Architektura MuratorWydarzeniaFundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja

Kontynuując dzieło Patrona, fundacja promuje odważną i odpowiedzialną architekturę. Realizacją tej misji było zaproszenie w marcu do Warszawy profesor Nathalie de Vries z biura MVRDV, aby zaprezentowała najnowsze projekty pracowni. Podczas spotkania przedstawiono też wyniki drugiej edycji konkursu Teoria i zapowiedziano kolejne inicjatywy fundacji.

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza i jej misja
Ambasador Holandii Paul Bekkers, Marek Kuryłowicz i profesor Ewa Kuryłowicz podczas wykładu w Wola Center, fot. archiwum fundacji

26 marca 2015 roku w warszawskim Wola Center odbyło się trzecie już spotkanie zorganizowane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Jego data wybrana została nieprzypadkowo – upamiętniała rocznicę urodzin Patrona, człowieka który całą swoją postawą zawodową podkreślał, iż śmiałość, otwartość i bezkompromisowość są podstawą prawdziwej twórczości. Kontynuując dzieło Patrona, fundacja promuje odważną i odpowiedzialną architekturę, która nie tylko stanowi element szeroko rozumianej kultury, ale znacząco ją wzbogaca. Realizacją tej misji było zaproszenie profesor Nathalie de Vries z biura MVRDV, aby zaprezentowała najnowsze projekty tej znanej holenderskiej pracowni.

Wydarzenie w Wola Center swoją obecnością zaszczycił Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Niderlandów Paul Bekkers. Zabierając głos przed wykładem, mówił o znaczeniu dobrej architektury dla życia społecznego współczesnej Europy.

Nathalie de Vries jest nie tylko architektem, współzałożycielką i jednym z głównych dyrektorów MVRDV, ale również profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Projekty MVRDV cechuje poszukiwanie nowych rozwiązań, będących śmiałą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby miast i mieszkających w nich ludzi. Nathalie de Vries podkreśliła, iż duża część obecnej działalności pracowni koncentruje się na redefinicji istniejących przestrzeni miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling, co prowadzi do powstania zupełnie nowych typów budynków i form (na tym tle szczególnie wyróżniał się nowy hybrydowy budynek handlowo-mieszkalny w Rotterdamie).

MVRDV realizuje obecnie również projekt w Polsce – to biurowiec Baltik w Poznaniu. Poszczególne fazy przedsięwzięcia zostały zilustrowane za pomocą rysunków i dużej liczby modeli. Osobowość prelegentki, jej bezpośredniość i klarowność przekazu, uczyniły wykład niezwykłym i pamiętnym wydarzeniem.

W Wola Center przedstawione zostały także dwa programy Fundacji ukierunkowane na młodych architektów. Pierwszy z nich – Konkurs TEORIA – tworzy przestrzeń do dyskusji o architekturze i jej roli kulturotwórczej. Zakończenie drugiej edycji konkursu podsumowała prezentacja książki Język kultury szklanej architektury. Zwycięski tekst laureatów – architekta Bartłomieja Cybuli oraz architekta krajobrazu Macieja Żołnierczuka – został opublikowany w wersji dwujęzycznej, jako drugi tom w cyklu Architektura Kultury- Kultura Architektury. Treść publikacji jest próbą przywrócenia artystycznego spojrzenia na rolę szkła w architekturze, powstałą na tle buntu przeciw dominacji komercyjnego użycia tego materiału.

Równocześnie ogłoszona została trzecia edycja konkursu, w której o zwycięstwo ubiegać się będą autorzy tekstów poświęconych relacjom architektury i kultury. Tym razem, poza nagrodą w formie publikacji, przewidziano też honorarium – 3,5 tys. zł. Na polu praktycznym fundacja zaproponowała Stypendium PRAKTYKA – trwający sześć miesięcy program dla młodych architektów, działających samodzielnie lub w dwuosobowych interdyscyplinarnych zespołach. Wyłoniony w drodze rekrutacji projektant lub zespół otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, aby mogli rozwinąć swoje pomysły na ulepszenie wybranej przestrzeni użytkowanej publicznie w mieście. Jako pierwsza polem dla tych wizji ma być Warszawa.

Laureat otrzyma ponad 20 tys. zł. Zakończenie obu programów będzie miało miejsce podczas kolejnego spotkania fundacji w marcu 2016 roku. Wydarzenie ponownie wzbogaci wykład specjalnego gościa, którego działalność stanowi przykład, iż przyszłość architektury leży w rękach osób pełnych wizji oraz odwagi do ich urzeczywistnienia.

Tagi:
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2019 To już dziewiętnasta edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Tradycja i nowoczesność architektury. Publikujemy tezy Marii Misiągiewicz oraz Dariusza Kozłowskiego, które staną się punktem wyjścia do dyskusji!
Redefining Cities in View of Climatic Changes – międzynarodowa konferencja w Warszawie Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji „Redefining Cities in View of Climatic Changes” prezentującej najnowsze technologie i projekty dla miast w obliczu zmian klimatycznych.
Better Urban Life – Warszawa i Zurych, dwie metropolie w trakcie transformacji Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Handlowa we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej organizują konferencję Better Urban Life. W programie prezentacje, debata i tzw. slam battles z udziałem m.in. prof. Jerzego Hausnera i Wernera Hubera, redaktora magazynu „Hochparterre”.
Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra Zakres zagadnień poruszonych podczas konferencji naukowej Miasto dla ludzi # Miasto Jutra, która odbyła się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji smart city – relacja Pawła Floryna.
Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom – konferencja Upadki stanowią jeden z głównych powodów utraty zdrowia i życia wśród osób starszych. W dużym stopniu można im zapobiec dzięki odpowiedniej organizacji przestrzeni.
Najodważniejsze miasta Europy Środkowo-Wschodniej. Fearless Cities CEE w Warszawie Już w najbliższy piątek rozpoczyna się w Warszawie międzynarodowy kongres miejski Fearless Cities CEE. Przez trzy dni aktywiści i eksperci z państw naszego regionu dyskutować będą o najbardziej palących problemach współczesnych miast.