Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum" 2014

Festiwal Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum" 2014

W sierpniu 2014 w Szczytach-Dzięciołowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum". W ramach festiwalu powstanie rekonstrukcja drewnianego pawilonu inspirowanego architekturą Podlasia. W programie również praktyczne warsztaty oraz spotkania z twórcami ludowymi i architektami

W dniach 16-23 sierpnia w Szczytach-Dzięciołowie odbędzie się festiwal architektury drewnianej organizowany przez Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty" oraz Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Celem wydarzenia jest promocja dziedzictwa kulturowego Podlasia, a przede wszystkim jego unikalnej architektury drewnianej.

Punktem wyjścia dla pierwszej edycji festiwalu będzie rekonstrukcja pawilonu wystawowego inspirowanego drewnianą architekturą Podlasia wg projektu Agnieszki Kacprzak i Łukasza Szczepanowicza. W programie znalazły się również warsztaty poświęcone architekturze drewnianej dla studentów/absolwentów architektury, sztuk plastycznych, etnografii i kulturoznawstwa oraz innych osób zainteresowanych realizacją obiektów inspirowanych tradycyjnym budownictwem drewnianym. Uczestnicy zapoznają się z techniką budowy w drewnie pod okiem profesjonalnego cieśli i architektów. Warsztatom towarzyszyć będzie cykl wykładów prowadzonych przez lokalnych twórców ludowych, etnografów oraz młodych projektantów, którzy przedstawią współczesne podejście do tematu.

Organizatorzy zapewniają nocleg oraz wyżywienie dla uczestników warsztatów. Obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy należy przesłać mailowo na adres:centrum.szczyty@gmail.com do 24 lipca 2014 r. Więcej informacji o wydarzeniu.

Festiwalu Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum"
Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty" 
Szczyty-Dzięciołowo
16 - 23 sierpnia 2014

Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie