Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!

Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa po raz kolejny zaproszą do swoich wnętrz nieznajomych. W stolicy Małopolski już wkrótce rozpocznie się Festiwal Otwarte Mieszkania.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Fragment grafiki zapowidającej Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie

W tym roku wyjątkowo Festiwal Otwarte Mieszkania został przesunięty na jesień. Odbędzie się podczas dwóch weekendów: 11-12 oraz 18-19 września. Festiwal jest zaproszeniem do wchodzenia w światy osób, których nie znamy. Do przekraczania, wydawałoby się nieprzekraczalnego, progu prywatności mieszkania czy domu, by następnie doświadczyć fascynacji odkrywania czyjegoś wnętrza i świata. Wpuszczając nieznajomych do domu dzielimy się z innymi intymną częścią swojego świata – mówi Justyna Chaber, współorganizatorka wydarzenia Od początku myśleliśmy o Festiwalu nie tylko pod kątem architektury czy designu, lecz przede wszystkim otwartości i wyjątkowego doświadczenia dla uczestników.

Czytaj też: Jak mieszka polski architekt? |

Wnętrze jest pretekstem do spotkania, rozmowy. Przez cztery lata trwania Festiwalu przez prywatne mieszkania, domy i pracownie przeszło kilka tysięcy nieznajomych gości – dodaje Tomasz Piwowarczuk. Nawiązały się trwałe relacje, a także rozpoczęły nowe współprace. Ponadto z doświadczeń związanych z kolejnymi edycjami, wynika, że zwiedzane stanowią cenną inspirację. Wejście do danej przestrzeni pozwala doświadczyć jej w zupełnie inny sposób, jest także okazją do rozmowy o tym, jak poszczególne rozwiązania sprawdzają się w praktyce.

Festiwal Otwarte Mieszkania już po raz piąty w Krakowie!
Śniadanie na rozpoczęcie (2018); fot. Paula Pietruszka

Podczas tegorocznej edycji Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie udostępnione zostaną różnorodne wnętrza, poczynając od tych, które starają się zachować oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retro mieszkania w Nowej Hucie wypełnione meblami z okresu PRL, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Ponadto otwarte zostaną pracownie artystyczne współczesnych twórców Krakowa, jak i te historyczne.

W programie każdej edycji znajdują się także liczne wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to między innymi: spacer nad dachami Krakowa, teatr w prywatnym mieszkaniu, wspólne śniadanie z widokiem na trzy strony Krakowa czy pierwsza w Polsce wystawa fotograficzna Iness Rychlik.  

Na część wydarzeń obowiązywać będzie rejestracja. Formularz oraz szczegółowy program na www.fomkrakow.pl.

#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.