Europan to międzynarodowy konkurs, którego celem jest angażowanie młodych architektów w poszukiwanie awangardowych rozwiązań i idei. Od 28 stycznia we wrocławskim Muzeum Architektury będzie można zobaczyć wszystkie prace nagrodzone w Polsce i wybrane koncepcje europejskie.
Europan to międzynarodowy konkurs architektoniczny, w ramach którego profesjonaliści do 40 roku życia poszukują awangardowych rozwiązań, nowatorskich idei i możliwości budowy współczesnego europejskiego miasta. Od 1990 roku zorganizowano już 13 edycji. Konkurs odbywa się jednocześnie w kilkunastu krajach (m.in. W Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech). W pięciu ostatnich edycjach uczestniczyła także Polska, jak na razie reprezentowana wyłącznie przez Warszawę.
28 stycznia o godz. 17.00 we wrocławskim Muzeum Architektury nastąpi otwarcie wystawy prezentującej wszystkie nagrodzone w Polsce prace oraz wybrane prace europejskie. Otwarciu towarzyszyć będzie seminarium, w ramach którego o doświadczeniach realizacji konkursowych koncepcji opowiedzą Pia Spiesberger i Bernd Vlay (Europan Austria). Polskie edycje Europanu podsumuje Tomasz Zemła - kierownik projektu Europan Polska, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.
Europan - laboratorium architektury 28.01.2016 – 29.02.2016
Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5 50 – 156 Wrocław
Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Choć jest ich zaledwie sześć, zmieniły sposób myślenia o architekturze mieszkaniowej XX wieku. Osiedla Werkbundu z Polski, Niemiec, Czech i Austrii otrzymały właśnie prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).
Wysiłek architektów i plastyków złożył się na trwającą sto dni ekspozycję, którą odwiedziło 1,5 miliona ludzi. Od 12 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę.
Od miejskich wizji po dekoracje sceniczne - Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprezentuje prace na papierze rosyjskiego architekta, rysownika i scenografa.
Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.