Architektura MuratorWydarzenia Kim jest architekt? Projekt badawczy Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Kim jest architekt? Projekt badawczy Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Jak się mają polscy architekci? W jakich warunkach pracują? Co ich trapi? W ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE Muzeum Sztuki Nowoczesnej bada sytuację współczesnej polskiej architektury i jej twórców

Architekci od początku byli ważnymi odbiorcami oraz współtwórcami festiwalu Warszawa w budowie. W tym roku festiwal będzie poświęcony kondycji zawodu architekta. Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie, której wyniki przedstawimy w czasie festiwalu! – zachęca Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, kurator piątej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Ankieta dotyczy m.in. problemów związanych z edukacją, praktyką architektoniczną i architekturą Warszawy. Za pośrednictwem ankiety dane zbierane będą od 19 lipca do 9 sierpnia 2013.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety!

W 2013 roku festiwal WARSZAWA W BUDOWIE odbędzie się już po raz piąty. Powstał w 2009 roku w związku ze staraniami Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale na stałe wpisał się w debatę o teraźniejszości i przyszłości stolicy. Celem organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej wydarzenia jest zapoznanie mieszkańców Warszawy z kluczowymi problemami architektonicznymi i urbanistycznymi ich miasta. Festiwal prezentuje różne aspekty życia w mieście: dziedzictwo architektoniczne, mieszkalnictwo, użytkowanie przestrzeni publicznej. W tegorocznej edycji głównym tematem wystaw i wykładów będzie architekt, jego rola i obecna sytuacja.
W tegorocznej edycji główne wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy – współorganizatora festiwalu.


Rekomendowana przez "Architekturę-murator" ankieta przygotowana została na zlecenie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; wykonawcą badania jest Communication Service. Pytania w sprawie ankiety prosimy kierowac na adres wwb@artmuseum.pl (festiwal Warszawa w budowie). Więcej informacji www.artmuseum.pl

10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2018 roku [WIDEO] Polska architektura staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką, a rodzimi projektanci są coraz częściej doceniani w międzynarodowych konkursach i plebiscytach. Co pod tym względem przyniesie nam nadchodzący rok? Prezentujemy 10 wyczekiwanych od dawna realizacji, które mają być oddane do użytku w 2018 roku.
Architektki – promocja książki oraz spotkanie z Martą Leśniakowską i Ewą Kuryłowicz Nakładem wydawnictwa EMG właśnie ukazała się książka „Architektki” poświęcona sześciu projektantkom, które wywarły znaczący wpływ na polską architekturę. Z tej okazji w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie promujące publikację z udziałem m.in. Marty Leśniakowskiej i Ewy Kuryłowicz.
Afrykarium we Wrocławiu Prosty, obłożony czarnym corianem budynek o kubaturze 184 000 m3 stanąć miał w jednej osi ze znajdującą się nieopodal Halą Stulecia, co groziło skreśleniem zabytkowego obiektu z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym wyzwaniem dla autorów było więc wpisanie go w historyczny kontekst, ale także zapewnienie szczelności posadowionej w wodzie części podziemnej i wykonanie dachu o rozpiętości dochodzącej do 43 metrów – o realizacji piszą Dorota i Mariusz Szlachcicowie oraz Maciej Minch.
Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach Realizacja wrocławskich architektów jest świetnym przykładem design thinking, czyli wykorzystania w jednym projekcie zintegrowanej, specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin
Elastyczny sześcian Autorzy rozbudowy Zachęty o kilkanaście lat wyprzedzili projektantów paryskiego Centrum Pompidou. Ruchome elementy miały zapewnić elastyczność i zmienność przestrzeni.
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.