PragaLAB i Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP zapraszają w lutym na nowy cykl spotkań poświęcony wyzwaniom stojącym przed architekturą w kontekście zmian klimatu.
fot. GettyImages
Zespół PragaLAB, Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz Pawilon Architektury ZODIAK organizują w lutym cykl rozmów z ekspertami działającymi na rzecz szeroko rozumianego dziedzictwa architektury i nowych rozwiązań, które pozwala to dziedzictwo na nowo wykorzystać. Żyjemy w świecie, który odziedziczyliśmy. Praca architektów, urbanistów i ludzi kultury toczy się wśród tego, co inni stworzyli przed nami. Naszym dziedzictwem są skarby i osiągnięcia, ale też problemy i wyzwania. Największymi, z jakimi się mierzymy jest kryzys klimatyczny oraz problemy społeczne. Z jednej strony widzimy zagrożenia dla planety i jej zasobów. Z drugiej wiemy, że tylko wspólne, solidarne działania mogą przynieść efekty – tłumaczą organizatorzy.
Każde spotkanie obejmować będzie prezentację konkretnych rozwiązań oraz dyskusję. Pierwsze miało miejsce 3 lutego o godz. 18.00 na profilu YouTube Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK. Gościem był belgijski architekt Michaël Ghyoot, współtwórca pracowni projektowej Rotor i firmy Rotor Deconstruction zajmującej się demontowaniem, odnawianiem, a następnie sprzedażą materiałów i elementów budowlanych uzyskanych przy okazji różnego rodzaju realizacji. Rozmowę w języku angielskim moderował architekt Michał Sikorski. W ramach cyklu zaplanowano też spotkanie ze szwajcarskim studiem Baubüro in situ (17 lutego) oraz dyskusję na temat adaptacji do nowych funkcji dawnych zakładów spożywczych na warszawskiej Pradze (24 lutego). Więcej informacji na stronie: pawilonzodiak.pl.
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Żyjemy w czasach, kiedy po raz pierwszy o ponownym wykorzystaniu zużytych materiałów do budowy, nie decydują względy ekonomiczne lub praktyczne, lecz pobudki ideologiczne. Dziś intencją staje się oszczędzanie zasobów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. O najciekawszych przykładach architektury z recyklingu na świecie pisze architekt Piotr Kuczia, autor kilku domów, które powstały z materiałów rozbiórkowych.
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.