Architektura MuratorWydarzeniaHistoria jednego podwórka: ciąg dalszy

Historia jednego podwórka: ciąg dalszy

Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.

Historia jednego podwórka: ciąg dalszy

Specjaliści od rewitalizacji zarzucają często artystom, że nie rozumieją oni istoty problemu odnowy miast, że w życie lokalnych społeczności angażują się głównie w celu autopromocji, a ich akcje i happeningi na zdegradowanych terenach przynoszą zwykle więcej szkody niż pożytku, przyczyniając się m.in. do gentryfikacji. Działania Izy Rutkowskiej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu zadają kłam tym opiniom. Artystka na podwórzu w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej po raz pierwszy pojawiła się w 2015 roku, przywożąc w bagażniku swojego samochodu 7-metrowego jeża. O tym, jak wielkoformatowa maskotka zintegrowała mieszkańców wokół idei odnowy ich wspólnej przestrzeni pisaliśmy m.in. tu.

Kolejnym etapem było zgłoszenie projektu przebudowy podwórka do ubiegłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Choć koncepcja zdobyła ponad 2,5 tys. głosów, zajęła dopiero drugie miejsce, nie uzyskując środków potrzebnych na rewitalizację. Silna mobilizacja sąsiadów została jednak zauważona i urząd miasta obiecał im pomoc w stworzeniu profesjonalnego projektu w tym roku. Odbyło się wiele spotkań, podczas których mieszkańcy dokładnie określili swoje potrzeby. Na tej podstawie powstać ma dopiero projekt budowlany. Nie czekając na jego opracowanie, część najbardziej wytrwałych mieszkańców ponownie zgłosiła pomysł zagospodarowania wspólnej przestrzeni do budżetu. Zakłada on rewitalizację fragmentu bliżej ul. Mierniczej i Łukasińskiego. Chcielibyśmy podwórko zazielenić, postawić elementy placu zabaw i siłowni, kilka ławek, latarnie oraz stoły do gry w szachy – tłumaczą. Tym razem projekt przeszedł. Oddano na niego 1488 głosów!

Przy okazji zobaczcie poruszający film podsumowujący część działań, jakie artystka przeprowadziła na Przedmieściu Oławskim. Dokument pt. Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców w reżyserii Izy Rutkowskiej swoją premierę miał 7 czerwca 2017 roku w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.