Architektura MuratorWydarzeniaKolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku

W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku
Nowe zagospodarowanie terenu fabryki Perun w Warszawie, proj. WWAA; narożnik od strony ul. Grochowskiej

O projekcie zagospodarowania działki z zabudowaniami dawnej fabryki sprzętu spawalniczego Perun na warszawskiej Pradze pisaliśmy w sierpniu. Obecny właściciel planuje zbudować tam mieszkania, na co nie pozwala jednak plan miejscowy. Inwestor zdecydował się więc na skorzystanie z możliwości, jakie daje specustawa mieszkaniowa. W 2020 roku złożył w ratuszu wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji z propozycją zabudowy od 3 do 7 kondygnacji. Projekt nowych obiektów, w których docelowo miałoby się znaleźć nawet 350 mieszkań, przygotowała młoda pracownia Latergrupa Architekci. Koncepcja spotkała się z ostrą krytyką społeczników, którzy zarzucali jej, że planowana bryła zupełnie zdominuje historyczne obiekty. Po burzy medialnej inwestor wniosek wycofał.

Obecnie przygotowuje się do złożenia nowego z propozycją zabudowy opracowaną przez silnie związane z Pragą studio WWAA. W lipcu poznaliśmy ich pierwszą koncepcję. Architekci zaprojektowali nieco mniejszą kubaturę. Propozycja zakładała wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Poszczególne części założenia zyskały też bardziej rozrzeźbioną formę. Autorzy przewidzieli m.in. liczne otwarcia, w tym bramy wejściowe o wysokości nawet 3 pięter i szerokości 15 m.

Czytaj też: Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA |

Pomysł nie przypadł jednak do gustu  mazowieckiemu konserwatorowi zabytków, który skrytykował zwłaszcza nadwieszanie nowej zabudowy nad halami fabrycznymi. Architekci opracowali więc nowy projekt, o bardziej rozproszenej zabudowie i wyraźnym rozróżnieniu tkanki dawnej i współczesnej.

Nasza aktualna propozycja zakłada m.in. wysokie na około pięć metrów podcienie części z nowych budynków, dzięki czemu obiekty historyczne będą dobrze widoczne z różnych kierunków. Z kolei nową zabudowę mieszkalną zaplanowaliśmy na planie prostokąta, w miejscach nawiązujących do kolejnych etapów rozwoju Peruna w jego przemysłowej przeszłości. Rozwiązanie to wytworzy sieć kameralnych uliczek, zapraszających do eksplorowania ogólnodostępnego terenu z różnych stron – mówi Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA.

Nowa i wcześniejsza koncepcja fabryki Perun

Wartość dodana: nowa przestrzeń publiczna

Jednym z miejsc, z których doskonale będzie widać zabytkowe hale, może stać się publiczny skwer położony po zachodniej stronie założenia, pomiędzy ulicami Grochowską i Stanisława Augusta. Inwestor Fabryki Perun planuje gruntownie zmodernizować i przekazać miastu ten obecnie zaniedbany teren o powierzchni niemal pół hektara. Skwer projektują wspólnie pracownie WWAA i Kwiatozbiory. Nasz pomysł na to miejsce zakłada stworzenie trzech zróżnicowanych stref. Od strony Grochowskiej skwer miałby charakter typowo miejski, następnie przechodziłby w przestrzeń otwartą z łąką kwietną lub trawnikiem, a najbliżej ulicy Stanisława Augusta znalazłyby się dwa place zabaw – ogólnodostępny oraz przynależny do lokalu oświatowego w Fabryce Perun, który zostanie przekazany do zasobów dzielnicy Praga-Południe – wyjaśnia Świętorzecki. W przypadku realizacji Fabryki Perun, inwestor będzie też partycypować w poprawie jakości układu drogowego w okolicy, w tym rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku
Nowe zagospodarowanie terenu fabryki Perun w Warszawie, proj. WWAA; widok od strony ul. Stanisława Augusta

Fabryka Perun w rytmie Pragi

Charakterystycznym elementem przestrzennym siedmiu nowych budynków w Fabryce Perun jest zastosowanie betonowej kraty elewacyjnej, która nawiązuje do industrialnego dziedzictwa warszawskiego Kamionka. Rozwiązanie to nada elewacjom charakterystyczny dla okolicy rytm, a jednocześnie stworzy dodatkową przestrzeń w formie loggii i balkonów. Chcemy, aby nowe i zabytkowe budynki, fizycznie wyraźnie od siebie oddzielone, miały wspólny mianownik. Aby uniknąć wrażenia monolitycznej zabudowy, kolorystyka i detale wykończenia kraty będą różne dla poszczególnych budynków. Paleta barw będzie jednak zawsze nawiązywać do obiektów zabytkowych na terenie Peruna lub w jego sąsiedztwie. Zabiegiem, który pozwoli lepiej wpisać nowe budynki w lokalny kontekst, jest także zwiększenie wysokości parterów, dzięki czemu zrównają się one wizualnie z parterami okolicznych kamienic – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.

Również gabaryty planowanych budynków, liczących w większości od 5 lub 6 pięter, zostały dostosowane do wysokości sąsiednich kamienic. Najnowsza koncepcja zagospodarowania Fabryki Perun zakłada stworzenie ok. 285 mieszkań i 20 lokali handlowo-usługowych o powierzchni 2,8 tys. m2. Pod większością zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny. Kolejne spotkanie z inwestorem i twórcami projektu Fabryki Perun odbędzie się 10 stycznia 2023 roku o godz. 17.00 w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 (sala 305, III piętro).

Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku
Nowe zagospodarowanie terenu fabryki Perun w Warszawie, proj. WWAA; widok od strony nowo projektowanego skweru
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Autor: Piotr Prus
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Kolejne podejście do budowy szkoły na Konstruktorskiej według projektu WWAA Nie dla 270, ale dla 450 uczniów.  Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA  mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!
Szkoła na Konstruktorskiej od WWAA: radni mówią „nie” Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.