Architektura MuratorWydarzeniaFilharmonia nad Łabą w Hamburgu

Filharmonia nad Łabą w Hamburgu

Filharmonia nad Łabą to obok nowego lotniska Berlin Brandenburg najgłośniejsza inwestycja ostatniego dziesięciolecia w Niemczech. Choć termin zakończenia realizacji wyznaczono na początek 2017 roku, budynek powoli nabiera kształtów.

Filharmonia nad Łabą w Hamburgu
Fot. © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Hamburska filharmonia bez wątpienia przejdzie do historii jako jedna z najdroższych sal koncertowych świata. Jeszcze w 2005 roku szacowano, że całkowity koszt budowy wyniesie 77 mln Euro. Do dziś suma ta wzrosła dziesięciokrotnie. Trudności w realizacji projektu były szeroko komentowane w międzynarodowej prasie. Stały się też jednym z tematów prezentowanych na 13. Biennale Architektury w Wenecji.

Choć planowany termin zakończenia realizacji wyznaczono na początek 2017 roku, budynek powoli nabiera kształtów. Filharmonia powstaje w portowej dzielnicy w centrum Hamburga. Oprócz sal koncertowych, znajdą się tu restauracje, apartamenty i hotel. Integralną część budynku stanowi pochodzący z 3 ćwierci XIX wieku, kilkakrotnie przebudowywany spichlerz. Jeszcze do końca ubiegłego wieku pełnił on funkcję magazynowe. Jego surowa, niemal pozbawiona otworów okiennych bryła, kontrastuje z lekką nadbudową o szklanych elewacjach i falującej linii dachu. Całkowita wysokość budynku to 110 m w najwyższym i 80 m w najniższym punkcie. Na dachu spichlerza utworzono ogólnodostępny plac zapewniający spektakularne widoki na niebo, Łabę i okoliczną portową zabudowę.

Sala koncertowa dla 2150 osób została umieszczona w sercu nowej zabudowy. W centrum znajdzie się orkiestra otoczona ze wszystkich stron przez słuchaczy. Forma siedzeń wynikła z wymogów akustycznych oraz dążenia do zapewnienia jak najlepszych widoków na muzyków. Ważąca około 12,5 tony sala będzie posadowiona na ogromnych stalowych sprężynach, dzięki czemu zostanie całkowicie odizolowana od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Za jakość dźwięku odpowiada jeden z najbardziej uznanych akustyków na świecie - Yasuhisa Toyota.

Siedziba firmy Helvetia projektu Herzog & de Meuron – kalejdoskop szarości Fasady nowego skrzydła siedziby firmy Helvetia w St. Gallen autorstwa pracowni Herzog & de Meuron zwracają uwagę nieregularnością różnorodnie nachylonych powierzchni okiennych. Tę subtelną kompozycję podkreślają zewnętrzne rolety z innowacyjnej tkaniny Soltis Horizon 86 od Serge Ferrari.
Filharmonia w Hamburgu Konstrukcja filharmonii w Hamburgu została wzniesiona na murach powstałego w połowie lat 60. i funkcjonującego do lat 90. ceglanego spichlerza, w którym przechowywano herbatę, kakao i tytoń. Oparto ją na ponad 1700 palach, z czego wykorzystano 1100 istniejących. W celu silniejszego powiązania wnętrza filharmonii w Hamburgu z otoczeniem, projektanci położyli szczególny nacisk na rozrzeźbienie elewacji, zarówno jako całości, jak i w rozwiązaniach szczegółowych. Szklaną fasadę o powierzchni 16 000 m² wykonano z 1100 zestawów szklanych, w większości przypadków o niepowtarzalnej geometrii. Wybrane moduły są wybrzuszone lub wgłębione.
Filharmonia nad Łabą – wkrótce otwarcie! [ZDJĘCIA] Po niemal 10 latach budowy zakończono realizację Filharmonii nad Łabą w Hamburgu. Jeden z najsłynniejszych budynków współczesnych Niemiec powstał według projektu szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron. Uroczyste otwarcie odbędzie się 11 i 12 stycznia 2017 roku.
Herzog & de Meuron. Complete Works Cztery wydane do tej pory tomy przedstawiają dorobek szwajcarskiego duetu od początków ich działalności w roku 1978, aż do przełomu XX i XXI wieku, gdy założona przez nich pracownia stała się jednym z najbardziej wpływowych biur świata. Oprócz prezentacji projektów znajdziemy tu opisy, teksty krytyczne, a nawet manifesty teoretyczne Jacquesa Herzoga – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Rozbudowa Tate Modern w Londynie Nowe skrzydło dobudowano do głównej siedziby muzeum mieszczącej się w dawnej elektrowni Bankside Power Stadion. Elewacja obiektu jest dwuwarstwowa – zasadniczą warstwę stanowią ściany żelbetowe, w których okna wykonano w technologii ściany kurtynowej. Całą konstrukcję okrywa warstwa z cegieł. Ze względu na nietypową formę – elewacje mają pięć różnych stopni nachylenia – szczególnym wyzwaniem był projekt fasady szklanej. Wykorzystano 1700 pakietów w 60 typach różniących się wysokościami.
Stadion w Bordeaux Obiekt powstał w związku z przygotowaniami Francji do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku. Jego architektura nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre położonego nad zalewem w płaskim, otwartym krajobrazie. Głównymi elementami stalowej konstrukcji nośnej są 644 słupy o przekroju okrągłym i wysokości dochodzącej do 37 m. Na słupach oparto prostokątne w rzucie, płaskie zadaszenie o spadku 7° w kierunku pola gry i jednolitym białym suficie wykończonym panelami akustycznymi.