Architektura MuratorWydarzeniaEuropejski Szlak Teatrów

Europejski Szlak Teatrów

9 lutego 2015 roku w salach Teatru Narodowego w Warszawie otwarta zostanie wystawa "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu "Europejski szlak teatrów historycznych". Polską część wystawy przygotowało Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Teatr Wielki, Warszawa
Teatr Wielki w Warszawie

Wystawa Historia Europy opowiedziana przez jej teatry stanowi część międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych („A-m” 9/2013, 3/2013), koordynowanego przez Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV z Niemiec i wspieranego przez Komisję Europejską. Ekspozycję, która ma podróżować po Europie, przygotowało sześć muzeów teatralnych z różnych państw i jest ona jedynym tego rodzaju naukowym i artystycznym przedsięwzięciem. Za polską część odpowiada Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Pierwszy pokaz, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie. Ekspozycja, zaaranżowana wokół dziewięciu tematów: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja, ma zaprezentować przede wszystkim rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach teatrów. Zakończy ją międzynarodowa konferencja oraz otwarcie Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez drugiego partnera z Polski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, na którą złożą się budynki teatralne z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Tagi:
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.