Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Budynek powstał według projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, za koncepcję wnętrz odpowiada Towarzystwo Projektowe.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Fot. Marcin Czechowicz

Gmach Narodowego Forum Muzyki powstał w niedalekim sąsiedztwie wrocławskiego rynku. Widoczny z kilku stron obiekt jest jednym z najważniejszych elementów określających przestrzeń placu Wolności (dawne Forum Królewskie). Obiekt powstał według projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za koncepcję wnętrz odpowiada Towarzystwo Projektowe.

Architektura obiektu inspirowana jest instrumentami muzycznymi - bryła budynku oraz materiał imitujący drewno zastosowany na jego elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, które pokryto corianem, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu. Parametry akustyczne obiektu zostały opracowane przez firmę Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która wcześniej pracowała nad takimi projektami jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie.

Jak pisał Dariusz Gryta z pracowni Kuryłowicz & Associates w "A-m" nr 3/2015 sale koncertowe zaprojektowano tu jako niezależne kubatury, oddylatowane od reszty obiektu. Aby wyeliminować przenoszenie dźwięków przez elementy konstrukcji, bryły wsparto na specjalnie zaprojektowanych wibroizolatorach z naturalnego kauczuku. (...) W obiekcie znajduje się główna sala koncertowa na 1800 miejsc i trzy sale kameralne. Te ostatnie przystosowane są do organizacji koncertów muzyki współczesnej i prób (również w pełnym składzie orkiestr symfonicznych), a także spektakli, konkursów tanecznych, prezentacji filmów czy konferencji i spotkań.

Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Prezentacja obiektu z tekstami m.in. Piotra Śmierzewskiego i Jacka Lenarta ukaże się na łamach październikowej "Architektury-murator".

Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Zmieniamy percepcję pacjenta: rozmowa z Piotrem Żabickim z Kuryłowicz & Associates Dziś oprócz oczywistych zmian w projektowaniu szpitala związanych z rozwojem techniki oraz warunkami epidemii, powinniśmy się starać o bardziej przyjazne kreowanie wnętrz pod kątem realizacji potrzeb psychologicznych pacjenta. O nowej realizacji Kuryłowicz & Associates zaprojektowanej pro bono dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozmawiamy z jej współautorem, architektem Piotrem Żabickim.