Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa po raz kolejny zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W stolicy Małopolski już wkrótce rozpocznie się Festiwal Otwarte Mieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Fragment grafiki zapowidającej Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie

W tym roku wyjątkowo Festiwal Otwarte Mieszkania został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów: 11-12 oraz 18-19 września. Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Justyna Chaber, współorganizatorka wydarzenia Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – dodaje Tomasz Piwowarczuk. Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób, jest także okazją do rozmowy o tym, jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Śniadanie na rozpoczęcie (2018); fot. Paula Pietruszka

Podczas tegorocznej edycji Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie udostępnione zostaną różnorodne wnętrza, poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa, jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik.  

Na część wydarzeń obowiązywać będzie rejestracja. Formularz oraz szczegółowy program na www.fomkrakow.pl.

Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych 24 września startuje cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci „Moje Miasto Warszawa”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta.
Living Contrats by Trilux Jak zaprojektować i wybrać oświetlenie, które nie tylko spełni wymagające normy, ale również we właściwy sposób zdefiniuje wizualny odbiór przestrzeni? Jak sprostać wymaganiom rynku, użytkowników i środowiska, które milczy w najbardziej wymowny sposób? Już 22 września w Warszawie odbędzie się Living Contrats by Trilux: spotkanie inwestorów, architektów, instalatorów i projektantów oświetlenia.
Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej Budowa gmachu Muzeum Hołodomoru w Kijowie według projektu Nizio Design International dobiegła końca. Niestety, prace nad ekspozycją i wykończeniem obiektu przerwał atak Rosji na Ukrainę. Projekt muzeum prezentowany jest tymczasem w Galerii Nizio. Ekspozycję, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać do 14 października.
Akademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 21 września można nadsyłać zgłoszenia do 7. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. przedstawiciele Fundacji Agro-Perma-Lab, Centrala, Wojciech Kłosowski, Joanna Krukowska i Karolina Thakker.
Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny Festiwal naturocentryczny ma inspirować do nowego myślenia o relacji człowieka z naturą. Odczarować cywilizacyjne i kulturowe mity o „czynieniu sobie ziemi poddaną". Gośśmi wrocławskiej odsłony wydarzenia będą m.in. Magdalena Środa oraz Lila Krzycka i Rafał Peszko z Menthol Architects.
Architektura przetrwania: Kryjówki Natalii Romik w Trafostacji Sztuki w Szczecinie W szczecińskiej Trafostacji można oglądać wystawę „Kryjówki. Architektura przetrwania” podejmującą temat doświadczeń Żydów ukrywających się podczas niemieckiej okupacji. Ekspozycja stanowi podsumowanie dotychczasowych badań architektki Natalii Romik i antropolożki Aleksandry Janus na terenach Polski i dzisiejszej Ukrainy.