Konferencja „Miasta Przyszłości” 2021
W dniach 14-16 września odbędzie się 4. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.

Konferencja Miasta przyszłości organizowana jest przez Fundację Miasta Przyszłości i firmę Sweco Polska. Tegoroczna edycja odbędzie się on-line w dniach 14-16 września. Każda sesja tematyczna poprowadzona zostanie na żywo i potrwa około godziny. Prelegenci będą mieli 20 minut na prezentację. Potem zaplanowano 30-minutową dyskusję z udziałem dziennikarzy i ekspertów zajmujących się tematyką miejską. Swoje pytania będą mogli zadawać także uczestnicy konferencji.
Jak tworzyć zrównoważone i przyjazne społeczeństwu miasta?
Podczas pierwszej sesji konferencji (14 września) Marcus Schober, członek Rady Miasta Wiednia i Komitetu ds. mieszkalnictwa, budownictwa mieszkaniowego, odnowy miejskiej i kwestii kobiet, spróbuje udowodnić, że Wiedeń może posłużyć jako wzór do naśladowania dla innych miast. Z tematem budowania nowych osiedli mieszkaniowych, które odpowiadałyby na wyzwania współczesności zmierzy się Joanna Erbel, socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych i założycielka Fundacji Blisko. Z kolei Borys Martela, badacz i działacz społeczny związany z Obserwatorium Polityki Miejskiej oraz Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, będzie starał się przekonać uczestników, a zwłaszcza władze miejskie, do konsultacji społecznych z udziałem najmłodszych.
Czytaj też: Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatu |
Drugi dzień konferencji Miasta Przyszłości (15 września) poświęcony zostanie aspektom budowlanym, inżynierskim i energetycznym, które pomogą stworzyć przyjazne miasta przyszłości. David Jirout ze Sweco Sweden przedstawi, w jaki sposób optymalizuje się ślad węglowy budynków przy użyciu algorytmów. O tym, jak pogodzić budownictwo i gospodarkę cyrkularną opowie dr Urszula Koźmińska, architektka pracująca od 2005 roku w pracowniach w Warszawie i Amsterdamie, wykładowczyni i badaczka w Aarhus School of Architecture w Danii. Na koniec Johnny Iversen ze Sweco Denmark zaprezentuje temat innowacyjnych systemów energetycznych na przykładach ze Skandynawii.
Trzeciego dnia konferencji (16 września) rozmowy dotyczyć mają ważnych miejskich trendów, także tych negatywnych. Wydarzenie rozpocznie Krzysztof Gubański, socjolog miasta oraz autor pierwszego polskiego bloga o rowerach cargo i miejskiej mobilności „Jeden samochód mniej”, który przedstawi ideę rowerów towarowych i wyjaśni, jakie problemy rozwiązują oraz czy mają szansę zagościć na stałe w polskich miastach. O istotnym problemie, jakim jest betonoza w przestrzeni miejskiej, będzie opowiadał Jan Mencwel, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. Na zakończenie 4. edycji konferencji Dominika Krzych i Katarzyna Basiewicz, założycielki portalu Inspekty.pl, poruszą tematykę miejskiego ogrodnictwa jako trendu w makro i mikro skali.
Czytaj też: Ogrody społeczne w Polsce |
Na wirtualnej scenie pojawią się także miejscy eksperci, urbaniści i dziennikarze. Będą dopytywać prelegentów i prelegentki o szczegóły dotyczące poruszanych tematów. Organizatorzy, tak jak w poprzednich latach, zadbają o to, żeby konferencja była neutralna dla klimatu. Dodatkowo, aby zwiększyć dostępność ważnych treści poruszanych na konferencji, wszystkie wystąpienia w języku polskim będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
Patronat honorowy nad konferencją Miasta Przyszłości objęły do tej pory następujące organizacje: Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Łodzi, Prezydent Miasta Kielce, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polska Rada Centrów Handlowych, Izba Skandynawsko-Polska, Kongres Ruchów Miejskich, Fundacja Integracja oraz Fundacja Sendzimira. Na liście patronów merytorycznych są już Magazyn Miasta, Green Projects, Urbcast, Fundacja Proptech, portal Inspekty, kolektyw miejski AntyRAMA oraz blog Jeden Samochód Mniej. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2021/.

co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!