HODOWLE PRZESTRZENI
W Centrum Sztuki Współczesnej trwa wystawa prac Zbigniewa Oksiuty.

Projekty Spatium Gelatum, Hodowle Przestrzeni i Kosmiczny Ogród to prace badawcze z pogranicza sztuki, architektury i nauk biologicznych, których autorem jest architekt i artysta Zbigniew Oksiuta. Celem jego badań prezentowanych w ramach wystawy Hodowle przestrzeni jest kreacja żywej, organicznej przestrzeni jako modelu architektury przyszłości. Informacje: Centrum Sztuki Współczesnej, Al. Ujazdowskie 6, http://www.csw.art.pl/
Zbigniew Oksiuta, artysta i architekt, urodzony 1951 w Mulawiczach koło Białegostoku. W latach 1970-78 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1981 mieszka i pracuje w Kolonii.
Zbigniew Oksiuta pracuje nad wizją biologicznej przyszłości i bada systemy, w których przepływ informacji odbywa się w medium płynnym. Jego projekty stanowią interdyscyplinarne przenikanie się elementów sztuki, architektury i nauk przyrodniczych.
Oksiuta brał udział w wielu wystawach międzynarodowych, między innymi w CSW, Warszawa, 1996, na Międzynarodowych Targach Designu, Kolonia, 2000, na Biennale Architektury w Wenecji, 2004, w ArchiLab w Orleanie (Francja, 2004), na Ars Electronica w Linz (Austria, 2007) oraz na Biennale Sztuki Elektronicznej w Perth (Australia, 2007). W 2004 reprezentował Polskę na Biennale Architektury w Wenecji.
Artysta jest producentem i reżyserem filmów: “Architecture Now” (2000), “Isopycnic Systems” (2001), “Mesogloea” (2002), “Breeding Spaces Technology” (2005) i “Made in Space” (2007).
Zbigniew Oksiuta wykłada gościnnie na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w instytucjach artystycznych i naukowych, m.in. w Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w Slade School of Art i Architectural Association w Londynie, w GSAP na Columbia Uniwersity oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku, w School of the Art Institute of Chicago, w Southern California Institute of Architecture w Los Angeles, oraz na Uniwersytecie Toronto i na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie.
Od kilku lat Zbigniew Oksiuta pracuje nad realizacją laboratorium architektonicznego. Inspiracją tego przedsięwzięcia jest prywatna kolekcja architektury artysty. W zbiorach znajdują się awangardowe obiekty architektury lat 60., między innymi oryginalne konstrukcje namiotowe Frei Otto oraz dom z tworzyw sztucznych “La Bulle six coques” francuskiego architekta Jeana Manevala.