Architektura MuratorWydarzeniaEuropejski Szlak Teatrów

Europejski Szlak Teatrów

9 lutego 2015 roku w salach Teatru Narodowego w Warszawie otwarta zostanie wystawa "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu "Europejski szlak teatrów historycznych". Polską część wystawy przygotowało Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Teatr Wielki, Warszawa
Teatr Wielki w Warszawie

Wystawa Historia Europy opowiedziana przez jej teatry stanowi część międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych („A-m” 9/2013, 3/2013), koordynowanego przez Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV z Niemiec i wspieranego przez Komisję Europejską. Ekspozycję, która ma podróżować po Europie, przygotowało sześć muzeów teatralnych z różnych państw i jest ona jedynym tego rodzaju naukowym i artystycznym przedsięwzięciem. Za polską część odpowiada Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Pierwszy pokaz, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie. Ekspozycja, zaaranżowana wokół dziewięciu tematów: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja, ma zaprezentować przede wszystkim rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach teatrów. Zakończy ją międzynarodowa konferencja oraz otwarcie Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez drugiego partnera z Polski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, na którą złożą się budynki teatralne z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Tagi:
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.