Architektura MuratorWydarzeniaKolejna odsłona cyklu „Architektura w Wozowni”. Wykład architekta Bolesława Stelmacha Toruniu

Kolejna odsłona cyklu „Architektura w Wozowni”. Wykład architekta Bolesława Stelmacha Toruniu

4 czerwca w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia wykład Projekty i realizacje / Struktura a warunki.
wygłosi architekt Bolesław Stelmach

Wykład B. Stelmacha

Nie interesuje mnie architektura lecz warunki, które dyktują jej powstanie. Otoczenie, krajobraz, lokalne materiały razem z uwarunkowaniami administracyjnymi tworzą architekturę. Budując dom bardziej myślę o odbiorze krajobrazu we wnętrzu, tym czym ten dom ma być w zastanym krajobrazie, odczuciach jakie będzie miał człowiek w środku, aniżeli o formie obiektu. Interesuje mnie bardziej działanie światła, powietrza i materiałów, aniżeli forma –  mówi Bolesław Stelamach. zwycięzca licznych konkursów architektonicznych i laureat wielu nagród, m.in. Honorowej Nagrody SARP.

Architekt przedstawi projekty przygotowane w ciągu ostatniej dekady. Wśród realizacji znalazły się m.in. Muzeum Fryderyka Chopina przy ul. Tamka w Warszawie, sejmowy pawilonu w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (2009), rewaloryzacja parku w Żelazowej Woli (2009) rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (2006).


Bolesław Stelmach - Projekty i realizacje / Struktura a warunki. Prace architektoniczne 2001 - 2011
4.06.2012 (poniedziałek), godz. 17:00 
Galerii Sztuki Wozownia
ul. Rabiańskiej 20, Toruń
wstęp wolny

Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Stan Berbeć – polski architekt zagranicą W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności