Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa po raz kolejny zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W stolicy Małopolski już wkrótce rozpocznie się Festiwal Otwarte Mieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Fragment grafiki zapowidającej Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie

W tym roku wyjątkowo Festiwal Otwarte Mieszkania został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów: 11-12 oraz 18-19 września. Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Justyna Chaber, współorganizatorka wydarzenia Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – dodaje Tomasz Piwowarczuk. Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób, jest także okazją do rozmowy o tym, jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Śniadanie na rozpoczęcie (2018); fot. Paula Pietruszka

Podczas tegorocznej edycji Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie udostępnione zostaną różnorodne wnętrza, poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa, jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik.  

Na część wydarzeń obowiązywać będzie rejestracja. Formularz oraz szczegółowy program na www.fomkrakow.pl.

Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.
Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach Rusza wspólny projekt belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poznamy nowe strategie recyklingu i przetwarzania odpadów budowlanych. „Architektura-murator” objęła inicjatywę matronatem.
Plany na przyszłość: reaktywacja Kultowa wystawa „Plany na przyszłość”,  prezentująca projekty i koncepcje dla Warszawy, będzie od teraz organizowana przez stołeczny SARP. Do 25 kwietnia pracownie z całej Polski mogą przesyłać swoje najnowsze opracowania dotyczące miasta.