Architektura MuratorWydarzeniaDziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie

Dziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie

W holu stołecznego Muzeum Narodowego na dwa dni zagości dziwny ogród. Na oczach widzów stworzą go młodzi artyści skupieni wokół Koła Naukowego SOKi warszawskiej ASP.

Dziwny ogród w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Polsce, w której zbiorach znajduje się dziś blisko 840 tysięcy obiektów. To nie tylko obrazy, rzeźby, ryciny i fotografie, ale też numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Tymczasem gmach, w którym mieści się główna siedziba muzeum planowano dla zaledwie około 100 tysięcy takich artefaktów. Wiele z tych cennych eksponatów nie jest więc na co dzień udostępniana zwiedzającym i spoczywa w kilku muzealnych magazynach.

Korzystając z bogatego archiwum instytucji, młodzi artyści z Koła Naukowego Pracowni Komunikacji Intermedialnej SOKi Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zgromadzili nazwy i tytuły ponad 300 dzieł, a następnie podzielili je i złożyli na nowo, tworząc z pojedynczych słów dadaistyczną opowieść o pewnym dziwnym ogrodzie. Performance, podczas którego zaprezentują ją publiczności będzie miał miejsce w holu głównym muzeum 25 i 26 maja. Dziwny ogród to poetycka opowieść, którą artyści tworzą w obecności widzów. Słowa wyjęte z tytułów dzieł stanowią punkt wyjścia do działania performatywnego. Jest to spotkanie z miejscem i historiami zapisanymi w obiektach oraz wyobraźnią. Wyrazy, uwolnione z tytułów dzieł sztuki, łączą się ze sobą na nowo. Artyści wykonują rytuał, ujawniając kolejne słowa opowieści. Zachowują czujność i synchroniczność. Widz jest świadkiem zdarzenia, który ma szansę otworzyć się na grę skojarzeń i projekcji wewnętrznych – tłumaczy dr Magdalena Janus, opiekun Koła.

Dziwny ogród – akcja performatywna
Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
Artyści: Kamil Niedziałek, Dorota Nosowicz, Agata Przygodzka, Alicja Wolanin, Marta Żylska
Opieka artystyczna: dr Magdalena Janus
Koordynacja ze strony MNW: Bożena Pysiewicz

25 maja, godz. 19.00-20.30; 26 maja, godz.11.00-12.30

Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie Przestrzeń podzielona jest na trzy części. Każda z nich reprezentuje jedną z trzech kultur: dworską, religijną i miejską. Na nowo wyeksponowano kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła oraz malarstwa i rzeźby – pisze Dominika Olszyna.
Muzeum Narodowe w Warszawie – marzenia i rzeczywistość Marzyliśmy, żeby od strony ul. Książęcej wybudować nowy gmach Muzeum Narodowego. Planowaliśmy, że pomieści cały dział edukacji, łącznie z dużą salą odczytową, salami warsztatowymi, wydzieloną częścią dla dzieci i salami na wystawy czasowe – o współczesnych zadaniach muzeum i o tym, jak zmieniają się dziś oczekiwania publiczności z Agnieszką Morawińską, dyrektor instytucji, rozmawia Tomasz Żylski.
Muzeum Narodowe – historia gmachu. Wystawa Wystawa Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie poświęcona jest historii planowania i budowy siedziby najważniejszego, najbardziej monumentalnego warszawskiego muzeum, które oddano do użytku w 1938 roku.
Trasa M-Z i muzeum na wodzie W 1971 roku powstał wizjonerski projekt połączenia Muzeum Narodowego w Warszawie z Zalewem Zegrzyńskim za pomocą tzw. Trasy M-Z, wzdłuż której zamierzano prezentować prace współczesnych artystów. Na jej krańcu planowano zaś wzniesienie filii muzeum. Sztuka miała opuścić zamknięty gmach i stać się częścią życia. Zorganizowana po 40 latach wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazała, że lata 70-te w polskiej architekturze, to nie tylko osiedla z wielkiej płyty, lecz także bezkompromisowe wizje, które powstawały równolegle do projektów rysowanych przez takie grupy jak choćby Archizoom czy Superstudio.
VIII Aukcja Charytatywna „ziarno Sztuki – ogród Nadziei” 23 października w Muzeum Narodowym w Warszawie  odbędzie się aukcja charytatywna dzieł sztuki, zorganizowana pod hasłem „ziarno Sztuki – ogród Nadziei”
Nowe barwy. Rearanżacja wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie 18 maja, podczas inauguracji Jubileuszu 150-lecia MNW zaprezentowane zostaną zaaranżowane na nowo wnętrza Muzeum: Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego oraz Galeria Dawnego Portretu Staropolskiego i Europejskiego