Architektura MuratorWydarzeniaHeinrich Lauterbach i architektura modernistyczna we Wrocławiu. Wydawnictwo Muzeum Architektury

Heinrich Lauterbach i architektura modernistyczna we Wrocławiu. Wydawnictwo Muzeum Architektury

Muzeum Architektury we Wrocławiu wydało nową publikację, prezentującą modernistyczną architekturę Wrocławia i jednego z jej najwybitniejszych twórców – Heinricha Lauterbacha. Wydawnictwo towarzyszy wystawie, którą oglądać będzie można w Muzeum Architektury do  końca kwietnia 2013 roku

Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu. Okładka albumu
Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu. Okładka albumu

Tom Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu powstał w wyniku pracy polskich i zagranicznych naukowców, badaczy życia i dorobku jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury modernistycznej okresu międzywojennego, ucznia Hansa Poelziga i jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 roku.  Wydana nakładem Muzeum Architektury we Wrocławiu monografia, poświecona jest działalności Lauterbacha w okresie przed druga wojna światową. Lauterbach pracował wówczas głównie na terenie Śląska i Wrocławia.

Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza z nich obejmuje artykuły i eseje omawiające twórczość Heinricha Lauterbacha, przygotowane przez historyków architektury, ekspertów z dziedziny europejskiej architektury modernistycznej. W gronie tym znaleźli się między innymi Vladimir Šlapeta, Cristina Inês Steingräber, Beate Störtkuhl i Jadwiga Urbanik.

Równie istotną część publikacji stanowi katalog, obejmujący przeszło trzydzieści pozycji, zarówno pojedynczych obiektów, jak  i większych założeń mieszkaniowych. Materiał ten zilustrowany  został archiwalnymi i współczesnymi fotografiami budynków oraz opatrzony ich szczegółowymi opisami. Większość wykorzystanych w katalogu planów architektonicznych i zdjęć pochodzi z kolekcji Muzeum Architektury, gdzie trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Prezentacja to tym cenniejsza, że kolekcja ta  zaprezentowana została publicznie dopiero w ostatnim roku. Nieznane materiały dotyczące twórczości Lauterbacha zaprezentowano na trwającej do kwietnia wystawie poświęconej działalności  wybitnego twórcy architektury modernistycznej.

Trzecią część książki stanowi wybór pism autorstwa samego Lauterbacha, a także poświęconych mu tekstów źródłowych. Oddają one ducha czasu, atmosferę, w jakiej tworzył architekt w latach dwudziestych oraz w naznaczonym kryzysem gospodarczym i politycznym okresie lat trzydziestych. Na uwagę zasługuje  opis lat dzieciństwa i młodości architekta, a także interesujący szkic Lauterbacha poświęcony Hansowi Poelzigowi oraz Akademii Sztuki we Wrocławiu.

Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu, Wyd. Muzeum Architektury 2013, cena 80 zł
Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.