9 lutego 2015 roku w salach Teatru Narodowego w Warszawie otwarta zostanie wystawa "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu "Europejski szlak teatrów historycznych". Polską część wystawy przygotowało Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Teatr Wielki w Warszawie
Wystawa Historia Europy opowiedziana przez jej teatry stanowi część międzynarodowego projektu Europejski Szlak Teatrów Historycznych („A-m” 9/2013, 3/2013), koordynowanego przez Stowarzyszenie Historycznych Teatrów Europy PERSPECTIV z Niemiec i wspieranego przez Komisję Europejską. Ekspozycję, która ma podróżować po Europie, przygotowało sześć muzeów teatralnych z różnych państw i jest ona jedynym tego rodzaju naukowym i artystycznym przedsięwzięciem. Za polską część odpowiada Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Pierwszy pokaz, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie. Ekspozycja, zaaranżowana wokół dziewięciu tematów: Doświadczenie śródziemnomorskie, Wpływ religii, Zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, Estetyka i technologia, Budowanie narodu – ochrona tożsamości, Pożar!, Przekraczanie granic, Wojna, Demokracja, ma zaprezentować przede wszystkim rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony w działaniach i kształtach teatrów. Zakończy ją międzynarodowa konferencja oraz otwarcie Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez drugiego partnera z Polski – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, na którą złożą się budynki teatralne z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Andrzej Pronaszko i Szymon Syrkus, Teatr Symultaniczny
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image, mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.