Architektura MuratorWydarzeniaHonorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus

W 2018 roku Honorową Nagrodą SARP uhonorowano krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Wyróżnienie przyznano za wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi, w tym za obiekty, które, prezentując bardzo wysoki poziom, potwierdzają tożsamość miejsca i wzbogacają przyrodnicze i kulturowe otoczenie. Jak co roku przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je Henryk Drzewiecki, Jacek Purchla oraz Joseph Rykwert.

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus
Kazimierz Łatak, Jacek Purchla i Piotr Lewicki; Fot. Dariusz Gackowski/SARP

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest corocznie za całokształt twórczości. O wyborze decyduje kapituła, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W 2018 roku tym najważniejszym ustanowionym przez SARP wyróżnieniem uhonorowano krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Nagrodę przyznano za wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi, w tym za obiekty, które, prezentując bardzo wysoki poziom, potwierdzają tożsamość miejsca i wzbogacają przyrodnicze i kulturowe otoczenie.

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus
Laureaci Honorowej Nagrody SARP 2018: Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki; Fot. Dariusz Gackowski/SARP

Do najważniejszych zrealizowanych projektów krakowskiej pracowni należą zespół budynków wielorodzinnych Corte Verona we Wrocławiu, modernizacja placu Bohaterów Getta w Krakowie oraz Hala KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Biuro Projektów Lewicki Łatak powstało 23 lata temu, jednak w połowie roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak obchodzili już trzydziestą rocznicę współpracy, którą uczcili wystawą swoich prac. Rok 2018 okazał się dla nich wyjątkowo ważny, bo w czerwcu otrzymali również Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a we wrześniu Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza (w kategorii architektura użyteczności publicznej za Halę KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych). Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2018, połączona z otwarciem wystawy projektów laureatów, odbyła się 30 listopada. Jak co roku przyznane zostały wtedy również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je warszawski architekt Henryk Drzewiecki, historyk sztuki i ekonomista Jacek Purchla oraz światowej sławy historyk i krytyk architektury Joseph Rykwert. Henryka Drzewieckiego doceniono za osiągnięcia na polu krytyki i teorii architektury oraz za wieloletnią pracę dydaktyczną. Jacek Purchla, założyciel i długoletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, dostał medal za zasługi dla ochrony i propagacji dziedzictwa kulturowego, w tym architektonicznego. Wyróżnienie dla Josepha Rykwerta to docenienie jego osiągnięć w dziedzinie kreowania współczesnych teorii architektonicznych oraz pracy jako wykładowcy na światowych uczelniach, gdzie stał się nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń architektów. 30 listopada odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie XXII Konkursu Polski Cement w Architekturze, w ramach którego Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) i SARP nagradzają twórców obiektów zrealizowanych z wykorzystaniem technologii betonowej. Na konkurs wpłynęło 28 realizacji ukończonych przed 31 grudnia 2017 roku. Pierwszą nagrodę zdobyło Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to jedno z najciekawszych nowych muzeów i jedno z najbardziej wyszukanych technologicznie zastosowań konstrukcji żelbetowych w Polsce. „Biała wanna” z największym w Polsce, betonowanym pod wodą korkiem. Nagroda specjalna ufundowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego przypadła autorom domu jednorodzinnego JRV2 w Poznaniu – studiu de.materia Adama Wysockiego. Natomiast za całokształt twórczości w obszarze architektury betonowej nagrodzony został architekt Romuald Loegler.

(RED)

Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.