Architektura MuratorWydarzeniaFundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja

Kontynuując dzieło Patrona, fundacja promuje odważną i odpowiedzialną architekturę. Realizacją tej misji było zaproszenie w marcu do Warszawy profesor Nathalie de Vries z biura MVRDV, aby zaprezentowała najnowsze projekty pracowni. Podczas spotkania przedstawiono też wyniki drugiej edycji konkursu Teoria i zapowiedziano kolejne inicjatywy fundacji.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja
Ambasador Holandii Paul Bekkers, Marek Kuryłowicz i profesor Ewa Kuryłowicz podczas wykładu w Wola Center, fot. archiwum fundacji

26 marca 2015 roku w warszawskim Wola Center odbyło się trzecie już spotkanie zorganizowane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Jego data wybrana została nieprzypadkowo – upamiętniała rocznicę urodzin Patrona, człowieka który całą swoją postawą zawodową podkreślał, iż śmiałość, otwartość i bezkompromisowość są podstawą prawdziwej twórczości. Kontynuując dzieło Patrona, fundacja promuje odważną i odpowiedzialną architekturę, która nie tylko stanowi element szeroko rozumianej kultury, ale znacząco ją wzbogaca. Realizacją tej misji było zaproszenie profesor Nathalie de Vries z biura MVRDV, aby zaprezentowała najnowsze projekty tej znanej holenderskiej pracowni.

Wydarzenie w Wola Center swoją obecnością zaszczycił Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Niderlandów Paul Bekkers. Zabierając głos przed wykładem, mówił o znaczeniu dobrej architektury dla życia społecznego współczesnej Europy.

Nathalie de Vries jest nie tylko architektem, współzałożycielką i jednym z głównych dyrektorów MVRDV, ale również profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Projekty MVRDV cechuje poszukiwanie nowych rozwiązań, będących śmiałą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby miast i mieszkających w nich ludzi. Nathalie de Vries podkreśliła, iż duża część obecnej działalności pracowni koncentruje się na redefinicji istniejących przestrzeni miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling, co prowadzi do powstania zupełnie nowych typów budynków i form (na tym tle szczególnie wyróżniał się nowy hybrydowy budynek handlowo-mieszkalny w Rotterdamie).

MVRDV realizuje obecnie również projekt w Polsce – to biurowiec Baltik w Poznaniu. Poszczególne fazy przedsięwzięcia zostały zilustrowane za pomocą rysunków i dużej liczby modeli. Osobowość prelegentki, jej bezpośredniość i klarowność przekazu, uczyniły wykład niezwykłym i pamiętnym wydarzeniem.

W Wola Center przedstawione zostały także dwa programy Fundacji ukierunkowane na młodych architektów. Pierwszy z nich – Konkurs TEORIA – tworzy przestrzeń do dyskusji o architekturze i jej roli kulturotwórczej. Zakończenie drugiej edycji konkursu podsumowała prezentacja książki Język kultury szklanej architektury. Zwycięski tekst laureatów – architekta Bartłomieja Cybuli oraz architekta krajobrazu Macieja Żołnierczuka – został opublikowany w wersji dwujęzycznej, jako drugi tom w cyklu Architektura Kultury- Kultura Architektury. Treść publikacji jest próbą przywrócenia artystycznego spojrzenia na rolę szkła w architekturze, powstałą na tle buntu przeciw dominacji komercyjnego użycia tego materiału.

Równocześnie ogłoszona została trzecia edycja konkursu, w której o zwycięstwo ubiegać się będą autorzy tekstów poświęconych relacjom architektury i kultury. Tym razem, poza nagrodą w formie publikacji, przewidziano też honorarium – 3,5 tys. zł. Na polu praktycznym fundacja zaproponowała Stypendium PRAKTYKA – trwający sześć miesięcy program dla młodych architektów, działających samodzielnie lub w dwuosobowych interdyscyplinarnych zespołach. Wyłoniony w drodze rekrutacji projektant lub zespół otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, aby mogli rozwinąć swoje pomysły na ulepszenie wybranej przestrzeni użytkowanej publicznie w mieście. Jako pierwsza polem dla tych wizji ma być Warszawa.

Laureat otrzyma ponad 20 tys. zł. Zakończenie obu programów będzie miało miejsce podczas kolejnego spotkania fundacji w marcu 2016 roku. Wydarzenie ponownie wzbogaci wykład specjalnego gościa, którego działalność stanowi przykład, iż przyszłość architektury leży w rękach osób pełnych wizji oraz odwagi do ich urzeczywistnienia.

Tagi:
Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.