Architektura MuratorWydarzeniaISOCARP 2015 – kongres urbanistyki

ISOCARP 2015 – kongres urbanistyki

Pierwsze dwa dni 51. Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP) zostały zaplanowane jako warsztaty w dwunastu miastach holenderskich oraz przygranicznych – w Belgii i Niemczech. Ich formuła opierała się na dyskusji i ćwiczeniach w grupach, a często też spacerach badawczych – relacja Michała Stangla.

ISOCARP 2015
Prezentacje warsztatowe w rotterdamskim kompleksie Innovation Dock. Fot. Michał Stangel

Holandia słynie z innowacji w architekturze i dizajnie. Okazuje się, że także kongres urbanistyki można tu zorganizować w innowacyjnej formule, znacznie odbiegającej od tradycyjnych konferencji. W dniach 19-23 października 2015 roku odbył się 51. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP). Pierwsze dwa dni spotkania Cities Save the World: Letʼs Reinvent Planning zostały zaplanowane jako warsztaty w dwunastu miastach holenderskich oraz przygranicznych – w Belgii i Niemczech. Ich formuła opierała się na dyskusji i ćwiczeniach w grupach, a często też spacerach badawczych po mieście, zwanych w slangu ISOCARP-owym „miejskim safari”. Warsztaty w Eindhoven – pod hasłem How to react when traditional industries move away: Society 2.0 – zbiegły się z odbywającymi się tam Holenderskim Tygodniem Dizajnu i obejmowały także spotkanie najmłodszych uczestników kongresu (Young Planning Professionals).

W Brukseli zastanawiano się, jak pogodzić potrzeby społeczności lokalnej z wyzwaniami międzynarodowymi miast. W Rotterdamie, który ma największy w Europie port morski, zajmowano się tematem synergii portu z miastem. W Maastricht omawiano transgraniczne systemy miejskie, co budzi nowe pytania w kontekście aktualnego kryzysu związanego z imigrantami i powrotem do zamykania granic w Unii Europejskiej. Warsztaty How to connect in a globalized world dotyczyły rozwoju stref okołolotniskowych, ze szczególnym uwzględnieniem amsterdamskiego lotniska Schiphol i pobliskiej nowej dzielnicy biznesowej – Zuidas. Podczas całego kongresu obecny był temat partycypacji. Tej problematyce poświęcono warsztaty How to build the city in a cooperative way w Amsterdamie. Zaprezentowano tam innowacyjne metody prowadzenia współpracy przy projektowaniu, także za pomocą gier (w ramach trendu tzw. „grywalizacji”, ang. gamification), np. w formule Play The City (www.playthecity.nl). Zabawa polegała na wcielaniu się w role różnych „interesariuszy” biorących udział w procesie planowania z użyciem kilkumetrowej planszy, klocków i kart. Podobną metodę zastosowano podczas warsztatów w Delft we współpracy z firmą specjalizującą się w grach – Blok74 (www.blok74.org).

Kongres plenarny odbywał się w Rotterdamie, w kompleksie Innovation Dock urządzonym w hali, w której kiedyś produkowano łodzie podwodne. Również ta część odbiegała od formuły tradycyjnej konferencji – w hali rozmieszczono 12 stanowisk, gdzie podsumowywano wyniki warsztatów. Poruszający się pomiędzy nimi goście mogli wysłuchać prezentacji, siadając na własnoręcznie złożonych kartonowych siedziskach. Dzięki temu przez cały czas istniała możliwość kontaktu i rozmowy, a atmosfera „kuluarowej dyskusji” trwała dłużej niż zwyczaj na przerwach kawowych. W niecodziennej formie zorganizowano też kolację – 5 kolejnych dań serwowano w różnych biurach projektowych. Biesiada połączona była zazwyczaj z prezentacjami pracowni. W jednej z nich można było zaglądać przez ramię architektom kończącym konkurs w noc przed oddaniem projektów... Kongres miał atmosferę spontanicznego bazaru idei i choć niektórzy obawiali się chaosu, wszystko przebiegło sprawnie – także dzięki wolontariuszom w niebieskich koszulkach z napisem Volunteers save the congress.

ISOCARP działa od 1965 roku i w 2015 roku obchodził 50-lecie. Warto wspomnieć o silnej obecności Polski w organizacji, której wiceprezesami są obecnie Piotr Lorens i Sławomir Ledwoń. Kongresy organizowane są corocznie, za każdym razem w innym mieście – w 2014 roku była to Gdynia, a we wrześniu tego roku spotkanie zaplanowano w Durbanie w RPA.

Tagi:
Z archiwum „Architektury”: polska myśl urbanistyczna Jak zmieniała się polska urbanistyka w latach 80.? W numerze 3/1987 „Architektury” odpowiedzi na to pytanie poszukiwała Ewa P. Porębska – wówczas redaktorka tego czasopisma. Jak zawarte w artykule tezy brzmią w roku 2021? Jak opisane zjawiska mają się do dzisiejszych wyzwań? Tą refleksją obecna redaktor naczelna „Architektury-murator” dzieli się w napisanym współcześnie komentarzu, który publikujemy razem z artykułem.
Nowa wizja dla Tallina Organizatorzy przyszłorocznego Tallin Architecture Biennale (TAB 2019) ogłosili konkurs studialny dotyczący przekształcenia znajdującej się w północnej części miasta dzielnicy Kopli.
European Prize for Urban Public Space wędruje do Albanii Belgijska pracownia 51N4E zdobyła główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu za projekt przebudowy głównego placu Tirany. Zobaczcie zdjęcia zwycięskiej realizacji oraz pięciu wyróżnionych projektów.
Światło, powietrze, słońce My, przedstawiciele pokolenia obecnych pięćdziesięciolatków, wychowaliśmy się na krytyce modernistycznej teorii urbanistyki. Z przejęciem studiowaliśmy artykuł młodego Czesława Bieleckiego O ciągłości budowy miast. Czterdzieści lat po tym artykule sytuacja jest nieco inna i do dziedzictwa modernizmu pozytywnie odnoszą się niemal wszyscy. Zdają się o tym świadczyć też teksty zamieszczone w publikacji Światło, powietrze, słońce. Dziedzictwo modernistycznej myśli urbanistycznej w kontekście kształtowania środowiska zamieszkania. Z uwagi na liczbę autorów każdy z czytelników zainteresowanych tematyką budowy miast znajdzie w tej książce rozdział szczególnie dlań ciekawy – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Bodø – inteligentne miasto na dalekiej Północy. Rozmowa z urbanistą Jonasem Bjørklundem W październiku niewielkie Bodø na północy Norwegii będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji ISOCARP. O planach władz miasta na najbliższą przyszłość, projektowaniu inteligentnych dzielnic i wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnymi metropoliami rozmawiamy z Jonasem Bjørklundem, architektem i urbanistą w urzędzie miasta Bodø.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.