Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

Zakres zagadnień poruszonych podczas konferencji naukowej Miasto dla ludzi # Miasto Jutra, która odbyła się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji smart city – relacja Pawła Floryna.

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra
Widok siedliska architektury High&Low-Tech w tkance miejskiej Łodzi, autor: Krzysztof Tuszyński; Il. archiwum autora

Organizatorzy drugiej edycji konferencji naukowej doktorantów i studentów Miasto dla ludzi # Miasto Jutra podjęli temat kształtowania miast w konfrontacji ze współczesnymi wyzwaniami. Zakres zagadnień poruszonych podczas grudniowego spotkania, które odbyło się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji SmartCity, w której nowoczesne narzędzia służą do sterowania infrastrukturą czy monitorowania ruchu drogowego.

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra
Warsztaty laboratorium Popowice; Il. archiwum organizatorów

Dominik Nogala opowiadał o nich w kontekście Łodzi oraz Dzierżoniowa, gdzie usterki w przestrzeni publicznej, takie jak uszkodzony chodnik, można zgłaszać przez internet za pomocą specjalnej aplikacji. Związki architektury z mechatroniką przedstawiła Karolina Dąbrowska-Żółtak, która skupiła się na hasłach takich, jak miasto elastyczne i struktura zmienna. Dorota Wolińska i Karolina Trykacz wyszczególniły zestaw megatrendów w metropoliach. Wyzwania wiążą się tu z zachorowaniami na depresję, zanieczyszczeniem powietrza i starzeniem się społeczeństwa. Samotność i sytuacja ekonomiczna sprawiają, że coraz popularniejsze stają się alternatywne sposoby zamieszkiwania. np. co-housing, o którym opowiadała Ewa Hejducka. Christina Rodriguez Alvarez odniosła się do taniego mieszkalnictwa socjalnego, dla którego opracowała zestaw narzędzi projektowych. Krzysztof Tuszyński przedstawił wizję jednostek mieszkalnych dla bezdomnych i uchodźców zbudowanych według technologii hi&low-tech. Zakłada ona wykorzystanie materiałów z recyklingu i zaawansowanych technologicznie komponentów dostępnych do samodzielnego montażu. Anna Miśniakiewicz opowiadała o działaniach społecznie zaangażowanego Laboratorium Popowice, które funkcjonuje w ramach programu wspólnych europejskich usług publicznych CoSIE. Przegląd radykalnych wizji przyszłości autorstwa Boullée, Le Corbusiera czy Fullera zaprezentował Andrzej Jarczewski na przykładzie komiksu RevoirParis François Schuitena i Benoit Peetersa. Powieść graficzna jest tu krytycznym komentarzem do utopijnych planów i ukazuje niebezpieczeństwo dla Paryża, który może stać się miastem- -muzeum pod kloszem. Katarzyna Chrobak i Piotr Kryczka zajęli się analitycznymi modelami obrazującymi podróże mieszkańców Wrocławia do terenów rekreacyjnych, postulując planowanie krótszych połączeń. Temat usprawniania i rozwoju sieci ścieżek podjęli także Maria Bukowska i Kacper Koman, wykorzystując projektowanie parametryczne. Działania na polu edukacji architektonicznej zaprezentował Maciej Pilny. Koło naukowe Cardo przygotowało grę planszową, która została przetestowana przez młodzież szkolną. Zestaw składający się z planszy i kostek w kolorach MPZP umożliwiał złożenie miejskiej „mieszanki funkcjonalnej” i zaobserwowanie zależności pomiędzy elementami. Wśród tematów pojawiły się też omówienia nowoczesnych obiektów jeździeckich, targowisk w czasach e-handlu, ogrodów przyszpitalnych i obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej oraz przyszłości muzeów i bibliotek. Warta zapamiętania jest treść prezentacji Julii Kurek. Według niej ludzkość wykonuje kroki bez przewodnika, a niekontrolowany rozwój prowadzi do paradoksu, że miasta pokrywając 3% powierzchni Ziemi, zużywają 70% jej zasobów.

Tagi:
Autor: Paweł Floryn
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2019 To już dziewiętnasta edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Tradycja i nowoczesność architektury. Publikujemy tezy Marii Misiągiewicz oraz Dariusza Kozłowskiego, które staną się punktem wyjścia do dyskusji!
Redefining Cities in View of Climatic Changes – międzynarodowa konferencja w Warszawie Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji „Redefining Cities in View of Climatic Changes” prezentującej najnowsze technologie i projekty dla miast w obliczu zmian klimatycznych.
Better Urban Life – Warszawa i Zurych, dwie metropolie w trakcie transformacji Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Handlowa we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej organizują konferencję Better Urban Life. W programie prezentacje, debata i tzw. slam battles z udziałem m.in. prof. Jerzego Hausnera i Wernera Hubera, redaktora magazynu „Hochparterre”.
Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom – konferencja Upadki stanowią jeden z głównych powodów utraty zdrowia i życia wśród osób starszych. W dużym stopniu można im zapobiec dzięki odpowiedniej organizacji przestrzeni.
Najodważniejsze miasta Europy Środkowo-Wschodniej. Fearless Cities CEE w Warszawie Już w najbliższy piątek rozpoczyna się w Warszawie międzynarodowy kongres miejski Fearless Cities CEE. Przez trzy dni aktywiści i eksperci z państw naszego regionu dyskutować będą o najbardziej palących problemach współczesnych miast.
Fair Design. Konferencja Jaka jest odpowiedzialność projektantów w czasach wszechobecnego nadmiaru? W dniach 18-19 to będzie główny temat dyskusji na warszawskim ASP. Udział wezmą naukowcy z Royal College of Art i École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs.