Fundacja Kuryłowicza w Londynie!

i

Autor: Archiwum Architektury

Fundacja Kuryłowicza w Londynie!

2015-11-12 11:30

3 listopada w siedzibie RIBA w Londynie prof. Ewa Kuryłowicz wygłosiła wykład pt. "No problem – Architecture!", poświęcony wyzwaniom stojącym przed architektami w czasach dynamicznych przemian gospodarczo-ustrojowych.

Wykład prof. Ewy Kuryłowicz, Przewodniczącej Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, dedykowany był nie tylko projektantom, ale wszystkim zainteresowanym architekturą Polski współczesnej. Opowiadał o wyzwaniach stojących przed architektami w czasach dynamicznych przemian gospodarczo-ustrojowych.

„Zdarzają się takie momenty w których nagle dostrzec można zmianę historyczną, jak w kropli wody można dostrzec strukturę świata"*. Takim momentem w Polsce był rok 1989. Pojawiła się szansa założenia własnej pracowni i natychmiast z niej skorzystaliśmy. Pierwszy okres tych lat upłynął nam na nadrabianiu zaległości cywilizacyjnych, uczeniu się samodzielności bez żadnych lokalnych wzorców. Uczyliśmy się razem z klientami, razem podejmując ryzyko i starając się pokazać poprzez architekturę, że jesteśmy w nowej rzeczywistości, na którą mamy realny wpływ. Przechodziliśmy przez różne role – projektantów, inwestorów zastępczych, nawet nadzoru budowlanego. Z perspektywy lat widzimy, że mieliśmy i mamy ogromny wpływ na obecny kształt Warszawy. W zadaniach architektonicznych nie szukamy źródeł natchnienia a szukamy problemów i właśnie na nie odpowiadamy. Nie ma problemu – jest architektura! - mówiła prof. Ewa Kuryłowicz.

Zrealizowane projekty pracowni Kuryłowicz & Associates, założonej przez patrona Fundacji prof. Stefana Kuryłowicza, posłużyły jako case studies problemów, z jakimi mierzyli się projektanci w okresie ostatnich 25 lat. Na zakończenie została zaprezentowana idea powstania Fundacji oraz jej programy: TEORIA i PRAKTYKA, dedykowane młodym architektom.

Wśród przybyłych gości byli m.in. Paulina Latham, Head of Events and Visual Art w Polish Cultural Institute, promująca polską kulturę w Wielkiej Brytanii oraz arch. Michael Schienke z pracowni Vorbild, który wspierał Fundację w organizacji wydarzenia. Liczne grono stanowili przedstawiciele Polonii – głównie praktykujący architekci w Londynie. Po wykładzie, w luźnej atmosferze, odbyła się interesująca dyskusja na temat indywidualnych doświadczeń oraz różnic w praktyce zawodu architekta w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wykład oraz konkursy fundacyjne spotkały się ze szczerym zainteresowaniem, wysoką oceną i bardzo dobrym przyjęciem.

*Bolesław Geremek

Fundacja Kuryłowicza w Londynie!

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Michał Schienke