czytelni Sztuki, www.czytelniasztuki.pl

W Czytelni Sztuki w Gliwicach prezentowane będą fotografie wykonane przez Michała Łuczaka między czerwcem 2010, a styczniem 2011 roku. W tym czasie toczyła się głośna dyskusja o potrzebie zachowania ważnego przykładu współczesnej architektury, dworca kolejowego w śródmieściu Katowic. Ostatecznie dworzec został wyburzony, a na jego miejscu powstało zintegrowane centrum komunikacyjne i biznesowe w Katowicach.
Michał Łuczak przypomina ten okres i pokazuje miejsce ważne dla miasta i jego mieszkańców. Wystawę będzie można oglądać od 17 stycznia do 23 lutego 2014.

Dworzec kolejowy w Katowicach zbudowany został w 1972 roku według projektu Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Konstruktorem charakterystycznych, monumentalnych kielichów, podtrzymujących sklepienie, był Wacław Zalewski.

Michał Łuczak urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się oraz Stefania Gurdowa – Czas niewinności. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej. | www.michal-luczak.com


Brutal – retrospekcja
Wystawa czynna 17 stycznia – 23 lutego 2014
wernisaż – 17 stycznia (piątek), g. 18.00
Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice
Więcej informacji: www.czytelniasztuki.pl >>

Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.
Krajobraz polskiej architektury 2069 Tym razem Krok w przyszłość robimy z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania. O tym, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat piszą Olga Drenda, Łukasz Orbitowski, Adam Robiński i Łukasz Wojciechowski.
15 realizacji na 15 lat w UE 15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dołączenie do Wspólnoty miało nie tylko wymiar symboliczny. Dzięki funduszom unijnym udało się nam zrealizować dotąd ponad 200 tysięcy inwestycji o wartości 675 miliardów złotych. Przypominamy te najbardziej znaczące, które stanowią już część historii polskiej architektury współczesnej.
Krajobraz polskiej architektury 2069 Tym razem robimy Krok w przyszłość z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem – autorem po-czytnych książek, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat.
Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.