Architektura MuratorWydarzeniaKonferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

Zakres zagadnień poruszonych podczas konferencji naukowej Miasto dla ludzi # Miasto Jutra, która odbyła się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji smart city – relacja Pawła Floryna.

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra
Widok siedliska architektury High&Low-Tech w tkance miejskiej Łodzi, autor: Krzysztof Tuszyński; Il. archiwum autora

Organizatorzy drugiej edycji konferencji naukowej doktorantów i studentów Miasto dla ludzi # Miasto Jutra podjęli temat kształtowania miast w konfrontacji ze współczesnymi wyzwaniami. Zakres zagadnień poruszonych podczas grudniowego spotkania, które odbyło się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji SmartCity, w której nowoczesne narzędzia służą do sterowania infrastrukturą czy monitorowania ruchu drogowego.

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra
Warsztaty laboratorium Popowice; Il. archiwum organizatorów

Dominik Nogala opowiadał o nich w kontekście Łodzi oraz Dzierżoniowa, gdzie usterki w przestrzeni publicznej, takie jak uszkodzony chodnik, można zgłaszać przez internet za pomocą specjalnej aplikacji. Związki architektury z mechatroniką przedstawiła Karolina Dąbrowska-Żółtak, która skupiła się na hasłach takich, jak miasto elastyczne i struktura zmienna. Dorota Wolińska i Karolina Trykacz wyszczególniły zestaw megatrendów w metropoliach. Wyzwania wiążą się tu z zachorowaniami na depresję, zanieczyszczeniem powietrza i starzeniem się społeczeństwa. Samotność i sytuacja ekonomiczna sprawiają, że coraz popularniejsze stają się alternatywne sposoby zamieszkiwania. np. co-housing, o którym opowiadała Ewa Hejducka. Christina Rodriguez Alvarez odniosła się do taniego mieszkalnictwa socjalnego, dla którego opracowała zestaw narzędzi projektowych. Krzysztof Tuszyński przedstawił wizję jednostek mieszkalnych dla bezdomnych i uchodźców zbudowanych według technologii hi&low-tech. Zakłada ona wykorzystanie materiałów z recyklingu i zaawansowanych technologicznie komponentów dostępnych do samodzielnego montażu. Anna Miśniakiewicz opowiadała o działaniach społecznie zaangażowanego Laboratorium Popowice, które funkcjonuje w ramach programu wspólnych europejskich usług publicznych CoSIE. Przegląd radykalnych wizji przyszłości autorstwa Boullée, Le Corbusiera czy Fullera zaprezentował Andrzej Jarczewski na przykładzie komiksu RevoirParis François Schuitena i Benoit Peetersa. Powieść graficzna jest tu krytycznym komentarzem do utopijnych planów i ukazuje niebezpieczeństwo dla Paryża, który może stać się miastem- -muzeum pod kloszem. Katarzyna Chrobak i Piotr Kryczka zajęli się analitycznymi modelami obrazującymi podróże mieszkańców Wrocławia do terenów rekreacyjnych, postulując planowanie krótszych połączeń. Temat usprawniania i rozwoju sieci ścieżek podjęli także Maria Bukowska i Kacper Koman, wykorzystując projektowanie parametryczne. Działania na polu edukacji architektonicznej zaprezentował Maciej Pilny. Koło naukowe Cardo przygotowało grę planszową, która została przetestowana przez młodzież szkolną. Zestaw składający się z planszy i kostek w kolorach MPZP umożliwiał złożenie miejskiej „mieszanki funkcjonalnej” i zaobserwowanie zależności pomiędzy elementami. Wśród tematów pojawiły się też omówienia nowoczesnych obiektów jeździeckich, targowisk w czasach e-handlu, ogrodów przyszpitalnych i obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej oraz przyszłości muzeów i bibliotek. Warta zapamiętania jest treść prezentacji Julii Kurek. Według niej ludzkość wykonuje kroki bez przewodnika, a niekontrolowany rozwój prowadzi do paradoksu, że miasta pokrywając 3% powierzchni Ziemi, zużywają 70% jej zasobów.

Tagi:
Autor: Paweł Floryn
Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.