Architektura MuratorWydarzeniaKoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA

KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA

W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.

KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA
Konferencja o konkursach architektonicznych KoKA 2018 miała miejsce w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, zrealizowanym w 2015 roku według projektu pracowni WXCA; fot. Michał Poziemski

Organizacja trzydniowej konferencji była możliwa dzięki zaangażowaniu partnerów z polski i zagranicy, w tym kieleckiego oddziału SARP, holenderskiej organizacji Architectuur Lokaal, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, Izby Architektów RP, a także brytyjskiego stowarzyszenia Project Compass i holenderskiego A10. Miesięcznik „Architektura-murator” został patronem wydarzenia. Spirytus movens całego przedsięwzięcia był z kolei Hubert Trammer, architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, który je koordynował i moderował dyskusje. Wydarzenie odbyło się w ramach programu Competition Culture in Europe, mającego na celu wypracowanie modelowych rozwiązań w prowadzeniu konkursów architektonicznych, nad którym pieczę sprawują Architectuur Lokaal i A10. Obszerne sprawozdanie z konferencji opublikujemy na łamach „A-m” w jednym z najbliższych numerów, tymczasem prezentujemy krótką fotorelację.