Architektura MuratorWydarzeniaII Forum Przestrzenie Miejskie

II Forum Przestrzenie Miejskie

16 września w Warszawie odbędzie się II Forum Przestrzenie Miejskie. Hasłem przewodnim konferencji będzie "Infrastruktura mieszkaniowa, kulturalna i rekreacyjno-sportowa w polskich miastach".

II Forum Przestrzenie Miejskie

Tematami II Forum Przestrzenie Miejskie – odbywającej się cyklicznie ogólnopolskiej konferencji naukowej – będą tym razem: infrastruktura kulturalna i rekreacyjno-sportowa (z naciskiem na zagadnienia miejskiej polityki kulturalnej i programy rozwoju regionalnego), problematyka ładu w przestrzeni publicznej w kontekście wprowadzonej niedawno ustawy krajobrazowej oraz osiedla w miastach XXI wieku, w tym problemy modernizacji budynków wielkopłytowych. Wydarzenie towarzyszy targom Warsaw Build 2015.

Organizatorzy: Targi Warsaw Build, Art Medios Szkolenia i Konferencje.
16 września, Warszawskie Centrum EXPO XXI
www.forumprzestrzeniemiejskie.pl

 

Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji Nowy „zielony korytarz” połączy park Łokietka z usytuowanym w samym centrum Włocławka placem Wolności. Projekt ponad 700-metrowego ciągu zieleni i różnych stref aktywności opracowało Małeccy Biuro Projektowe.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.