Kolejne podejście do zabudowy fabryki Perun na warszawskim Kamionku
W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.

O projekcie zagospodarowania działki z zabudowaniami dawnej fabryki sprzętu spawalniczego Perun na warszawskiej Pradze pisaliśmy w sierpniu. Obecny właściciel planuje zbudować tam mieszkania, na co nie pozwala jednak plan miejscowy. Inwestor zdecydował się więc na skorzystanie z możliwości, jakie daje specustawa mieszkaniowa. W 2020 roku złożył w ratuszu wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji z propozycją zabudowy od 3 do 7 kondygnacji. Projekt nowych obiektów, w których docelowo miałoby się znaleźć nawet 350 mieszkań, przygotowała młoda pracownia Latergrupa Architekci. Koncepcja spotkała się z ostrą krytyką społeczników, którzy zarzucali jej, że planowana bryła zupełnie zdominuje historyczne obiekty. Po burzy medialnej inwestor wniosek wycofał.
Obecnie przygotowuje się do złożenia nowego z propozycją zabudowy opracowaną przez silnie związane z Pragą studio WWAA. W lipcu poznaliśmy ich pierwszą koncepcję. Architekci zaprojektowali nieco mniejszą kubaturę. Propozycja zakładała wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Poszczególne części założenia zyskały też bardziej rozrzeźbioną formę. Autorzy przewidzieli m.in. liczne otwarcia, w tym bramy wejściowe o wysokości nawet 3 pięter i szerokości 15 m.
Czytaj też: Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA |
Pomysł nie przypadł jednak do gustu mazowieckiemu konserwatorowi zabytków, który skrytykował zwłaszcza nadwieszanie nowej zabudowy nad halami fabrycznymi. Architekci opracowali więc nowy projekt, o bardziej rozproszenej zabudowie i wyraźnym rozróżnieniu tkanki dawnej i współczesnej.
Nasza aktualna propozycja zakłada m.in. wysokie na około pięć metrów podcienie części z nowych budynków, dzięki czemu obiekty historyczne będą dobrze widoczne z różnych kierunków. Z kolei nową zabudowę mieszkalną zaplanowaliśmy na planie prostokąta, w miejscach nawiązujących do kolejnych etapów rozwoju Peruna w jego przemysłowej przeszłości. Rozwiązanie to wytworzy sieć kameralnych uliczek, zapraszających do eksplorowania ogólnodostępnego terenu z różnych stron – mówi Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA.
Nowa i wcześniejsza koncepcja fabryki Perun
Wartość dodana: nowa przestrzeń publiczna
Jednym z miejsc, z których doskonale będzie widać zabytkowe hale, może stać się publiczny skwer położony po zachodniej stronie założenia, pomiędzy ulicami Grochowską i Stanisława Augusta. Inwestor Fabryki Perun planuje gruntownie zmodernizować i przekazać miastu ten obecnie zaniedbany teren o powierzchni niemal pół hektara. Skwer projektują wspólnie pracownie WWAA i Kwiatozbiory. Nasz pomysł na to miejsce zakłada stworzenie trzech zróżnicowanych stref. Od strony Grochowskiej skwer miałby charakter typowo miejski, następnie przechodziłby w przestrzeń otwartą z łąką kwietną lub trawnikiem, a najbliżej ulicy Stanisława Augusta znalazłyby się dwa place zabaw – ogólnodostępny oraz przynależny do lokalu oświatowego w Fabryce Perun, który zostanie przekazany do zasobów dzielnicy Praga-Południe – wyjaśnia Świętorzecki. W przypadku realizacji Fabryki Perun, inwestor będzie też partycypować w poprawie jakości układu drogowego w okolicy, w tym rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.

Fabryka Perun w rytmie Pragi
Charakterystycznym elementem przestrzennym siedmiu nowych budynków w Fabryce Perun jest zastosowanie betonowej kraty elewacyjnej, która nawiązuje do industrialnego dziedzictwa warszawskiego Kamionka. Rozwiązanie to nada elewacjom charakterystyczny dla okolicy rytm, a jednocześnie stworzy dodatkową przestrzeń w formie loggii i balkonów. Chcemy, aby nowe i zabytkowe budynki, fizycznie wyraźnie od siebie oddzielone, miały wspólny mianownik. Aby uniknąć wrażenia monolitycznej zabudowy, kolorystyka i detale wykończenia kraty będą różne dla poszczególnych budynków. Paleta barw będzie jednak zawsze nawiązywać do obiektów zabytkowych na terenie Peruna lub w jego sąsiedztwie. Zabiegiem, który pozwoli lepiej wpisać nowe budynki w lokalny kontekst, jest także zwiększenie wysokości parterów, dzięki czemu zrównają się one wizualnie z parterami okolicznych kamienic – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.
Również gabaryty planowanych budynków, liczących w większości od 5 lub 6 pięter, zostały dostosowane do wysokości sąsiednich kamienic. Najnowsza koncepcja zagospodarowania Fabryki Perun zakłada stworzenie ok. 285 mieszkań i 20 lokali handlowo-usługowych o powierzchni 2,8 tys. m2. Pod większością zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny. Kolejne spotkanie z inwestorem i twórcami projektu Fabryki Perun odbędzie się 10 stycznia 2023 roku o godz. 17.00 w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 (sala 305, III piętro).

co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!