Alejandro Aravena

i

Autor: Archiwum Architektury Alejandro Aravena, fot. Cristobal Palma

Jakie będzie 15 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji?

2015-07-20 14:09

W sobotę 18 lipca ogłoszono nazwisko kuratora nadchodzącego 15 Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbędzie się w dniach 28 maja 27 listopada w Wenecji. Dyrektorem Sektora Architektury odpowiedzialnym za koncepcję wystawy został Alejandro Aravena.

Po ogłoszeniu nominacji Aravena zadeklarował: Chcemy, aby ludzie przyjeżdżający obejrzeć 15 Międzynarodową Wystawę Architektury zobaczyli historie sukcesu, o których warto mówić oraz przykłady, którymi trzeba się dzielić (...). 15 Międzynarodowe Biennale będzie koncentrować się na architekturze, która poprzez inteligencję i intuicję pozwala na zmianę status quo. Pragniemy zaprezentować przykłady, które pomimo trudności, zamiast rezygnacji i rozgoryczenia proponują działanie. Chcemy pokazać, że w ciągłej debacie o jakości zbudowanego środowiska istnieje nie tylko potrzeba, lecz także przestrzeń działania.

Uzasadniając decyzję przewodniczący Przewodniczący Rady Biennale Paolo Baratta, podkreślił, że po eksperymentalnej wystawie Rema Koolhaasa, zadaniem nadchodzącego biennale będzie pokazanie architektury zaangażowanej, dostarczającej specyficznych odpowiedzi na specyficzne potrzeby. Międzynarodowa wystawa ma być reakcją na rozdźwięk pomiędzy architekturą a społeczeństwem obywatelskim, który w ostatnich dekadach sprawił, że architektura przekształciła się w z jednej strony spektakl, a z drugiej strony stała się zbędna.

Alejandro Aravena (ur. 1958 w Chile) ukończył Chilijski Uniwersytet Katolicki w 1992 roku. Dwa lata później założył pracownię Alejandro Aravena Architects, z której wyszły projekty kilku obiektów dla uniwersytetu. Do jego realizacji należą ponadto m.in. Szkoła Montessori (2000), Uniwersytet Św. Edwarda w Austin w Teksasie (2008), budynek dla nowego kampusu Novartis w Chinach (2015).

Od 2000 do 2005 roku Aravena był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie wspólnie z inżynierem Andresem Iacobelli założył inicjatywę ELEMENTAL, poświęconą mieszkalnictwu socjalnemu, a później również projektom infrastrukturalnym i przestrzeni publicznej, takim jak rekonstrukcja miasta Constitucion po trzęsieniu ziemi 2010 roku czy Metropolitalna Promenada i Park dla Dzieci w Santiago.

Jego osiągnięcia wyróżniano licznymi nagrodami, m.in: Projekt Roku przyznawaną przez Londyńskie Muzeum Designu (2015), I nagroda w konkursie Zumtobel Global Award (2014), Srebrny Lwem XI Międzynarodowego Biennale w Wenecji (2008). Dokonania architekta prezentowano na licznych wystawach na całym świecie. Od 2009 roku Aravena jest członkiem jury Nagrody Pritzkera.

Ze względu na duże zainteresowanie studentów, szkół, architektów z całego świata, postanowiono o wydłużeniu wystawy do sześciu miesięcy.