Architektura MuratorWydarzeniaFood Design – innowacje dla branży spożywczej

Food Design – innowacje dla branży spożywczej

Czy żywność można zaprojektować? Jak zmieniają się nasze przyzwyczajenia i rytuały konsumpcyjne? Czy zastawa stołowa może być jadalna? Pierwsza w Polsce konferencja i warsztaty poświęcone projektowaniu żywności, usług, produkcji i doświadczenia związanego z jedzeniem.

INFORMACJE O KONFERENCJI I PRELEGENTACH

PROGRAM WARSZTATÓW

„Food Design – innowacje dla branży spożywczej” odbędą się od 13 do 15 września w Poznaniu, w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Zajęcia poprowadzą specjaliści z kilku krajów Europy w dziedzinie innowacji i Food Design. Organizatorem warsztatów jest Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny.

Aby wziąć udział w konferencji i warsztatach, wystarczy wypełnić formularz online: http://www.pro-design.com.pl/formularz

Food Design to innowacyjne projektowanie żywności, diety, doświadczenia związanego z przygotowywaniem jedzenia i konsumpcją. To również projektowanie produkcji i usług dla branży spożywczej. Konferencja i warsztaty odpowiadają na pytania: Jak wprowadzić innowację w firmie z zakresu Food Design? Jak wykorzystać europejski know how z branży spożywczej? Jak tworzyć produkty i marki o korzeniach lokalnych odnoszące sukces na rynkach globalnych? Uczestnicy konferencji i warsztatów dowiedzą się od najlepszych europejskich specjalistów, na czym polegają innowacje w dziedzinie Food Design, poznają case study światowych firm, które oparły swoją strategię o innowacje w zakresie Food Design i osiągnęły sukces. Dzięki pracy w multidyscyplinarnych zespołach nauczą się jak przekładać wiedzę i doświadczenie specjalistów różnych dziedzin na rozwój własnego biznesu.

Prowadzący konferencję i warsztaty to europejscy specjaliści w dziedzinie innowacji i Food Design: Roberto Verganti poprowadzi wykład „Innowacja oparta na designie w branży spożywczej: Jedzenie ma znaczenie”, warsztaty otwarte oraz wraz z Anną Meroni warsztaty zamknięte dla firm (15.09), Marti Guixe „Food designing- O projektowaniu żywności”, Adam Tasi „Doświadczanie żywności i zapachów”, Katja Gruijters „Piękno jedzenia z natury”, Desiree Struijk „Doświadczenie multisensoryczne w branży spożywczej”.

Prace Martiego, nazywanego „ojcem Food Design” charakteryzują się poszukiwaniem nowego spojrzenia na produkty, projektowaniem żywności w zaskakującej formie, o nowych właściwościach, często mówiących językiem dowcipu, komentarza do rzeczywistości. Katja Gruijters opracowuje nowe produkty spożywcze i napoje w oparciu o tradycję, bliskie są jej tematy związane z kulturą jedzenia i zapobieganiem marnotrawstwu żywności. Desiree Struijk udowadnia, że działanie na wszystkie zmysły konsumenta, połączenie wrażeń wzrokowych, słuchowych, dotykowych, zapachowych i smakowych to cel nowoczesnego projektowania żywności. Z kolei Adam Tasi na konkretnych przykładach znanych Marek pokazuje jak ważne jest projektowanie zapachu w tworzeniu nowych produktów spożywczych.

„Food Design – innowacje dla branży spożywczej” to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, z dziedziny designu dobrze rozwiniętej już w Europie, a w Polsce ciągle bardzo mało znanej (żadna z uczelni kształcącej projektantów nie prowadzi jeszcze kierunku studiów ani specjalizacji food design) rozpisane na trzy dni: 13 września – konferencja, 14 września - warsztaty otwarte, 15 września - warsztaty zamknięte dla firm z branży spożywczej. Food Design to sposób na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej w branży spożywczej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom prowadzi do udoskonalenia produktów i całego procesu produkcyjnego, wzmocnienia marki lub stworzenia nowych marek, poszerzenia dystrybucji, wejścia na nowe obszary rynku, a w rezultacie do zyskania przewagi konkurencyjnej i zwiększenia sprzedaży.

Food Design wpisuje się w długofalowe światowe trendy dotyczące stylu życia i gospodarki m.in.:

well being – świadomy wybór diety, produktów z farm ekologicznych w połączeniu z proaktywnym trybem życia, regularnym uprawianiem sportów, nowymi nawykami żywieniowymi jako profilaktyką w chorobach cywilizacyjnych,

slow food – oznacza ochronę prawa do smaku, dbanie o tradycyjną kuchnię regionalną i powrót do przyjemności wynikającej z jedzenia zatraconej w wyniku coraz szybszego tempa życia,

glocalization - tworzenie produktów i marek regionalnych, unikatowych, które następnie są dystrybuowane globalnie; wiąże się to ze wspieraniem ekologicznych upraw i rozwojem lokalnych producentów żywności,

sustainability – rozwój zrównoważony, świadome gospodarowanie zasobami i surowcami naturalnymi z troską o przyszłe pokolenia; obecnie ekologia staje się obowiązkiem.

Warsztaty i konferencja skierowane są do: projektantów, studiów projektowych, studentów kierunków związanych z designem oraz firm działających w branży spożywczej, producentów i przetwórców żywności, dystrybutorów i sprzedawcówi, restauratorów i firm cateringowych, producentów i projektantów opakowań, zastawy stołowej, sprzętu AGD, mebli kuchennych, menedżerów (zwłaszcza z obszarów: badań, produkcji, rozwoju produktów, marketingu), technologów żywności, dietetyków, przedstawicieli świata nauki. Konferencja i warsztaty są bezpłatne, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Więcej informacji: www.pro-design.com.pl, info@pro-design.com.pl lub pod numerem telefonu 601 534 688
Miejsce warsztatów: Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu ul. gen. T. Kutrzeby 10, sala 004