Architektura MuratorWydarzeniaHonorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus

W 2018 roku Honorową Nagrodą SARP uhonorowano krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Wyróżnienie przyznano za wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi, w tym za obiekty, które, prezentując bardzo wysoki poziom, potwierdzają tożsamość miejsca i wzbogacają przyrodnicze i kulturowe otoczenie. Jak co roku przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je Henryk Drzewiecki, Jacek Purchla oraz Joseph Rykwert.

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus
Kazimierz Łatak, Jacek Purchla i Piotr Lewicki; Fot. Dariusz Gackowski/SARP

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest corocznie za całokształt twórczości. O wyborze decyduje kapituła, w której skład wchodzi prezes stowarzyszenia i laureaci z lat ubiegłych. W 2018 roku tym najważniejszym ustanowionym przez SARP wyróżnieniem uhonorowano krakowskich architektów Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka. Nagrodę przyznano za wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi, w tym za obiekty, które, prezentując bardzo wysoki poziom, potwierdzają tożsamość miejsca i wzbogacają przyrodnicze i kulturowe otoczenie.

Honorowa Nagroda SARP i medale Bene Merentibus
Laureaci Honorowej Nagrody SARP 2018: Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki; Fot. Dariusz Gackowski/SARP

Do najważniejszych zrealizowanych projektów krakowskiej pracowni należą zespół budynków wielorodzinnych Corte Verona we Wrocławiu, modernizacja placu Bohaterów Getta w Krakowie oraz Hala KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Biuro Projektów Lewicki Łatak powstało 23 lata temu, jednak w połowie roku Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak obchodzili już trzydziestą rocznicę współpracy, którą uczcili wystawą swoich prac. Rok 2018 okazał się dla nich wyjątkowo ważny, bo w czerwcu otrzymali również Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a we wrześniu Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza (w kategorii architektura użyteczności publicznej za Halę KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych). Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2018, połączona z otwarciem wystawy projektów laureatów, odbyła się 30 listopada. Jak co roku przyznane zostały wtedy również medale SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju polskiej architektury i stowarzyszenia. Otrzymali je warszawski architekt Henryk Drzewiecki, historyk sztuki i ekonomista Jacek Purchla oraz światowej sławy historyk i krytyk architektury Joseph Rykwert. Henryka Drzewieckiego doceniono za osiągnięcia na polu krytyki i teorii architektury oraz za wieloletnią pracę dydaktyczną. Jacek Purchla, założyciel i długoletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, dostał medal za zasługi dla ochrony i propagacji dziedzictwa kulturowego, w tym architektonicznego. Wyróżnienie dla Josepha Rykwerta to docenienie jego osiągnięć w dziedzinie kreowania współczesnych teorii architektonicznych oraz pracy jako wykładowcy na światowych uczelniach, gdzie stał się nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń architektów. 30 listopada odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie XXII Konkursu Polski Cement w Architekturze, w ramach którego Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) i SARP nagradzają twórców obiektów zrealizowanych z wykorzystaniem technologii betonowej. Na konkurs wpłynęło 28 realizacji ukończonych przed 31 grudnia 2017 roku. Pierwszą nagrodę zdobyło Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to jedno z najciekawszych nowych muzeów i jedno z najbardziej wyszukanych technologicznie zastosowań konstrukcji żelbetowych w Polsce. „Biała wanna” z największym w Polsce, betonowanym pod wodą korkiem. Nagroda specjalna ufundowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego przypadła autorom domu jednorodzinnego JRV2 w Poznaniu – studiu de.materia Adama Wysockiego. Natomiast za całokształt twórczości w obszarze architektury betonowej nagrodzony został architekt Romuald Loegler.

(RED)

European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.