Weekend Architektury w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Kamienica Hundsdorffów, proj. Marian Maśliński, 1932-1935

Gdynia pierwszym polskim członkiem DoCoMoMo International

2016-12-22 17:09

Jako pierwsze polskie miasto Gdynia przystąpiła do Stowarzyszenia DoCoMoMo International – międzynarodowej organizacji stworzonej z potrzeby ochrony, konserwacji i wymiany wiedzy o architekturze modernistycznej.

Nazwa DoCoMoMo to skrótowiec angielskiej nazwy International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement (czyli Międzynarodowe Zrzeszenie na rzecz Dokumentacji i Konserwacji Obiektów Budowlanych Modernizmu). Organizacja została utworzona w 1988 roku z inicjatywy holenderskich architektów Huberta-Jana Henketa oraz Wessela de Jongegow w odpowiedzi na niską świadomość wartości modernistycznej architektury. Jej cele to m.in. promocja modernizmu, tworzenie i upowszechnianie dokumentacji budynków zaliczanych do tego nurtu, przeciwdziałanie ich niszczeniu, dyskusja nad przyszłą zrównoważoną zabudową, bazującą na doświadczeniach modernizmu, a także pozyskiwanie środków na wyżej wymienione cele.

Gdynia, ikona polskiego modernizmu, której modernistyczny układ urbanistyczny śródmieścia zyskał status Pomnika Historii, od lat współpracuje z DoCoMoMo, jednak 21 grudnia tego roku oficjalnie przystąpiła do organizacji.

W skład DoCoMoMo wchodzi obecnie ponad 3 tysiące członków z 6 kontynentów. Gdynia jest pierwszym polskim miastem w tym gronie. Krajowe i regionalne grupy robocze dopasowują swoje działania do lokalnych wymagań i potrzeb. Członkowie DoCoMoMo spotykają się co dwa lata na międzynarodowej konferencji, podczas której opracowany zostaje plan działania organizacji na kolejne lata - powiedział Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.