Architektura MuratorWydarzeniaHeinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu. Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu. Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ekspozycja prezentuje prace jednego z najważniejszych architektów Wrocławia w okresie międzywojennym, ucznia Hansa Poelziga, jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów słynnej wystawy Werkbundu WuWA (1929)

Kamienica czynszowa przy ul. Kraszewskiego 8, Wrocław, proj. Heinrich Lauterbach, 1927, fot. materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kamienica czynszowa przy ul. Kraszewskiego 8, Wrocław, proj. Heinrich Lauterbach, 1927, fot. materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum Architektury we Wrocławiu w kolejnych wystawach przedstawia sylwetki projektantów, którzy wpłynęli na ukształtowanie miasta. Heinrich Lauterbach projektował głównie budynki mieszkalne, zarówno wille jak wielorodzinne kamienice, niekiedy również obiekty stanowiące część większych zespołów – nowoczesnych, modernistycznych osiedli mieszkaniowych.
Architekt związany był z gronem współczesnych mu twórców awangardowych. Silny wpływ na  jego twórczość wywarła osobowość Hansa Poelziga i idee Neues Bauen. Równie istotną rolę odgrywały kontakty z aktywnym środowiskiem wrocławskiej bohemy artystycznej, skupionej wokół Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu – z takimi postaciami, jak  Hans Scharoun, Adolf Rading, Oskar Moll czy Oskar Schlemmer.

Ważnym elementem wystawy stanowi dział przedstawiający rolę, która odegrał architekt w przygotowaniu wrocławskiej wystawy Werkbundu, która odbyła się w 1929 roku pod hasłem Mieszkanie i Miejsce Pracy (WuWA). Lauterbach, od 1926 roku pełniący funkcję przewodniczącego śląskiego oddziału Werkbundu, był jednym z jej głównych pomysłodawców i organizatorów ekspozycji. Udział w wystawie, a także liczne publikacje w międzynarodowych czasopismach architektonicznych, przyniosły Lauterbachowi uznanie i popularność. Dzięki temu w latach 30. otrzymał zlecenia na budowę willi w Czechosłowacji i Dubrowniku.
Kolejny rozdział w twórczości i życiu Lauterbacha rozpoczął się po dojściu do władzy nazistów, programowo sprzeciwiających się modernizmowi.
Ekspozycja stała się do zaprezentowania po raz pierwszy rysunków, szkiców i fotografii z lat 20. i 30. XX w., pochodzących z prywatnych zbiorów archiwalnych Heinricha Lauterbacha. Archiwum to znajduje się obecnie w kolekcji Muzeum Architektury we Wrocławiu.Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu
Wystawa czynna: 14.12.2012 – 17.03.2013
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.