Architektura MuratorWydarzeniaErnst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach. Wystawa we Wrocławiu

Ernst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach. Wystawa we Wrocławiu

Wrocławskie Muzeum Architektury zaprasza na wystawę prac jednego z najwybitniejszych niemieckich architektów XX wieku. Ekspozycji towarzyszy cykl wykładów poświęconych projektantowi i jego współpracownikom

Ernst May. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu 2012

Architekt
Ernst May, jeden z klasyków modernizmu, studiował architekturę na University College w Londynie, Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt oraz Wyższej Szkole Technicznej w Monachium.W roku 1910 wyjechał do Wielkiej Brytanii, by rozpocząć praktykę u Raymonda Unwina, współtwórcy pierwszego angielskiego miasta-ogrodu. Podczas pracy nad osiedlem Hampstead, May poznał  idee Ebenezera Howarda. Przetłumaczył też Podstawy urbanistyki pióra Unwina na niemiecki.
Po zakończeniu I  wojny światowej pracował jako kierownik techniczny Śląskiego Towarzystwa Ziemskiego we Wrocławiu. Szczególną wagę przywiązywał do programu rozwoju budownictwa wiejskiego. W 1921 wziął udział w konkursie urbanistycznym na nowy Plan Ogólny Wrocławia. Jego propozycja przewidywała stworzenie systemu niewielkich miast satelitarnych otaczającej ograniczoną strefę zwartej zabudowy. Plan ten przyjęty został z dużym zainteresowaniem, dzięki czemu w 1925 May powołany został na stanowisko miejskiego radcy budowlanego we Frankfurcie nad Menem. Jego zadaniem było koordynowanie całej działalności budowlanej w mieście. W trakcie pięcioletniej kadencji architekta zrealizowano ok.  15 000 nowych mieszkań.
W 1930 Ernst May został zaproszony przez rząd ZSRR do współpracy przy projektowaniu nowych przemysłowych ośrodków na północy kraju. Po 1933 architekt zmuszony był do powrotu do kraju; nazistowskie prześladowania zmusiły go do emigracji.
W latach 1954-1956 brał udział w odbudowie Niemiec, kierując biurem projektowym Neue Heimat w Hamburgu. Powstało wówczas wiele nowoczesnych osiedli jego autorstwa w Hamburgu, Bremie i Brunszwiku. W Kenii zajmował się początkowo rolnictwem, a w latach 1937-39 ponownie projektowaniem. Obszar oddziaływania jego idei architektonicznych i urbanistycznych objął wiele odległych od siebie części świata, od Syberii po Afrykę. Architekt zmarł w 1970 roku.

Wystawa
Ekspozycja zaprezentowana w ubiegłym roku w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie była pierwszym znaczącym, międzynarodowym pokazem twórczości Ernsta Maya. Dzięki współpracy Muzeum Architektury we Wrocławiu i ernst-may-gessellschaft e.V. wystawę oglądać można również w Polsce. To znakomita okazja, by poznać bogaty dorobek niemieckiego architekta, od datowanego na około 1910 rok niemieckiego ruchu miast-ogrodów, przez erę Nowego Budownictwa i lata budowy epoki cudu gospodarczego, aż po upadek wielkich osiedli, zaczynający się w Europie w połowie lat 60-tych XX wieku. W wyniku działalności Ernsta Maya w Związku Radzieckim i jego emigracji w 1933 roku do Afryki.
Twórczość Maya została zaprezentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, oraz historyczne i nowe modele. Atrakcją dla zwiedzających jest wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni (proj, Margarete Schütte-Lihotzky 1927), wraz z oryginalnymi meblami.
Wystawie towarzyszy cykl wykładów przygotowanych przez polskich i zagranicznych badaczy twórczości projektanta.

Wrocław
Miejsce, w którym pierwszy w Polsce pokaz twórczości Ernsta Maya jest prezentowany, zostało wybrane nieprzypadkowo. W latach 30. XX wieku Wrocław był jednym z najważniejszych europejskich ośrodków modernizmu. Ernst May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu wywarł znaczny wpływ na architekturę mieszkaniową całego regionu. Mimo wojennych zniszczeń, liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu oraz na Śląsku zachowały się do dziś.

Patronat Honorowy: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegooraz dr Gottfried Zeitz, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Wystawa przygotowana przez Deutsches Architekturmuseum oraz ernst-may-gessellschaft e.V. Przy wsparciu przez Kulturfonds Rheinmain. Projekt wpierany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji Niemieckiego Budestagu. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przekład tekstów do katalogu z języka niemieckiego wsparty finansowo przez Goethe-Institut oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Wykłady
Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów, prezentujących różne fazy twórczości architekta.

18 maja, godz. 17.00
- Claudia Quiring "Od Śląska do Związku Radzieckiego. Ernst May i jego współpracownicy"
- Wolfgang Pehnt "Nowy człowiek i Stary Adam. O ludzkim obrazie Nowego Budownictwa"

25 maja, godz. 17.00
- Beate Stortkuhl "Ernst May. Schlesische Heimstatte a kształtowanie podmiejskiego krajobrazu kulturowego na Śląsku"
- Bogna Ludwig "Działalność spółki Schlesische Heimstatte pod kierunkiem Ernsta Maya na terenie Wałbrzyskiego Okręgu Przemysłowego"

Ernst May 1886-1970. Nowe miasta na trzech kontynentach
Muzeum Architektury we Wrocławiu
24.03.2012 -17.06.2012
ul. Bernardynska 5,  Wrocław

 

 

Ernst May, wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu