Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa po raz kolejny zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W stolicy Małopolski już wkrótce rozpocznie się Festiwal Otwarte Mieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Fragment grafiki zapowidającej Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie

W tym roku wyjątkowo Festiwal Otwarte Mieszkania został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów: 11-12 oraz 18-19 września. Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Justyna Chaber, współorganizatorka wydarzenia Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – dodaje Tomasz Piwowarczuk. Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób, jest także okazją do rozmowy o tym, jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Śniadanie na rozpoczęcie (2018); fot. Paula Pietruszka

Podczas tegorocznej edycji Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie udostępnione zostaną różnorodne wnętrza, poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa, jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik.  

Na część wydarzeń obowiązywać będzie rejestracja. Formularz oraz szczegółowy program na www.fomkrakow.pl.

Nieśmieciowa architektura ze śmieci, czyli odpady jako materiał budowlany: dyskusja Ekologia to olbrzymie wyzwanie dla architektury i budownictwa. To tutaj trafia aż 26% produkowanego plastiku, przede wszystkim pod postacią styropianu. Jest to drugi najbardziej „plastikowy” sektor po branży opakowań. O proekologicznych rozwiązaniach należy myśleć już na etapie projektowania. Jak projektować w duchu zero waste? Jak sprawić, aby wnętrza były bardziej eco-friendly? Na te pytania w rozmowie z Marcinem Szczeliną, krytykiem i kuratorem, odpowiedzą Lech Moczulski i Przemysław Nowak z biura Mili Młodzi Ludzie, prekursorzy odpowiedzialnego projektowania w Polsce.
Akademia Miasta: trwa nabór do 6. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 29 września można nadsyłać zgłoszenia do 6. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. Joanna Erbel, Fundacja Agro-Perma-Lab, Wojciech Kłosowski i Kacper Pobłocki.
Czasoprzestrzeń Zbioru: nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Wystawa „Czasoprzestrzeń Zbioru” będzie pierwszą po niemal dwudziestu latach prezentacją  części kolekcji sztuki współczesnej ze zbiorów własnych Muzeum Architektury.
Specjalna edycja Łódź Design Festival: 16-19 września 2021 Specjalna edycja Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0 wystartuje już 16 września. W programie znajdzie aż 20 wystaw! Wszystkie będzie można zwiedzić bezpłatnie!
Mistrzowie Architektury w Pradze Mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki SARP od 2004 roku. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach z udziałem m.in. Małgorzaty Pilinkiewicz, Tomasza Studniarka i Olega Hamana, prezesa Stowarzyszenia Czeskich Architektów.
Warsaw Home & Contract 2021: piąta edycja największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych targów wnętrz Tegoroczne targi Warsaw Home & Contract odbędą się w standardowej formule w dniach 27-30 października. Jak zapowiadają organizatorzy, będą to największe targi meblowe i wnętrzarskie w Europie w 2021 roku. Do tej pory swój udział potwierdziło blisko 500 wystawców.