Architektura MuratorWydarzeniaFundacja Galerii Foksal otwiera pierwszą wystawę po przebudowie wg projektu Rogera Dienera

Fundacja Galerii Foksal otwiera pierwszą wystawę po przebudowie wg projektu Rogera Dienera

Wystawą Sergieja Tscherepnina Fundacja Galerii Foksal inauguruje działalność w budynku przebudowanym według projektu Rogera Dienera ze szwajcarskiej pracowni Diener & Diener.

Siergiej Tscherepin

Sergei Tcherepnin w swoich pracach łączy elementy instalacji dźwiękowej, rzeźby, video i performance. Poprzez zastosowanie przetworników elektrycznych jego instalacje emitują brzmienie, które za pomocą wibracji doświadczane jest całym ciałem.

Specyficzne dźwiękowe obiekty stanowią formę ćwiczeń, których celem jest reorientacja procesu słuchania. Prace wymagają wejścia w sensualną interakcję angażując dodatkowe zmysły. Drgające metalowe elementy generują dźwięk, jednak jego pełne doświadczenie możliwe jest dopiero za pomocą dotyku. To właśnie wtedy fale dźwiękowe przestają być odczytywane jedynie przez aparat słuchowy i oddziałują na całe ciało. W momencie, gdy dystans między człowiekiem, a źródłem brzmienia zostaje wyeliminowany, następuje odbudowa subiektywnego doświadczenia.

Przebudowę budynku Fundacji Galerii Foksal według projektu Rogera Dienera z pracowni Diener & Diener prezentujemy w "Architekturze-murator" nr 5/2015. W numerze znalazły się artykuły Grzegorza Stiasnego, Krzysztofa Mycielskiego i Marcina Kwietowicza, wywiad z Rogerem Dienerem oraz tekst Andrzeja Przywary o reinterpretacji modernizmu i współpracy ze szwajcarskim architektem.

Sergiej Tscherepnin, Vice Versa Cave
Wystawa czynna do 26 czerwca 2015
wtorek - sobota 12.00-18.00
ul. Górskiego 1A, Warszawa

Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.