Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

i

Autor: Archiwum Architektury Widok siedliska architektury High&Low-Tech w tkance miejskiej Łodzi, autor: Krzysztof Tuszyński; Il. archiwum autora

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

2019-02-28 14:24

Zakres zagadnień poruszonych podczas konferencji naukowej Miasto dla ludzi # Miasto Jutra, która odbyła się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji smart city – relacja Pawła Floryna.

Organizatorzy drugiej edycji konferencji naukowej doktorantów i studentów Miasto dla ludzi # Miasto Jutra podjęli temat kształtowania miast w konfrontacji ze współczesnymi wyzwaniami. Zakres zagadnień poruszonych podczas grudniowego spotkania, które odbyło się we wrocławskim Muzeum Architektury, obejmował szerokie tematyczne spektrum – od infrastruktury i konstrukcji, po socjologię i malarstwo. Dominującym wątkiem okazały się kwestie zarządzania miastem według koncepcji SmartCity, w której nowoczesne narzędzia służą do sterowania infrastrukturą czy monitorowania ruchu drogowego.

Konferencja Miasto dla ludzi # Miasto Jutra

i

Autor: Archiwum Architektury Warsztaty laboratorium Popowice; Il. archiwum organizatorów

Dominik Nogala opowiadał o nich w kontekście Łodzi oraz Dzierżoniowa, gdzie usterki w przestrzeni publicznej, takie jak uszkodzony chodnik, można zgłaszać przez internet za pomocą specjalnej aplikacji. Związki architektury z mechatroniką przedstawiła Karolina Dąbrowska-Żółtak, która skupiła się na hasłach takich, jak miasto elastyczne i struktura zmienna. Dorota Wolińska i Karolina Trykacz wyszczególniły zestaw megatrendów w metropoliach. Wyzwania wiążą się tu z zachorowaniami na depresję, zanieczyszczeniem powietrza i starzeniem się społeczeństwa. Samotność i sytuacja ekonomiczna sprawiają, że coraz popularniejsze stają się alternatywne sposoby zamieszkiwania. np. co-housing, o którym opowiadała Ewa Hejducka. Christina Rodriguez Alvarez odniosła się do taniego mieszkalnictwa socjalnego, dla którego opracowała zestaw narzędzi projektowych. Krzysztof Tuszyński przedstawił wizję jednostek mieszkalnych dla bezdomnych i uchodźców zbudowanych według technologii hi&low-tech. Zakłada ona wykorzystanie materiałów z recyklingu i zaawansowanych technologicznie komponentów dostępnych do samodzielnego montażu. Anna Miśniakiewicz opowiadała o działaniach społecznie zaangażowanego Laboratorium Popowice, które funkcjonuje w ramach programu wspólnych europejskich usług publicznych CoSIE. Przegląd radykalnych wizji przyszłości autorstwa Boullée, Le Corbusiera czy Fullera zaprezentował Andrzej Jarczewski na przykładzie komiksu RevoirParis François Schuitena i Benoit Peetersa. Powieść graficzna jest tu krytycznym komentarzem do utopijnych planów i ukazuje niebezpieczeństwo dla Paryża, który może stać się miastem- -muzeum pod kloszem. Katarzyna Chrobak i Piotr Kryczka zajęli się analitycznymi modelami obrazującymi podróże mieszkańców Wrocławia do terenów rekreacyjnych, postulując planowanie krótszych połączeń. Temat usprawniania i rozwoju sieci ścieżek podjęli także Maria Bukowska i Kacper Koman, wykorzystując projektowanie parametryczne. Działania na polu edukacji architektonicznej zaprezentował Maciej Pilny. Koło naukowe Cardo przygotowało grę planszową, która została przetestowana przez młodzież szkolną. Zestaw składający się z planszy i kostek w kolorach MPZP umożliwiał złożenie miejskiej „mieszanki funkcjonalnej” i zaobserwowanie zależności pomiędzy elementami. Wśród tematów pojawiły się też omówienia nowoczesnych obiektów jeździeckich, targowisk w czasach e-handlu, ogrodów przyszpitalnych i obiektów artystycznych w przestrzeni publicznej oraz przyszłości muzeów i bibliotek. Warta zapamiętania jest treść prezentacji Julii Kurek. Według niej ludzkość wykonuje kroki bez przewodnika, a niekontrolowany rozwój prowadzi do paradoksu, że miasta pokrywając 3% powierzchni Ziemi, zużywają 70% jej zasobów.